Vejle Boldklub – AGF

Både Vejle og AGF lagde fremragende fra land i 2025, men er kommet ned på jorden i de to seneste runder. Hvem finder tilbage på sporet i grundspillets sidste kamp?



Superliga

Dommer: Simon Duerlund Rasmussen

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF -1.5 (AH)

Odds 2.87

Spil hos Expekt

Odds fra december 9, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.

Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.

Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.

God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.

Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.

Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.

AGF:

AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.

Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.

Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.

Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.

Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.

Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby. 

German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?

Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.

Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.

3-1 til AGF.

Kampodds:

Vejle Boldklub AGF
Odds are subject to change. Last updated 13/03/2025 12:35

Odds are subject to change. Last updated december 9, 2025 08:09 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Steve Cooper varsler store ændringer

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

– Det er fuldkommen meningsløst

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldsom Franculino-spådom

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Viktor Claesson bliver i FC København

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne