Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Superligaens bundprop slutter 2024 af med en svær opgave, når de forsvarende mestre fra FC Midtjylland gæster Vejle Stadion søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det er sikkert og vist, at Vejle kommer til at overvintre som Superligaens bundprop, da de fortsat har et betragteligt efterslæb fra de ti nederlag i sæsonens første ti kampe.

Over de seneste par måneder har hjemmeholdet haft kniven for struben af flere omgange med det ene bundbrag efter det andet, men med point i alle fire kampe mod AaB, Lyngby og Sønderjyske, lever håbet om overlevelse altså fortsat.

Hvis der skal findes lidt skår i den seneste tids opblomstring, er det, at kun ét af de fire bundopgør kastede en sejr af sig, og at Vejle ikke har hentet point mod nogle andre hold i Superligaen.

I sidste weekend leverede vejlenserne en skuffende indsats ude mod Randers, hvor de aldrig var i nærheden af point, og nok mest af alt skal glæde sig over, at de kun tabte med 2-0.

Den spillemæssige forbedring, som man anede i de første kampe under Mihai Teja, har været svær at få øje på i de seneste to kampe, og Vejle har således fortsat et kæmpe bjerg at bestige. 

FC Midtjylland:
Inden mandagens opgør mod Silkeborg havde FC Midtjylland tabt fire af de seneste fem kampe i Superligaen, og en begyndende krise virkede til at være under opsejling.

Med kniven for struben leverede midtjydernes halvamputerede mandskab dog en godkendt indsats hjemme på MCH Arena, hvor Adam Buksas flotte mål i første halvleg var nok til at stikke afsted med en tiltrængt sejr.

Dermed er Thomasbergs tropper fortsat á point med FCK, som topper rækken, og det må de være godt tilfredse med i Herning taget de seneste måneders resultater i betragtning.

Torsdag aften måtte midtjyderne til gengæld bide i det sure æble igen, da det hjemme mod Frankfurt i Europa League blev til et beskedent 2-1 nederlag.

FC Midtjylland leverede ellers en fin præstation, og kunne med lidt held sagtens have fået et enkelt point med mod det brandvarme Bundesliga-mandskab, men et diskutabelt kald fra VAR-vognen blev udslagsgivende i sidste ende.

Cho Gue-sung, Osorio, Aral Simsir og Franculino forventes igen ude med skader, mens der er tvivl om Mikel Gogorza, som gik haltende fra banen mod Frankfurt.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Yeboah

FC Midtjylland (4-2-3-1): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Martinez, Andersson – Chilufya, Sørensen, Byskov – Buksa

Dom:
Vejles spillemæssige opblomstring virker til at være gået i sig selv, og mod Randers senest skabte de tæt på ingenting.

Derfor ligner årets sidste kamp mod topholdet FC Midtjylland selvsagt også en stor mundfuld, men det betyder til gengæld ikke, at der er en afklapsning i vente.

Midtjyderne er stadig uden holdets største offensive profiler, og med en Europa League-kamp i benene fra torsdag stikker det næppe helt af i Nørreskoven.

Beskeden sejr til ‘’Ulvene’’ på 1-0. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.42 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Det er dramatisk!’

Millionregn over FC Midtjylland

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Benhård Brian Riemer-melding

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

Håber på FC København-exit

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg