Vejle Boldklub – Viborg FF

Vejle forpassede chancen for at bevæge sig over stregen, da de mandag tabte til Sønderjyske. Er der oprejsning i vente mod brandvarme Viborg?



Superliga

Dommer: Jonas Hansen

Tor 17. april kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Viborg FF vinder

Odds 2.17

Spil hos Unibet

Odds fra maj 31, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Vejle Boldklub har pustet liv i overlevelsesdrømmen efter en flot start på 2025, hvor det i otte kampe allerede er blevet til fem point flere end i alle efterårets 17 kampe.

Med til den historie hører det selvfølgelig, at det ikke var videre svært at overgå det katastrofale efterår, og at der stadig er lang vej endnu, hvis Steffen Kielstrup skal nå at redde kastanjerne ud af ilden.

Mandag aften havde vejlenserne en gylden mulighed for endelig at bringe sig over stregen. Med uafgjort i det andet bundbrag mellem AaB og Lyngby, kunne en sejr over Sønderjyske nemlig sende Vejle to pladser frem i tabellen.

Sådan skulle det dog ikke gå. Drengene fra Nørreskoven leverede nemlig en mildest talt bleg indsats på Sydbank Park, hvor man skulle kigge langt efter vilje, fight, ideer og målchancer.

For anden kamp i rap var topscorer German Onugkha en skygge af den angriber, som hamrede kasser ind i forårets første kampe, og uden russeren i hopla er det svært at se hvor målene skal komme fra.

Vejle tabte helt fortjent opgøret med 1-0, og i stedet for at bringe sig over Sønderjyske i tabellen, er der nu seks point op.

Viborg FF:

I en Superliga, hvor selv guldbejlerne svinger i stor stil, er der ikke tvivl om, at Viborg på det seneste har været rækkens bedste og mest stabile mandskab.

For første gang siden 2005/2006-sæsonen har midtjyderne vundet fire Superliga-kampe på stribe, og torsdag kan de sågar snuppe femte sejre i rap for første gang siden 2000/2001.

En stor del af forårets opblomstring kan tilskrives offensiven, som virkelig har fundet formen med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe.

Konstellationen med Njoh, Junior og Serginho ser giftig ud, og med Isak Jensen tilbage i fuld vigør, bliver midtjyderne nu endnu sværere at holde styr på.

Senest duftede det ellers af pointtab i topbraget mod Silkeborg, men tilbagevendte Isak Jensen ville det anderledes med to fuldkommen forrygende frisparksmål i ren Cristiano Ronaldo-stil.

Viborg står noteret for 16 point i de seneste seks kampe, og har nu bragt sig i pole position til den syvendeplads, som giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.

Jeppe Grønning er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard alle sad ude senest.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Bruggen, Jensen, Colina – Barry, Gundelund, Hetemi – Gammelgaard, Onugkha, Emmanouilidis

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh

Dom:

Vejle har fået klø af Viborg i sæsonens to indbyrdes opgør. 5-0 på hjemmebane tilbage i september og 3-1 for halvanden måned siden på udebane, hvor Vejle allerede efter 44 minutter var nede med 3-0.

Det ligner altså en besværlig opgave for vejlenserne, som kommer lige fra en stor skuffelse mod Sønderjyske, hvor enmandshæren Onugkha for anden kamp i træk var tæt på usynlig.

Viborg er omvendt bedre kørende end længe set. Offensiven er brandvarm med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe, og nu er der sågar også kommet fut i Isak Jensen igen.

To mål scorer Vejle næppe, så sejren går til Viborg.

3-1 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 31, 2026 19:24 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Patrick Mortensen færdig i AGF

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Kan sikre millioner til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg