Vejle Boldklub – AGF

Både Vejle og AGF lagde fremragende fra land i 2025, men er kommet ned på jorden i de to seneste runder. Hvem finder tilbage på sporet i grundspillets sidste kamp?



Superliga

Dommer: Simon Duerlund Rasmussen

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF -1.5 (AH)

Odds 2.87

Spil hos Expekt

Odds fra maj 2, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.

Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.

Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.

God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.

Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.

Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.

AGF:

AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.

Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.

Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.

Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.

Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.

Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby. 

German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?

Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.

Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.

3-1 til AGF.

Kampodds:

Vejle Boldklub AGF

Odds are subject to change. Last updated maj 2, 2025 03:21 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’



Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz