Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Superligaens bundprop slutter 2024 af med en svær opgave, når de forsvarende mestre fra FC Midtjylland gæster Vejle Stadion søndag eftermiddag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det er sikkert og vist, at Vejle kommer til at overvintre som Superligaens bundprop, da de fortsat har et betragteligt efterslæb fra de ti nederlag i sæsonens første ti kampe.

Over de seneste par måneder har hjemmeholdet haft kniven for struben af flere omgange med det ene bundbrag efter det andet, men med point i alle fire kampe mod AaB, Lyngby og Sønderjyske, lever håbet om overlevelse altså fortsat.

Hvis der skal findes lidt skår i den seneste tids opblomstring, er det, at kun ét af de fire bundopgør kastede en sejr af sig, og at Vejle ikke har hentet point mod nogle andre hold i Superligaen.

I sidste weekend leverede vejlenserne en skuffende indsats ude mod Randers, hvor de aldrig var i nærheden af point, og nok mest af alt skal glæde sig over, at de kun tabte med 2-0.

Den spillemæssige forbedring, som man anede i de første kampe under Mihai Teja, har været svær at få øje på i de seneste to kampe, og Vejle har således fortsat et kæmpe bjerg at bestige. 

FC Midtjylland:
Inden mandagens opgør mod Silkeborg havde FC Midtjylland tabt fire af de seneste fem kampe i Superligaen, og en begyndende krise virkede til at være under opsejling.

Med kniven for struben leverede midtjydernes halvamputerede mandskab dog en godkendt indsats hjemme på MCH Arena, hvor Adam Buksas flotte mål i første halvleg var nok til at stikke afsted med en tiltrængt sejr.

Dermed er Thomasbergs tropper fortsat á point med FCK, som topper rækken, og det må de være godt tilfredse med i Herning taget de seneste måneders resultater i betragtning.

Torsdag aften måtte midtjyderne til gengæld bide i det sure æble igen, da det hjemme mod Frankfurt i Europa League blev til et beskedent 2-1 nederlag.

FC Midtjylland leverede ellers en fin præstation, og kunne med lidt held sagtens have fået et enkelt point med mod det brandvarme Bundesliga-mandskab, men et diskutabelt kald fra VAR-vognen blev udslagsgivende i sidste ende.

Cho Gue-sung, Osorio, Aral Simsir og Franculino forventes igen ude med skader, mens der er tvivl om Mikel Gogorza, som gik haltende fra banen mod Frankfurt.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Vekic – Hujber, Bruggen, Provstgaard, Colina – Hetemi, Lauritsen – Juwara, Kirkegaard, Emmanouilidis – Yeboah

FC Midtjylland (4-2-3-1): Olafsson – Mbabu, Diao, Bech, Paulinho – Martinez, Andersson – Chilufya, Sørensen, Byskov – Buksa

Dom:
Vejles spillemæssige opblomstring virker til at være gået i sig selv, og mod Randers senest skabte de tæt på ingenting.

Derfor ligner årets sidste kamp mod topholdet FC Midtjylland selvsagt også en stor mundfuld, men det betyder til gengæld ikke, at der er en afklapsning i vente.

Midtjyderne er stadig uden holdets største offensive profiler, og med en Europa League-kamp i benene fra torsdag stikker det næppe helt af i Nørreskoven.

Beskeden sejr til ‘’Ulvene’’ på 1-0. 

Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.42 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Derfor var Moukoko vraget

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Kontraktchok’ i Manchester United

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Nægtet Brøndby-skifte

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Liverpool tager smal sejr

Zorniger i chok: Er det en joke?

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse