Superliga
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
Søn 16. mar kl. 17.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
AGF -1.5 (AH)
Odds 2.87
Odds fra marts 31, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.
Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.
Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.
God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.
Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.
Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.
AGF:
AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.
Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.
Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.
Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.
Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.
Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby.
German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?
Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.
Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.
3-1 til AGF.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated marts 31, 2026 05:23 am
Ligatabel:
Seneste resultater
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Melder ud om Kasper Hjulmand
Skal han med Bo Svensson til FC København?
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

