Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec’ tropper kom sløjt fra land i sidste sæson med seks nederlag i sæsonens første seks kampe, og søndag kan de gentage den ærgerlige bedrift, hvis det bliver til nederlag mod Silkeborg.
Vejle er nemlig endnu engang kommet haltende fra start med fem nederlag ud af fem mulige, og en aktuel placering som rækkens absolutte bundhold.
Sæsonens første fire kampe bød på forholdsvis jævnbyrdige opgør med relativt beskedne nederlag, præcis som tilfældet var det så mange gange i seneste sæson.
Men i mandagens kamp virkede bunden til gengæld til at gå ud af Vejle-holdet, som blev kørt rundt af AGF på Ceres Park, hvor de tabte med hele 5-1.
Vejlensernes offensiv ser mere spændende ud end den gjorde i store dele af seneste sæson, og den forsvarende Superliga-topscorer Onughka har da også allerede scoret tre gange, til gengæld ser defensiven noget mere sårbar ud end i fjor.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i efter fadæsen i mandags, så mon ikke, at der først og fremmest bliver fokuseret på defensiven mod Silkeborg?
Denis Kolinger har siden sidste weekend fået ophævet sin kontrakt med Vejle.
Silkeborg IF:
Egentlig er det lidt naturstridigt, at Kent Nielsens mandskab har fået så god en start på sæsonen, for ikke nok med, at de har været spændt hårdt for med europæiske kvalifikationskampe, så hober skaderne sig også op i Søhøjlandet.
Bærende kræfter i Mattsson, Klynge, McCowatt, Rödin og Busch var på skadeslisten senest, mens seneste sæsons superliga-topscorer Lind er blevet solgt til Pisa, men alligevel blev FC Nordsjælland besejret med hele 4-1 hjemme på JYSK Park.
En sejr, som nok var et mål eller to for stor, men det skal ikke taget noget fra den glimrende præstation, hvor især Bakiz strålede offensivt.
Silkeborg topper noget overraskende Superligaen efter fem spillerunder, som har kastet flotte fire sejre af sig, og det er bare dybt imponerende hvad gode, gamle Kent Nielsen får ud af spillertruppen, som vel ellers ikke umiddelbart hører til blandt de bedste i rækken.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede. Til gengæld kan der blive debut for det tidligere FC København- og AC Milan-talent Alexander Simmelhack, der i denne uge er skiftet til Silkeborg.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Dom:
Det er bund mod top i Nørreskoven.
Vejle skal på pointtavlen, og skal have sat en prop i den gavmilde defensiv, og derfor kommer Silkeborg nok til at stå overfor et hjemmehold, som pakker sig lavt på egen banehalvdel.
Efter fem nederlag i streg, må man gå ud fra, at Vejle er tilfredse med bare at forsvare et resultat hjem, og det kan altså komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
Silkeborg er giftige med plads at løbe på, mens det kan vise sig mere besværligt at trænge igennem et lavtstående Vejle-mandskab.
Målfattig og tæt affære i vente, som gæsterne vinder snævert. 0-1.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.08 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Alexander Lind blæst bagover
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr