Vejle Boldklub – Brøndby IF

Både Brøndby og Vejle kom forrygende fra land i årets første spillerunde, så selvtilliden må være i top i begge lejre inden søndagens vigtige opgør på Vejle Stadion.



Superliga

Dommer: Jakob Sundberg

Søn 23. feb kl. 16.00

Stream: TV2 Sport X

Spilforslag

Over 2.5 mål + Begge hold scorer

Odds 2.02

Spil hos Expekt

Odds fra juli 25, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Sportschefen blev fyret midt i januars transfervindue, forsvarsprofilen Oliver Provstgaard blev solgt til Lazio, træner Mihai Teja fik sparket en uge inden Superligaens genstart, og så sent som i sidste uge købte 11 lokale investorer den daværende ejer, Andrew Solotka, ud af klubben.

Det har været en tumultarisk vinter i Vejle, der tilmed måtte overvintre som Superligaens suveræne bundprop efter én sølle sejr i efterårets 17 kampe.

Optimismen på Vejles vegne var derfor ikke overvældende stor inden årets første kamp ude mod Silkeborg, men den skepsis gjorde Steffen Kielstrups tropper i den grad til skamme.

Både offensivt og defensivt spillede Vejle en flot kamp på kunstgræsset i Silkeborg, hvor de fortjent vandt med 1-0 på et mål af den tilbagevendte topscorer Onughka, og især i første halvleg kunne de snildt have scoret et mål eller to mere.

En noget nær perfekt start på 2025 for hjemmeholdet, som tog tre vigtige point på både Lyngby og Sønderjyske.

Vejle Boldklub lever.

Brøndby IF:

På den københavnske vestegn blæser der også nye vinde. Frederik Birk har overtaget roret fra Jesper Sørensen, og den nye træner fik en fuldkommen optimal start i sin officielle Superliga-debut.

Birk gjorde allerede sit uofficielle indtog i december med en forrygende 4-2 sejr over AGF i pokalturneringen, og sidste fredag fulgte han så trop med endnu en målfest, da Viborg blev besejret med hele 4-1 hjemme på Brøndby Stadion.

De blågule spillede ellers ikke verdens bedste første halvleg. Især defensivt var der ugler i mosen, men som kampen skred frem blev det bedre og bedre, og sejren var fuldt fortjent.

Offensivt ser Brøndby voldsomt giftige ud, og Frederik Birk kan glæde sig over, at flere af de offensive profiler i Kvistgaarden, Suzuki og Rajovic fik hurtigt hul på målbylden i 2025.

Gulddrømmen lever for gæsterne, som i weekenden kan tage point på rivalerne, FCK og FC Midtjylland, som mødes til topbrag i Parken.

Forberedelserne til årets anden kamp har dog ikke været optimale, da Daniel Wass, Mileta Rajovic, Filip Bundgaard, Nicolai Vallys og Marko Divkovic efter sigende alle har været ramt af sygdom.

Alle er udtaget til kamptruppen, men Brøndby har udtaget 23 spillere til kamptruppen og må kun have 20 mand med – så hold øje, når opstillingerne kommer. Der kan være flere fravær.

Sikkert er det, at Brøndby må undvære Gavin Beavers, Sebastian Sebulonsen og Jordi Vanlerberghe – de tre er ude med skader.

Clement Bischoff sidder igen over med karantæne.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
Brøndby IF: Clement Bischoff

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-2-1): Vekic – Flø, Bruggen, Velkov, Colina – Lauritsen, Hetemi, Gundelund – Kirkegaard, Gammelgaard – Onugkha

Brøndby IF: (4-3-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen, Divkovic – Nartey, Wass, Vallys – Suzuki, Rajovic, Kvistgaarden

Dom:

Brøndby vil frem over stepperne under Frederik Birk, men både i testkampene og mod Viborg i sidste uge, har defensiven til gengæld også virket medgørlig.

Til dette opgør er de blågule formentlig lidt svækket af den sygdom, som florerer i truppen, og det åbner op for, at Vejle med fornyet selvtillid i tanken og med en målgarant Onughka tilbage i folden, kan bide fra sig.

Underholdende affære i vente i Nørreskoven. 3-2 til Brøndby.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juli 25, 2026 09:58 am

Ligatabel:

Seneste resultater





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen