Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec’ tropper kom sløjt fra land i sidste sæson med seks nederlag i sæsonens første seks kampe, og søndag kan de gentage den ærgerlige bedrift, hvis det bliver til nederlag mod Silkeborg.
Vejle er nemlig endnu engang kommet haltende fra start med fem nederlag ud af fem mulige, og en aktuel placering som rækkens absolutte bundhold.
Sæsonens første fire kampe bød på forholdsvis jævnbyrdige opgør med relativt beskedne nederlag, præcis som tilfældet var det så mange gange i seneste sæson.
Men i mandagens kamp virkede bunden til gengæld til at gå ud af Vejle-holdet, som blev kørt rundt af AGF på Ceres Park, hvor de tabte med hele 5-1.
Vejlensernes offensiv ser mere spændende ud end den gjorde i store dele af seneste sæson, og den forsvarende Superliga-topscorer Onughka har da også allerede scoret tre gange, til gengæld ser defensiven noget mere sårbar ud end i fjor.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i efter fadæsen i mandags, så mon ikke, at der først og fremmest bliver fokuseret på defensiven mod Silkeborg?
Denis Kolinger har siden sidste weekend fået ophævet sin kontrakt med Vejle.
Silkeborg IF:
Egentlig er det lidt naturstridigt, at Kent Nielsens mandskab har fået så god en start på sæsonen, for ikke nok med, at de har været spændt hårdt for med europæiske kvalifikationskampe, så hober skaderne sig også op i Søhøjlandet.
Bærende kræfter i Mattsson, Klynge, McCowatt, Rödin og Busch var på skadeslisten senest, mens seneste sæsons superliga-topscorer Lind er blevet solgt til Pisa, men alligevel blev FC Nordsjælland besejret med hele 4-1 hjemme på JYSK Park.
En sejr, som nok var et mål eller to for stor, men det skal ikke taget noget fra den glimrende præstation, hvor især Bakiz strålede offensivt.
Silkeborg topper noget overraskende Superligaen efter fem spillerunder, som har kastet flotte fire sejre af sig, og det er bare dybt imponerende hvad gode, gamle Kent Nielsen får ud af spillertruppen, som vel ellers ikke umiddelbart hører til blandt de bedste i rækken.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede. Til gengæld kan der blive debut for det tidligere FC København- og AC Milan-talent Alexander Simmelhack, der i denne uge er skiftet til Silkeborg.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Dom:
Det er bund mod top i Nørreskoven.
Vejle skal på pointtavlen, og skal have sat en prop i den gavmilde defensiv, og derfor kommer Silkeborg nok til at stå overfor et hjemmehold, som pakker sig lavt på egen banehalvdel.
Efter fem nederlag i streg, må man gå ud fra, at Vejle er tilfredse med bare at forsvare et resultat hjem, og det kan altså komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
Silkeborg er giftige med plads at løbe på, mens det kan vise sig mere besværligt at trænge igennem et lavtstående Vejle-mandskab.
Målfattig og tæt affære i vente, som gæsterne vinder snævert. 0-1.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.08 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Trænerlegende stopper
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet