Vejle Boldklub – Viborg FF

Vejle Boldklub har slet ikke fået gang i sæsonen, og gik til landskampspause med det syvende nederlag ud af syv mulige i Superligaen. Får Ivan Prelec og co. endelig hul på bylden i søndagens kamp mod Viborg?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Ivan Prelec og co. kom helt forfærdeligt fra start i seneste sæson med nederlag i sæsonens første seks kampe og havde formentlig ikke forestillet sig, at det kunne blive meget værre end det.

Men det kunne det åbenbart.

Med 1-0-nederlaget ude mod Lyngby inden landskampspausen har Vejle nemlig toppet seneste sæsons tvivlsomme start ved nu at have tabt sæsonens første syv kampe. Og nå ja, i sidste uge blev det også til exit i pokalturneringen efter nederlag til Brønshøj fra 3.division.

Som om alt det ikke var slemt nok, har Vejle også taget afsked med seneste sæsons Superliga-topscorer German Onughka, som er skiftet til FCK.

Den store angriber står noteret for tre af hjemmeholdets fem scoringer i sæsonen, og nu begynder det efterhånden at være svært at bevare optimismen på vejlensernes vegne.

Værterne levede højt på en stærk defensiv i fjor, men her har der også været problemer siden Trott og Albentosa er draget videre i karrieren, med hele 17 scoringer imod i syv kampe.

Glædeligt for Ivan Prelec er det dog, at Oliver Provstgaard endte med at blive i klubben, mens lejeaftalen med Emmanuel Yeboah fra Brøndby ligeledes ser spændende ud.

Viborg FF:
Jakob Poulsen og co. er ikke kommet lige så skidt ud af starthullerne som Vejle, men rigtig godt har det til gengæld heller ikke været.

Viborg virker til at være i mild bedring ovenpå en skuffende start på sæsonen, om end de fortsat fremstår ganske sårbare.

Det så vi eksempler på igen i seneste spillerunde, da midtjyderne måtte gå til pause nede med 2-0 mod Sønderjyske efter en skidt første halvleg.

Efter pausen fik Viborg-spillerne dog hanket op i dem selv og fortjent kæmpet sig tilbage i opgøret, som endte 2-2 efter både assist og mål af Serginho.

Gæsterne er oppe på tre kampe i rap uden nederlag i Superligaen, mens der i sidste uge blev tanket selvtillid i DBU Pokalen med en flot 4-0 sejr over Horsens.

Der er tegninger til noget godt i Viborg, som kan og vil spille fodbold, og også burde have kvaliteterne til det, men indtil videre har den manglede defensive organisation overskygget det lovende offensive potentiale.

Oliver Bundgaard, Zan Zalatel, Jeppe Grønning, og Sofus Berger forventes ude med skader.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Velkov, Bruggen, Provstgaard – Elvius, Hetemi, Barry, Colina – Juwara, Yeboah, Emmanouilidis

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Kuzmic, Bürgy, Radic, Anyembe – Vester, Mbom, Westergaard – Serginho, Ementa, Jensen

Dom:
Vejle har tabt rub og stub i Superligaen i denne sæson, og toppede den lige med at tabe på straffe til Brønshøj i pokalen.

Defensiven ser langt mere medgørlig ud end i seneste sæson, og nu er German Onughka tilmed også fortid i klubben, og det er en markant svækkelse af offensiven.

Viborg mangler fortsat at overbevise for alvor, men som Vejle tager sig ud for tiden, skal det simpelthen blive til en sejr søndag eftermiddag.

2-1 til Viborg.

Spilforslag:
Viborg vinder til odds 2.43 ved Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Randers FC – FC København

Brøndby IF – FC Midtjylland

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Silkeborg-comeback giver håb

Flere ændringer kan være på vej i FC København

‘Han snakker ikke om andet!’

Tottenham under stregen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Brøndby-fans sender åbent brev

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

‘Det former ens karakter’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen