Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Det er bund mod top, når Vejle tager imod Silkeborg søndag eftermiddag. Hjemmeholdet har tabt sæsonens første fem kampe, og er efterhånden ved at være desperate efter point.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Simon Duerlund Rasmussen
På TV: TV3 Sport 

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec’ tropper kom sløjt fra land i sidste sæson med seks nederlag i sæsonens første seks kampe, og søndag kan de gentage den ærgerlige bedrift, hvis det bliver til nederlag mod Silkeborg.

Vejle er nemlig endnu engang kommet haltende fra start med fem nederlag ud af fem mulige, og en aktuel placering som rækkens absolutte bundhold.

Sæsonens første fire kampe bød på forholdsvis jævnbyrdige opgør med relativt beskedne nederlag, præcis som tilfældet var det så mange gange i seneste sæson.

Men i mandagens kamp virkede bunden til gengæld til at gå ud af Vejle-holdet, som blev kørt rundt af AGF på Ceres Park, hvor de tabte med hele 5-1.

Vejlensernes offensiv ser mere spændende ud end den gjorde i store dele af seneste sæson, og den forsvarende Superliga-topscorer Onughka har da også allerede scoret tre gange, til gengæld ser defensiven noget mere sårbar ud end i fjor.

Hjemmeholdet skal have sat en prop i efter fadæsen i mandags, så mon ikke, at der først og fremmest bliver fokuseret på defensiven mod Silkeborg?

Denis Kolinger har siden sidste weekend fået ophævet sin kontrakt med Vejle.

Silkeborg IF:
Egentlig er det lidt naturstridigt, at Kent Nielsens mandskab har fået så god en start på sæsonen, for ikke nok med, at de har været spændt hårdt for med europæiske kvalifikationskampe, så hober skaderne sig også op i Søhøjlandet.

Bærende kræfter i Mattsson, Klynge, McCowatt, Rödin og Busch var på skadeslisten senest, mens seneste sæsons superliga-topscorer Lind er blevet solgt til Pisa, men alligevel blev FC Nordsjælland besejret med hele 4-1 hjemme på JYSK Park.

En sejr, som nok var et mål eller to for stor, men det skal ikke taget noget fra den glimrende præstation, hvor især Bakiz strålede offensivt.

Silkeborg topper noget overraskende Superligaen efter fem spillerunder, som har kastet flotte fire sejre af sig, og det er bare dybt imponerende hvad gode, gamle Kent Nielsen får ud af spillertruppen, som vel ellers ikke umiddelbart hører til blandt de bedste i rækken.

Silkeborg må fortsat undvære Alexander Busch, Pontus Rödin, Pelle Mattsson, Callum McCowatt og Anders Klynge, der alle er skadede. Til gengæld kan der blive debut for det tidligere FC København- og AC Milan-talent Alexander Simmelhack, der i denne uge er skiftet til Silkeborg. 

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Hujber, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Østrøm, Ganchas, Poulsen – Larsen, Brink, Freundlich – Andersen, Bakiz – Adamsen

Dom:
Det er bund mod top i Nørreskoven.

Vejle skal på pointtavlen, og skal have sat en prop i den gavmilde defensiv, og derfor kommer Silkeborg nok til at stå overfor et hjemmehold, som pakker sig lavt på egen banehalvdel.

Efter fem nederlag i streg, må man gå ud fra, at Vejle er tilfredse med bare at forsvare et resultat hjem, og det kan altså komme til at lægge en dæmper på underholdningen.

Silkeborg er giftige med plads at løbe på, mens det kan vise sig mere besværligt at trænge igennem et lavtstående Vejle-mandskab.

Målfattig og tæt affære i vente, som gæsterne vinder snævert. 0-1.
 
Spilforslag:
Under 2.5 mål til odds 2.08 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

‘Det er en gave for Danmark’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Her begynder næste sæson i Superligaen

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Spion? ‘Han kan høre dig’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

To spillere frasorteret af Brian Riemer

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Brian Riemer til pressen: Husk det!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘FC København var en mulighed’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling