Superliga
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
Søn 16. mar kl. 17.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
AGF -1.5 (AH)
Odds 2.87
Odds fra februar 17, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.
Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.
Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.
God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.
Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.
Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.
AGF:
AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.
Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.
Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.
Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.
Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.
Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby.
German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?
Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.
Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.
3-1 til AGF.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 17, 2026 19:57 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Medie peger på FC København
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
José Mourinho klarmelder dansker
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER

