Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Superligaens bundprop slutter 2024 af med en svær opgave, når de forsvarende mestre fra FC Midtjylland gæster Vejle Stadion søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det er sikkert og vist, at Vejle kommer til at overvintre som Superligaens bundprop, da de fortsat har et betragteligt efterslæb fra de ti nederlag i sæsonens første ti kampe.

Over de seneste par måneder har hjemmeholdet haft kniven for struben af flere omgange med det ene bundbrag efter det andet, men med point i alle fire kampe mod AaB, Lyngby og Sønderjyske, lever håbet om overlevelse altså fortsat.

Hvis der skal findes lidt skår i den seneste tids opblomstring, er det, at kun ét af de fire bundopgør kastede en sejr af sig, og at Vejle ikke har hentet point mod nogle andre hold i Superligaen.

I sidste weekend leverede vejlenserne en skuffende indsats ude mod Randers, hvor de aldrig var i nærheden af point, og nok mest af alt skal glæde sig over, at de kun tabte med 2-0.

Den spillemæssige forbedring, som man anede i de første kampe under Mihai Teja, har været svær at få øje på i de seneste to kampe, og Vejle har således fortsat et kæmpe bjerg at bestige. 

FC Midtjylland:
Inden mandagens opgør mod Silkeborg havde FC Midtjylland tabt fire af de seneste fem kampe i Superligaen, og en begyndende krise virkede til at være under opsejling.

Med kniven for struben leverede midtjydernes halvamputerede mandskab dog en godkendt indsats hjemme på MCH Arena, hvor Adam Buksas flotte mål i første halvleg var nok til at stikke afsted med en tiltrængt sejr.

Dermed er Thomasbergs tropper fortsat á point med FCK, som topper rækken, og det må de være godt tilfredse med i Herning taget de seneste måneders resultater i betragtning.

Torsdag aften måtte midtjyderne til gengæld bide i det sure æble igen, da det hjemme mod Frankfurt i Europa League blev til et beskedent 2-1 nederlag.

FC Midtjylland leverede ellers en fin præstation, og kunne med lidt held sagtens have fået et enkelt point med mod det brandvarme Bundesliga-mandskab, men et diskutabelt kald fra VAR-vognen blev udslagsgivende i sidste ende.

Cho Gue-sung, Osorio, Aral Simsir og Franculino forventes igen ude med skader, mens der er tvivl om Mikel Gogorza, som gik haltende fra banen mod Frankfurt.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Yeboah

FC Midtjylland (4-2-3-1): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Martinez, Andersson – Chilufya, Sørensen, Byskov – Buksa

Dom:
Vejles spillemæssige opblomstring virker til at være gået i sig selv, og mod Randers senest skabte de tæt på ingenting.

Derfor ligner årets sidste kamp mod topholdet FC Midtjylland selvsagt også en stor mundfuld, men det betyder til gengæld ikke, at der er en afklapsning i vente.

Midtjyderne er stadig uden holdets største offensive profiler, og med en Europa League-kamp i benene fra torsdag stikker det næppe helt af i Nørreskoven.

Beskeden sejr til ‘’Ulvene’’ på 1-0. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.42 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby