Superliga
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
Søn 16. mar kl. 17.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
AGF -1.5 (AH)
Odds 2.87
Odds fra februar 19, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.
Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.
Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.
God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.
Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.
Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.
AGF:
AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.
Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.
Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.
Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.
Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.
Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen
Dom:
Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby.
German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?
Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.
Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.
3-1 til AGF.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 19, 2026 10:17 am
Ligatabel:
Seneste resultater
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
I svime over Højlund
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Medie peger på FC København
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER

