Vejle Boldklub – AGF

Både Vejle og AGF lagde fremragende fra land i 2025, men er kommet ned på jorden i de to seneste runder. Hvem finder tilbage på sporet i grundspillets sidste kamp?



Superliga

Dommer: Simon Duerlund Rasmussen

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF -1.5 (AH)

Odds 2.87

Spil hos Expekt

Odds fra maj 8, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.

Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.

Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.

God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.

Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.

Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.

AGF:

AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.

Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.

Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.

Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.

Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.

Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby. 

German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?

Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.

Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.

3-1 til AGF.

Kampodds:

Vejle Boldklub AGF
Odds are subject to change. Last updated 13/03/2025 13:35

Odds are subject to change. Last updated maj 8, 2026 10:01 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Monstersalg: FC København-boss jubler




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Monstersalg: FC København-boss jubler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Wolfsburg – Bayern



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det var en af de værste dage

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job