Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Vejle fortsætter deres overlevelseskamp, når de får besøg af Silkeborg 2. påskedag. Gæsterne slog senest AaB 4-0.



Superliga

Dommer: J. Karlsen

Man 21. april kl. 14.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

Silkeborg vinder

Odds 2,18

Spil hos Betano

Odds fra marts 14, 2026. Odds kan være ændret.

Vejle fortsætter deres overlevelseskamp, når de får besøg af Silkeborg 2. påskedag. Gæsterne topper nedrykningsspillet og udspillede AaB på kryds og tværs i seneste kamp, hvor de vandt hele 4-0.

Holdnyt:
Vejle:

Vejle lignede et hold, der havde mistet pusten og opgivet ævred i kampen om overlevelse.

En slatten indsats og 1-1 mod AaB hjemme i Nørreskoven blev fulgt af en endnu ringere præstation i Haderslev, hvor de tabte 2-0 til Sønderjyske. 

Afstanden til redning voksede igen, og i seneste runde kom så Superligaens mest formstærke hold, Viborg, på besøg. 

Her vågnede vejlenserne op og fik 3-3 i en kamp, hvor også German Onugkha stemplede ind igen efter to målløse kampe. Han stod for både 2-2 og 3-2-scoringen, men de rubinrøde kunne altså ikke holde føringen. 

Derfor er der stadig fem point til redning, og der er trods alt kun seks kampe tilbage at spille. 

Vejle mangler stadig at møde både Viborg og Silkeborg på udebane, så det kan blive meget, meget presset.

De har dog allerede hentet dobbelt så mange point i forårets ni kampe, som de gjorde i efterårets 17, men de tørster formentlig efter at spille sig på den rigtige side af nedrykningsstregen. 

Det kan de ikke gøre med sejr her, men flasker resultaterne sig, kan de være næstsidst og bare to point efter AaB på den rigtige side af stregen – og AaB møder de i den kommende runde.  

Silkeborg:

Silkeborg ramte endelig deres topniveau, da de brillerede og legede kispus med stakkels AaB i seneste runde. 

Der stod 4-0 på måltavlen allerede efter 33 minutter, og derfra var det ren cruise control for det boldsikre Silkeborg-hold.

Kent Nielsens drenge havde bolden 63% af tiden, og det brugte de til at fordele 811 afleveringer mellem sig med 91% træfsikkerhed. 

Med sejren kravlede Silkeborg tilbage på duksepladsen i nedrykningsspillet, hvor de formentlig kommer til at duellere med Viborg helt frem til sidste spillerunde, hvor de mødes på Jysk Park. 

Silkeborg har også et par pokalsemifinaler mod Brøndby, der så småt nærmer sig i horisonten med første kamp 30. april. Måske kigger de allerede frem mod den opgave også?

Der er dog ikke plads til hverken at slække på opmærksomheden eller sjuske med indsatsen, for Viborg presser på i spillet om at sikre 7. pladsen og den europæiske playoff-kamp. 

Silkeborg tabte til Vejle i forårspremieren hjemme på Jysk Park, men da de mødtes første gang i sæsonen, vandt Silkeborg 3-1 i Vejle.

Alexander Busch, Fredrik Carlsen og Alexander Madsen var ude senest hos Silkeborg med skader, og er heller ikke med i denne omgang, men Kent Nielsen kan glæde sig over, at have Mads Freundlich tilbage i truppen.

Karantæner:

Vejle: Ingen
Silkeborg: Ingen

Bud på startopstillinger:

Vejle: (4-3-3): Vekic – Gundelund, Velkov, Bruggen, Colina – Hetemi, Barry, Lauritsen – Gammelgaard, Onugkha, Kirkegaard

Silkeborg: (4-3-3): Larsen – Østrøm, Rödin, Ganchas, Gammelby – Klynge, Mattsson, Larsen – McCowatt, Adamsen, Bakiz

Dom:

Det er et opgør, som Silkeborg traditionelt har rigtig godt fat i. 

Mandskabet fra Søhøjlandet har vundet otte af de seneste 11 indbyrdes kampe i en duel, der i øvrigt meget sjældent ender uden vinder. 

Kun én af de seneste 12 indbyrdes er endt remis. 

Vejle er pressede til at gå efter sejren, men det kan meget vel betyde, de render ind i en kontrakniv.

Det dufter af en kamp lige efter Tonni Adamsen og Younes Bakiz’ hjerter med god plads til at spille og løbe bag forsvaret. 

Dommen er, at Silkeborg vinder 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 14, 2026 13:43 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Stort medie fremhæver dansker

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Peter Kjær: Her er min bekymring

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Manchester United – Aston Villa

Farzam: En gave for FC København

Barcelona – Sevilla

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

FCK-boss melder klar målsætning ud

Fem bud på David Nielsens afløser

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’