Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec og co. kom helt forfærdeligt fra start i seneste sæson med nederlag i sæsonens første seks kampe og havde formentlig ikke forestillet sig, at det kunne blive meget værre end det.
Men det kunne det åbenbart.
Med 1-0-nederlaget ude mod Lyngby inden landskampspausen har Vejle nemlig toppet seneste sæsons tvivlsomme start ved nu at have tabt sæsonens første syv kampe. Og nå ja, i sidste uge blev det også til exit i pokalturneringen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.
Som om alt det ikke var slemt nok, har Vejle også taget afsked med seneste sæsons Superliga-topscorer German Onughka, som er skiftet til FCK.
Den store angriber står noteret for tre af hjemmeholdets fem scoringer i sæsonen, og nu begynder det efterhånden at være svært at bevare optimismen på vejlensernes vegne.
Værterne levede højt på en stærk defensiv i fjor, men her har der også været problemer siden Trott og Albentosa er draget videre i karrieren, med hele 17 scoringer imod i syv kampe.
Glædeligt for Ivan Prelec er det dog, at Oliver Provstgaard endte med at blive i klubben, mens lejeaftalen med Emmanuel Yeboah fra Brøndby ligeledes ser spændende ud.
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. er ikke kommet lige så skidt ud af starthullerne som Vejle, men rigtig godt har det til gengæld heller ikke været.
Viborg virker til at være i mild bedring ovenpå en skuffende start på sæsonen, om end de fortsat fremstår ganske sårbare.
Det så vi eksempler på igen i seneste spillerunde, da midtjyderne måtte gå til pause nede med 2-0 mod Sønderjyske efter en skidt første halvleg.
Efter pausen fik Viborg-spillerne dog hanket op i dem selv og fortjent kæmpet sig tilbage i opgøret, som endte 2-2 efter både assist og mål af Serginho.
Gæsterne er oppe på tre kampe i rap uden nederlag i Superligaen, mens der i sidste uge blev tanket selvtillid i DBU Pokalen med en flot 4-0 sejr over Horsens.
Der er tegninger til noget godt i Viborg, som kan og vil spille fodbold, og også burde have kvaliteterne til det, men indtil videre har den manglede defensive organisation overskygget det lovende offensive potentiale.
Oliver Bundgaard, Zan Zalatel, Jeppe Grønning, og Sofus Berger forventes ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Elvius, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Vejle har tabt rub og stub i Superligaen i denne sæson, og toppede den lige med at tabe på straffe til Brønshøj i pokalen.
Defensiven ser langt mere medgørlig ud end i seneste sæson, og nu er German Onughka tilmed også fortid i klubben, og det er en markant svækkelse af offensiven.
Viborg mangler fortsat at overbevise for alvor, men som Vejle tager sig ud for tiden, skal det simpelthen blive til en sejr søndag eftermiddag.
2-1 til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder til odds 2.43 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!