Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec og co. kom helt forfærdeligt fra start i seneste sæson med nederlag i sæsonens første seks kampe og havde formentlig ikke forestillet sig, at det kunne blive meget værre end det.
Men det kunne det åbenbart.
Med 1-0-nederlaget ude mod Lyngby inden landskampspausen har Vejle nemlig toppet seneste sæsons tvivlsomme start ved nu at have tabt sæsonens første syv kampe. Og nå ja, i sidste uge blev det også til exit i pokalturneringen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.
Som om alt det ikke var slemt nok, har Vejle også taget afsked med seneste sæsons Superliga-topscorer German Onughka, som er skiftet til FCK.
Den store angriber står noteret for tre af hjemmeholdets fem scoringer i sæsonen, og nu begynder det efterhånden at være svært at bevare optimismen på vejlensernes vegne.
Værterne levede højt på en stærk defensiv i fjor, men her har der også været problemer siden Trott og Albentosa er draget videre i karrieren, med hele 17 scoringer imod i syv kampe.
Glædeligt for Ivan Prelec er det dog, at Oliver Provstgaard endte med at blive i klubben, mens lejeaftalen med Emmanuel Yeboah fra Brøndby ligeledes ser spændende ud.
Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. er ikke kommet lige så skidt ud af starthullerne som Vejle, men rigtig godt har det til gengæld heller ikke været.
Viborg virker til at være i mild bedring ovenpå en skuffende start på sæsonen, om end de fortsat fremstår ganske sårbare.
Det så vi eksempler på igen i seneste spillerunde, da midtjyderne måtte gå til pause nede med 2-0 mod Sønderjyske efter en skidt første halvleg.
Efter pausen fik Viborg-spillerne dog hanket op i dem selv og fortjent kæmpet sig tilbage i opgøret, som endte 2-2 efter både assist og mål af Serginho.
Gæsterne er oppe på tre kampe i rap uden nederlag i Superligaen, mens der i sidste uge blev tanket selvtillid i DBU Pokalen med en flot 4-0 sejr over Horsens.
Der er tegninger til noget godt i Viborg, som kan og vil spille fodbold, og også burde have kvaliteterne til det, men indtil videre har den manglede defensive organisation overskygget det lovende offensive potentiale.
Oliver Bundgaard, Zan Zalatel, Jeppe Grønning, og Sofus Berger forventes ude med skader.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Elvius, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen
Dom:
Vejle har tabt rub og stub i Superligaen i denne sæson, og toppede den lige med at tabe på straffe til Brønshøj i pokalen.
Defensiven ser langt mere medgørlig ud end i seneste sæson, og nu er German Onughka tilmed også fortid i klubben, og det er en markant svækkelse af offensiven.
Viborg mangler fortsat at overbevise for alvor, men som Vejle tager sig ud for tiden, skal det simpelthen blive til en sejr søndag eftermiddag.
2-1 til Viborg.
Spilforslag:
Viborg vinder til odds 2.43 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Kæmpe stjerne besøger København
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER