Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec’ tropper kom sløjt fra land i sidste sæson med seks nederlag i sæsonens første seks kampe, og søndag kan de gentage den ærgerlige bedrift, hvis det bliver til nederlag mod Silkeborg.
Vejle er nemlig endnu engang kommet haltende fra start med fem nederlag ud af fem mulige, og en aktuel placering som rækkens absolutte bundhold.
Sæsonens første fire kampe bød på forholdsvis jævnbyrdige opgør med relativt beskedne nederlag, præcis som tilfældet var det så mange gange i seneste sæson.
Men i mandagens kamp virkede bunden til gengæld til at gå ud af Vejle-holdet, som blev kørt rundt af AGF på Ceres Park, hvor de tabte med hele 5-1.
Vejlensernes offensiv ser mere spændende ud end den gjorde i store dele af seneste sæson, og den forsvarende Superliga-topscorer Onughka har da også allerede scoret tre gange, til gengæld ser defensiven noget mere sårbar ud end i fjor.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i efter fadæsen i mandags, så mon ikke, at der først og fremmest bliver fokuseret på defensiven mod Silkeborg?
Denis Kolinger har siden sidste weekend fået ophævet sin kontrakt med Vejle.
Silkeborg IF:
Egentlig er det lidt naturstridigt, at Kent Nielsens mandskab har fået så god en start på sæsonen, for ikke nok med, at de har været spændt hårdt for med europæiske kvalifikationskampe, så hober skaderne sig også op i Søhøjlandet.
Bærende kræfter i Mattsson, Klynge, McCowatt, Rödin og Busch var på skadeslisten senest, mens seneste sæsons superliga-topscorer Lind er blevet solgt til Pisa, men alligevel blev FC Nordsjælland besejret med hele 4-1 hjemme på JYSK Park.
En sejr, som nok var et mål eller to for stor, men det skal ikke taget noget fra den glimrende præstation, hvor især Bakiz strålede offensivt.
Silkeborg topper noget overraskende Superligaen efter fem spillerunder, som har kastet flotte fire sejre af sig, og det er bare dybt imponerende hvad gode, gamle Kent Nielsen får ud af spillertruppen, som vel ellers ikke umiddelbart hører til blandt de bedste i rækken.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede. Til gengæld kan der blive debut for det tidligere FC København- og AC Milan-talent Alexander Simmelhack, der i denne uge er skiftet til Silkeborg.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Dom:
Det er bund mod top i Nørreskoven.
Vejle skal på pointtavlen, og skal have sat en prop i den gavmilde defensiv, og derfor kommer Silkeborg nok til at stå overfor et hjemmehold, som pakker sig lavt på egen banehalvdel.
Efter fem nederlag i streg, må man gå ud fra, at Vejle er tilfredse med bare at forsvare et resultat hjem, og det kan altså komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
Silkeborg er giftige med plads at løbe på, mens det kan vise sig mere besværligt at trænge igennem et lavtstående Vejle-mandskab.
Målfattig og tæt affære i vente, som gæsterne vinder snævert. 0-1.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.08 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann