Vejle Boldklub henter japansk midtbanespiller

En ny forstærkning er landet i Nørreskoven.



Fredag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny tilføjelse til forsvaret i form af hollandske Damian van Bruggen. 

I dag, lørdag, er det så midtbanen, der får nyt blod. Og det er en japansk forstærkning, der er landet i Nørreskoven. 

Vejle Boldklub har således præsenteret Masaki Murata på en kontrakt til sommeren 2027, og han kommer til fra Sumgayit FC i Aserbajdsjan. 

– Med tilgangen af Masaki Murata får vi tilført nogle stærke spidskompetencer på vores midtbane, der kan give os ekstra dynamik og udtryk på den position. Masaki Murata kendetegnes ved sit lave tyngdepunkt, sin fart og sit duelspil, og han har rigtig gode forudsætninger til at blive en profil for os.

– I seneste sæson spillede Masaki Murata en vigtig rolle i topstriden for sit nu tidligere hold, som var et enkelt point fra at slutte på andenpladsen. Han ankommer derfor til Vejle med regelmæssig spilletid på et godt niveau. Desuden kender han til kulturen på vores breddegrader, eftersom han tidligere i sin karriere også har spillet i Tyskland.

– En genopbygning af en konkurrencestærk og udtryksfuld trup er den vigtigste prioritet for os i denne fase. Til at indfri den målsætning skal vi bruge spillere, som forstærker os, som ankommer med minimal tilpasningstid, og som aktivt har valgt Vejle Boldklub til for det, vi som klub repræsenterer og kan tilbyde. Jeg er derfor glad for at kunne byde Masaki Murata velkommen til Vejle Boldklub, siger sportschef Marius Adrian Nicolae til klubbens hjemmeside.

Masaki Murata, 25 år, har en fortid i tysk, japansk og lettisk fodbold. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked

Froholdt med vild hæder i Portugal

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ny offensiv transfer i FCN?

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC København – Randers FC

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt