Vejle Boldklub henter japansk midtbanespiller

En ny forstærkning er landet i Nørreskoven.



Fredag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny tilføjelse til forsvaret i form af hollandske Damian van Bruggen. 

I dag, lørdag, er det så midtbanen, der får nyt blod. Og det er en japansk forstærkning, der er landet i Nørreskoven. 

Vejle Boldklub har således præsenteret Masaki Murata på en kontrakt til sommeren 2027, og han kommer til fra Sumgayit FC i Aserbajdsjan. 

– Med tilgangen af Masaki Murata får vi tilført nogle stærke spidskompetencer på vores midtbane, der kan give os ekstra dynamik og udtryk på den position. Masaki Murata kendetegnes ved sit lave tyngdepunkt, sin fart og sit duelspil, og han har rigtig gode forudsætninger til at blive en profil for os.

– I seneste sæson spillede Masaki Murata en vigtig rolle i topstriden for sit nu tidligere hold, som var et enkelt point fra at slutte på andenpladsen. Han ankommer derfor til Vejle med regelmæssig spilletid på et godt niveau. Desuden kender han til kulturen på vores breddegrader, eftersom han tidligere i sin karriere også har spillet i Tyskland.

– En genopbygning af en konkurrencestærk og udtryksfuld trup er den vigtigste prioritet for os i denne fase. Til at indfri den målsætning skal vi bruge spillere, som forstærker os, som ankommer med minimal tilpasningstid, og som aktivt har valgt Vejle Boldklub til for det, vi som klub repræsenterer og kan tilbyde. Jeg er derfor glad for at kunne byde Masaki Murata velkommen til Vejle Boldklub, siger sportschef Marius Adrian Nicolae til klubbens hjemmeside.

Masaki Murata, 25 år, har en fortid i tysk, japansk og lettisk fodbold. 







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København