Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec og co. kom helt forfærdeligt fra start i seneste sæson med nederlag i sæsonens første seks kampe og havde formentlig ikke forestillet sig, at det kunne blive meget værre end det.
Men det kunne det åbenbart.
Med 1-0-nederlaget ude mod Lyngby inden landskampspausen har Vejle nemlig toppet seneste sæsons tvivlsomme start ved nu at have tabt sæsonens første syv kampe. Og nå ja, i sidste uge blev det også til exit i pokalturneringen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.
Som om alt det ikke var slemt nok, har Vejle også taget afsked med seneste sæsons Superliga-topscorer German Onughka, som er skiftet til FCK.
Den store angriber står noteret for tre af hjemmeholdets fem scoringer i sæsonen, og nu begynder det efterhånden at være svært at bevare optimismen på vejlensernes vegne.
Værterne levede højt på en stærk defensiv i fjor, men her har der også været problemer siden Trott og Albentosa er draget videre i karrieren, med hele 17 scoringer imod i syv kampe.
Glædeligt for Ivan Prelec er det dog, at Oliver Provstgaard endte med at blive i klubben, mens lejeaftalen med Emmanuel Yeboah fra Brøndby ligeledes ser spændende ud.
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. er ikke kommet lige så skidt ud af starthullerne som Vejle, men rigtig godt har det til gengæld heller ikke været.
Viborg virker til at være i mild bedring ovenpå en skuffende start på sæsonen, om end de fortsat fremstår ganske sårbare.
Det så vi eksempler på igen i seneste spillerunde, da midtjyderne måtte gå til pause nede med 2-0 mod Sønderjyske efter en skidt første halvleg.
Efter pausen fik Viborg-spillerne dog hanket op i dem selv og fortjent kæmpet sig tilbage i opgøret, som endte 2-2 efter både assist og mål af Serginho.
Gæsterne er oppe på tre kampe i rap uden nederlag i Superligaen, mens der i sidste uge blev tanket selvtillid i DBU Pokalen med en flot 4-0 sejr over Horsens.
Der er tegninger til noget godt i Viborg, som kan og vil spille fodbold, og også burde have kvaliteterne til det, men indtil videre har den manglede defensive organisation overskygget det lovende offensive potentiale.
Oliver Bundgaard, Zan Zalatel, Jeppe Grønning, og Sofus Berger forventes ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Elvius, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Vejle har tabt rub og stub i Superligaen i denne sæson, og toppede den lige med at tabe på straffe til Brønshøj i pokalen.
Defensiven ser langt mere medgørlig ud end i seneste sæson, og nu er German Onughka tilmed også fortid i klubben, og det er en markant svækkelse af offensiven.
Viborg mangler fortsat at overbevise for alvor, men som Vejle tager sig ud for tiden, skal det simpelthen blive til en sejr søndag eftermiddag.
2-1 til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder til odds 2.43 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Benhård Brian Riemer-melding
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
OPTAKT