Vejle Boldklub – AGF

Både Vejle og AGF lagde fremragende fra land i 2025, men er kommet ned på jorden i de to seneste runder. Hvem finder tilbage på sporet i grundspillets sidste kamp?



Superliga

Dommer: Simon Duerlund Rasmussen

Søn 16. mar kl. 17.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

AGF -1.5 (AH)

Odds 2.87

Spil hos Expekt

Odds fra juni 15, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Forhåbningerne til Vejle lå på et meget lille sted inden starten på foråret.

Hjemmeholdet overvintrede på en klar sidsteplads, mens januar bød på store omvæltninger med fyringer af både træner og sportsdirektør, ejerskifte, og et salg af forsvarsprofilen Oliver Provstgaard.

Med alle de faktorer taget i betragtning, var det overraskende, at vejlenserne kom så flot i gang med året som de gjorde. Først med en flot og uventet sejr ude mod Silkeborg og siden med 2-2 hjemme mod, på det tidspunkt, gulddrømmende Brøndby.

God organisation, stærk defensiv og brandvarme Onugkha var opskriften på succes, men i de seneste to runder har Vejle på de to førstnævnte parametre ikke ramt samme niveau.

Både mod Viborg og FC Nordsjælland indkasserede Vejle tre gange, og er på trods af mål fra Onugkha i begge opgør gået fra banen med klare og fortjente nederlag på 3-1.

Dermed hænger hjemmeholdet stadig til tørre på Superligaens sidsteplads med syv point til overlevelse.

AGF:

AGF kæmper for medaljer i den anden ende af tabellen, men starten på 2025 har været nogenlunde tilsvarende Vejles.

Eller i hvert fald startede de også i Aarhus helt forrygende ud med flotte og store sejre på 4-1 og 4-0 over Sønderjyske og AaB. Masser af flot spil, masser af mål og en brandvarm Patrick Mortensen i front.

Aarhusianerne var ikke til at skyde igennem, men er nu kommet lidt ned på jorden igen efter to gange 1-1 mod Randers og Viborg.

Isoleret set ikke katastrofale resultater, omend hjemmekampen mod Viborg i sidste weekend burde have kastet tre point af sig. Uwe Röslers mandskab dominerede stort på nærmest samtlige statistikker, og var i flere situationer centimeter fra et sejrsmål.

Intet hold har skabt flere store chancer i foråret end AGF, så der er god grund til optimisme inden grundspillets sidste kamp mod Superligaens mest indkasserende defensiv.

Jacob Andersen, Michael Akoto og Kevin Yakob er ude med skader. Mikkel Duelund er igen fravalgt til kamptruppen.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Velkov, Bruggen, Colina – Lauritsen, Gundelund, Hetemi – Kirkegaard, Onugkha, Gammelgaard

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Beijmo, Anderson, Poulsen, Madsen, Links – Bech, Mortensen

Dom:

Vejle har i de to seneste kampe manglet den defensive struktur og den store fight, som skaffede point mod Silkeborg og Brøndby. 

German Onughka virker garant for mål hver gang han indtager banen, men spørgsmålet er, om det er nok til for alvor at udfordre AGF?

Gæsterne har haft et fornemt tag på bundholdene i sæsonen med seks sejre ud af syv mulige mod de fire nederste i tabellen. Fem af kampene endda vundet med tre eller flere mål.

Det omvendte opgør endte med en 5-1 sejr til AGF, og selvom det næppe går så galt på Vejle Stadion, bør Rösler og co. tage en sikker sejr.

3-1 til AGF.

Kampodds:

Vejle Boldklub AGF
Odds are subject to change. Last updated 13/03/2025 13:35

Odds are subject to change. Last updated juni 15, 2026 03:16 am

Ligatabel:

Seneste resultater





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Raser over VM-tiltag

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Sverige – Tunesien

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Brøndby melder duo færdig og teaser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Saudi-Arabien – Uruguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Belgien – Egypten