Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec’ tropper kom sløjt fra land i sidste sæson med seks nederlag i sæsonens første seks kampe, og søndag kan de gentage den ærgerlige bedrift, hvis det bliver til nederlag mod Silkeborg.
Vejle er nemlig endnu engang kommet haltende fra start med fem nederlag ud af fem mulige, og en aktuel placering som rækkens absolutte bundhold.
Sæsonens første fire kampe bød på forholdsvis jævnbyrdige opgør med relativt beskedne nederlag, præcis som tilfældet var det så mange gange i seneste sæson.
Men i mandagens kamp virkede bunden til gengæld til at gå ud af Vejle-holdet, som blev kørt rundt af AGF på Ceres Park, hvor de tabte med hele 5-1.
Vejlensernes offensiv ser mere spændende ud end den gjorde i store dele af seneste sæson, og den forsvarende Superliga-topscorer Onughka har da også allerede scoret tre gange, til gengæld ser defensiven noget mere sårbar ud end i fjor.
Hjemmeholdet skal have sat en prop i efter fadæsen i mandags, så mon ikke, at der først og fremmest bliver fokuseret på defensiven mod Silkeborg?
Denis Kolinger har siden sidste weekend fået ophævet sin kontrakt med Vejle.
Silkeborg IF:
Egentlig er det lidt naturstridigt, at Kent Nielsens mandskab har fået så god en start på sæsonen, for ikke nok med, at de har været spændt hårdt for med europæiske kvalifikationskampe, så hober skaderne sig også op i Søhøjlandet.
Bærende kræfter i Mattsson, Klynge, McCowatt, Rödin og Busch var på skadeslisten senest, mens seneste sæsons superliga-topscorer Lind er blevet solgt til Pisa, men alligevel blev FC Nordsjælland besejret med hele 4-1 hjemme på JYSK Park.
En sejr, som nok var et mål eller to for stor, men det skal ikke taget noget fra den glimrende præstation, hvor især Bakiz strålede offensivt.
Silkeborg topper noget overraskende Superligaen efter fem spillerunder, som har kastet flotte fire sejre af sig, og det er bare dybt imponerende hvad gode, gamle Kent Nielsen får ud af spillertruppen, som vel ellers ikke umiddelbart hører til blandt de bedste i rækken.
Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede. Til gengæld kan der blive debut for det tidligere FC København- og AC Milan-talent Alexander Simmelhack, der i denne uge er skiftet til Silkeborg.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen
Dom:
Det er bund mod top i Nørreskoven.
Vejle skal på pointtavlen, og skal have sat en prop i den gavmilde defensiv, og derfor kommer Silkeborg nok til at stå overfor et hjemmehold, som pakker sig lavt på egen banehalvdel.
Efter fem nederlag i streg, må man gå ud fra, at Vejle er tilfredse med bare at forsvare et resultat hjem, og det kan altså komme til at lægge en dæmper på underholdningen.
Silkeborg er giftige med plads at løbe på, mens det kan vise sig mere besværligt at trænge igennem et lavtstående Vejle-mandskab.
Målfattig og tæt affære i vente, som gæsterne vinder snævert. 0-1.
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.08 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER