Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det er sikkert og vist, at Vejle kommer til at overvintre som Superligaens bundprop, da de fortsat har et betragteligt efterslæb fra de ti nederlag i sæsonens første ti kampe.
Over de seneste par måneder har hjemmeholdet haft kniven for struben af flere omgange med det ene bundbrag efter det andet, men med point i alle fire kampe mod AaB, Lyngby og Sønderjyske, lever håbet om overlevelse altså fortsat.
Hvis der skal findes lidt skår i den seneste tids opblomstring, er det, at kun ét af de fire bundopgør kastede en sejr af sig, og at Vejle ikke har hentet point mod nogle andre hold i Superligaen.
I sidste weekend leverede vejlenserne en skuffende indsats ude mod Randers, hvor de aldrig var i nærheden af point, og nok mest af alt skal glæde sig over, at de kun tabte med 2-0.
Den spillemæssige forbedring, som man anede i de første kampe under Mihai Teja, har været svær at få øje på i de seneste to kampe, og Vejle har således fortsat et kæmpe bjerg at bestige.
FC Midtjylland:
Inden mandagens opgør mod Silkeborg havde FC Midtjylland tabt fire af de seneste fem kampe i Superligaen, og en begyndende krise virkede til at være under opsejling.
Med kniven for struben leverede midtjydernes halvamputerede mandskab dog en godkendt indsats hjemme på MCH Arena, hvor Adam Buksas flotte mål i første halvleg var nok til at stikke afsted med en tiltrængt sejr.
Dermed er Thomasbergs tropper fortsat á point med FCK, som topper rækken, og det må de være godt tilfredse med i Herning taget de seneste måneders resultater i betragtning.
Torsdag aften måtte midtjyderne til gengæld bide i det sure æble igen, da det hjemme mod Frankfurt i Europa League blev til et beskedent 2-1 nederlag.
FC Midtjylland leverede ellers en fin præstation, og kunne med lidt held sagtens have fået et enkelt point med mod det brandvarme Bundesliga-mandskab, men et diskutabelt kald fra VAR-vognen blev udslagsgivende i sidste ende.
Cho Gue-sung, Osorio, Aral Simsir og Franculino forventes igen ude med skader, mens der er tvivl om Mikel Gogorza, som gik haltende fra banen mod Frankfurt.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Yeboah
FC Midtjylland (4-2-3-1): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Martinez, Andersson – Chilufya, Sørensen, Byskov – Buksa
Dom:
Vejles spillemæssige opblomstring virker til at være gået i sig selv, og mod Randers senest skabte de tæt på ingenting.
Derfor ligner årets sidste kamp mod topholdet FC Midtjylland selvsagt også en stor mundfuld, men det betyder til gengæld ikke, at der er en afklapsning i vente.
Midtjyderne er stadig uden holdets største offensive profiler, og med en Europa League-kamp i benene fra torsdag stikker det næppe helt af i Nørreskoven.
Beskeden sejr til ‘’Ulvene’’ på 1-0.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.42 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
Thomas Frank og co. skuffer på ny
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
