Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec og co. kom helt forfærdeligt fra start i seneste sæson med nederlag i sæsonens første seks kampe og havde formentlig ikke forestillet sig, at det kunne blive meget værre end det.
Men det kunne det åbenbart.
Med 1-0-nederlaget ude mod Lyngby inden landskampspausen har Vejle nemlig toppet seneste sæsons tvivlsomme start ved nu at have tabt sæsonens første syv kampe. Og nå ja, i sidste uge blev det også til exit i pokalturneringen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.
Som om alt det ikke var slemt nok, har Vejle også taget afsked med seneste sæsons Superliga-topscorer German Onughka, som er skiftet til FCK.
Den store angriber står noteret for tre af hjemmeholdets fem scoringer i sæsonen, og nu begynder det efterhånden at være svært at bevare optimismen på vejlensernes vegne.
Værterne levede højt på en stærk defensiv i fjor, men her har der også været problemer siden Trott og Albentosa er draget videre i karrieren, med hele 17 scoringer imod i syv kampe.
Glædeligt for Ivan Prelec er det dog, at Oliver Provstgaard endte med at blive i klubben, mens lejeaftalen med Emmanuel Yeboah fra Brøndby ligeledes ser spændende ud.
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. er ikke kommet lige så skidt ud af starthullerne som Vejle, men rigtig godt har det til gengæld heller ikke været.
Viborg virker til at være i mild bedring ovenpå en skuffende start på sæsonen, om end de fortsat fremstår ganske sårbare.
Det så vi eksempler på igen i seneste spillerunde, da midtjyderne måtte gå til pause nede med 2-0 mod Sønderjyske efter en skidt første halvleg.
Efter pausen fik Viborg-spillerne dog hanket op i dem selv og fortjent kæmpet sig tilbage i opgøret, som endte 2-2 efter både assist og mål af Serginho.
Gæsterne er oppe på tre kampe i rap uden nederlag i Superligaen, mens der i sidste uge blev tanket selvtillid i DBU Pokalen med en flot 4-0 sejr over Horsens.
Der er tegninger til noget godt i Viborg, som kan og vil spille fodbold, og også burde have kvaliteterne til det, men indtil videre har den manglede defensive organisation overskygget det lovende offensive potentiale.
Oliver Bundgaard, Zan Zalatel, Jeppe Grønning, og Sofus Berger forventes ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Elvius, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Vejle har tabt rub og stub i Superligaen i denne sæson, og toppede den lige med at tabe på straffe til Brønshøj i pokalen.
Defensiven ser langt mere medgørlig ud end i seneste sæson, og nu er German Onughka tilmed også fortid i klubben, og det er en markant svækkelse af offensiven.
Viborg mangler fortsat at overbevise for alvor, men som Vejle tager sig ud for tiden, skal det simpelthen blive til en sejr søndag eftermiddag.
2-1 til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder til odds 2.43 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER