Fredag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny tilføjelse til forsvaret i form af hollandske Damian van Bruggen.
I dag, lørdag, er det så midtbanen, der får nyt blod. Og det er en japansk forstærkning, der er landet i Nørreskoven.
Vejle Boldklub har således præsenteret Masaki Murata på en kontrakt til sommeren 2027, og han kommer til fra Sumgayit FC i Aserbajdsjan.
– Med tilgangen af Masaki Murata får vi tilført nogle stærke spidskompetencer på vores midtbane, der kan give os ekstra dynamik og udtryk på den position. Masaki Murata kendetegnes ved sit lave tyngdepunkt, sin fart og sit duelspil, og han har rigtig gode forudsætninger til at blive en profil for os.
– I seneste sæson spillede Masaki Murata en vigtig rolle i topstriden for sit nu tidligere hold, som var et enkelt point fra at slutte på andenpladsen. Han ankommer derfor til Vejle med regelmæssig spilletid på et godt niveau. Desuden kender han til kulturen på vores breddegrader, eftersom han tidligere i sin karriere også har spillet i Tyskland.
– En genopbygning af en konkurrencestærk og udtryksfuld trup er den vigtigste prioritet for os i denne fase. Til at indfri den målsætning skal vi bruge spillere, som forstærker os, som ankommer med minimal tilpasningstid, og som aktivt har valgt Vejle Boldklub til for det, vi som klub repræsenterer og kan tilbyde. Jeg er derfor glad for at kunne byde Masaki Murata velkommen til Vejle Boldklub, siger sportschef Marius Adrian Nicolae til klubbens hjemmeside.
Masaki Murata, 25 år, har en fortid i tysk, japansk og lettisk fodbold.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Sønderjyske køber ny cheftræner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
OPTAKT
USA – Australien
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT