Vejle Boldklub henter japansk midtbanespiller

En ny forstærkning er landet i Nørreskoven.



Fredag kunne Vejle Boldklub præsentere en ny tilføjelse til forsvaret i form af hollandske Damian van Bruggen. 

I dag, lørdag, er det så midtbanen, der får nyt blod. Og det er en japansk forstærkning, der er landet i Nørreskoven. 

Vejle Boldklub har således præsenteret Masaki Murata på en kontrakt til sommeren 2027, og han kommer til fra Sumgayit FC i Aserbajdsjan. 

– Med tilgangen af Masaki Murata får vi tilført nogle stærke spidskompetencer på vores midtbane, der kan give os ekstra dynamik og udtryk på den position. Masaki Murata kendetegnes ved sit lave tyngdepunkt, sin fart og sit duelspil, og han har rigtig gode forudsætninger til at blive en profil for os.

– I seneste sæson spillede Masaki Murata en vigtig rolle i topstriden for sit nu tidligere hold, som var et enkelt point fra at slutte på andenpladsen. Han ankommer derfor til Vejle med regelmæssig spilletid på et godt niveau. Desuden kender han til kulturen på vores breddegrader, eftersom han tidligere i sin karriere også har spillet i Tyskland.

– En genopbygning af en konkurrencestærk og udtryksfuld trup er den vigtigste prioritet for os i denne fase. Til at indfri den målsætning skal vi bruge spillere, som forstærker os, som ankommer med minimal tilpasningstid, og som aktivt har valgt Vejle Boldklub til for det, vi som klub repræsenterer og kan tilbyde. Jeg er derfor glad for at kunne byde Masaki Murata velkommen til Vejle Boldklub, siger sportschef Marius Adrian Nicolae til klubbens hjemmeside.

Masaki Murata, 25 år, har en fortid i tysk, japansk og lettisk fodbold. 





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper

Uruguay – Spanien

Forbereder bud på 970 mio.

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Ny bejler til dansk guldfugl

Ecuador – Tyskland

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

I dialog om dansk bomber

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart