Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec’ tropper kom sløjt fra land i sidste sæson med seks nederlag i sæsonens første seks kampe, og søndag kan de gentage den ærgerlige bedrift, hvis det bliver til nederlag mod Silkeborg.
Vejle er nemlig endnu engang kommet haltende fra start med fem nederlag ud af fem mulige, og en aktuel placering som rækkens absolutte bundhold.
Sæsonens første fire kampe bød på forholdsvis jævnbyrdige opgør med relativt beskedne nederlag, præcis som tilfældet var det så mange gange i seneste sæson.
Men i mandagens kamp virkede bunden til gengæld til at gå ud af Vejle-holdet, som blev kørt rundt af AGF på Ceres Park, hvor de tabte med hele 5-1.
Vejlensernes offensiv ser mere spændende ud end den gjorde i store dele af seneste sæson, og den forsvarende Superliga-topscorer Onughka har da også allerede scoret tre gange, til gengæld ser defensiven noget mere sårbar ud end i fjor.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i efter fadæsen i mandags, så mon ikke, at der først og fremmest bliver fokuseret på defensiven mod Silkeborg?
Denis Kolinger har siden sidste weekend fået ophævet sin kontrakt med Vejle.
Silkeborg IF:
Egentlig er det lidt naturstridigt, at Kent Nielsens mandskab har fået så god en start på sæsonen, for ikke nok med, at de har været spændt hårdt for med europæiske kvalifikationskampe, så hober skaderne sig også op i Søhøjlandet.
Bærende kræfter i Mattsson, Klynge, McCowatt, Rödin og Busch var på skadeslisten senest, mens seneste sæsons superliga-topscorer Lind er blevet solgt til Pisa, men alligevel blev FC Nordsjælland besejret med hele 4-1 hjemme på JYSK Park.
En sejr, som nok var et mål eller to for stor, men det skal ikke taget noget fra den glimrende præstation, hvor især Bakiz strålede offensivt.
Silkeborg topper noget overraskende Superligaen efter fem spillerunder, som har kastet flotte fire sejre af sig, og det er bare dybt imponerende hvad gode, gamle Kent Nielsen får ud af spillertruppen, som vel ellers ikke umiddelbart hører til blandt de bedste i rækken.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede. Til gengæld kan der blive debut for det tidligere FC København- og AC Milan-talent Alexander Simmelhack, der i denne uge er skiftet til Silkeborg.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Dom:
Det er bund mod top i Nørreskoven.
Vejle skal på pointtavlen, og skal have sat en prop i den gavmilde defensiv, og derfor kommer Silkeborg nok til at stå overfor et hjemmehold, som pakker sig lavt på egen banehalvdel.
Efter fem nederlag i streg, må man gå ud fra, at Vejle er tilfredse med bare at forsvare et resultat hjem, og det kan altså komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
Silkeborg er giftige med plads at løbe på, mens det kan vise sig mere besværligt at trænge igennem et lavtstående Vejle-mandskab.
Målfattig og tæt affære i vente, som gæsterne vinder snævert. 0-1.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.08 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
Neestrup chokerer med sin startopstilling
I chok: Har aldrig set lignende
Her kan du se Viborg FF mod FC København
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Nu svarer David Nielsen
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Arsenal-stjerne svarer igen
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup