Fredag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny tilføjelse til forsvaret i form af hollandske Damian van Bruggen.
I dag, lørdag, er det så midtbanen, der får nyt blod. Og det er en japansk forstærkning, der er landet i Nørreskoven.
Vejle Boldklub har således præsenteret Masaki Murata på en kontrakt til sommeren 2027, og han kommer til fra Sumgayit FC i Aserbajdsjan.
– Med tilgangen af Masaki Murata får vi tilført nogle stærke spidskompetencer på vores midtbane, der kan give os ekstra dynamik og udtryk på den position. Masaki Murata kendetegnes ved sit lave tyngdepunkt, sin fart og sit duelspil, og han har rigtig gode forudsætninger til at blive en profil for os.
– I seneste sæson spillede Masaki Murata en vigtig rolle i topstriden for sit nu tidligere hold, som var et enkelt point fra at slutte på andenpladsen. Han ankommer derfor til Vejle med regelmæssig spilletid på et godt niveau. Desuden kender han til kulturen på vores breddegrader, eftersom han tidligere i sin karriere også har spillet i Tyskland.
– En genopbygning af en konkurrencestærk og udtryksfuld trup er den vigtigste prioritet for os i denne fase. Til at indfri den målsætning skal vi bruge spillere, som forstærker os, som ankommer med minimal tilpasningstid, og som aktivt har valgt Vejle Boldklub til for det, vi som klub repræsenterer og kan tilbyde. Jeg er derfor glad for at kunne byde Masaki Murata velkommen til Vejle Boldklub, siger sportschef Marius Adrian Nicolae til klubbens hjemmeside.
Masaki Murata, 25 år, har en fortid i tysk, japansk og lettisk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT