Vejle Boldklub – Viborg FF

Vejle forpassede chancen for at bevæge sig over stregen, da de mandag tabte til Sønderjyske. Er der oprejsning i vente mod brandvarme Viborg?



Superliga

Dommer: Jonas Hansen

Tor 17. april kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Viborg FF vinder

Odds 2.17

Spil hos Unibet

Odds fra marts 20, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Vejle Boldklub har pustet liv i overlevelsesdrømmen efter en flot start på 2025, hvor det i otte kampe allerede er blevet til fem point flere end i alle efterårets 17 kampe.

Med til den historie hører det selvfølgelig, at det ikke var videre svært at overgå det katastrofale efterår, og at der stadig er lang vej endnu, hvis Steffen Kielstrup skal nå at redde kastanjerne ud af ilden.

Mandag aften havde vejlenserne en gylden mulighed for endelig at bringe sig over stregen. Med uafgjort i det andet bundbrag mellem AaB og Lyngby, kunne en sejr over Sønderjyske nemlig sende Vejle to pladser frem i tabellen.

Sådan skulle det dog ikke gå. Drengene fra Nørreskoven leverede nemlig en mildest talt bleg indsats på Sydbank Park, hvor man skulle kigge langt efter vilje, fight, ideer og målchancer.

For anden kamp i rap var topscorer German Onugkha en skygge af den angriber, som hamrede kasser ind i forårets første kampe, og uden russeren i hopla er det svært at se hvor målene skal komme fra.

Vejle tabte helt fortjent opgøret med 1-0, og i stedet for at bringe sig over Sønderjyske i tabellen, er der nu seks point op.

Viborg FF:

I en Superliga, hvor selv guldbejlerne svinger i stor stil, er der ikke tvivl om, at Viborg på det seneste har været rækkens bedste og mest stabile mandskab.

For første gang siden 2005/2006-sæsonen har midtjyderne vundet fire Superliga-kampe på stribe, og torsdag kan de sågar snuppe femte sejre i rap for første gang siden 2000/2001.

En stor del af forårets opblomstring kan tilskrives offensiven, som virkelig har fundet formen med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe.

Konstellationen med Njoh, Junior og Serginho ser giftig ud, og med Isak Jensen tilbage i fuld vigør, bliver midtjyderne nu endnu sværere at holde styr på.

Senest duftede det ellers af pointtab i topbraget mod Silkeborg, men tilbagevendte Isak Jensen ville det anderledes med to fuldkommen forrygende frisparksmål i ren Cristiano Ronaldo-stil.

Viborg står noteret for 16 point i de seneste seks kampe, og har nu bragt sig i pole position til den syvendeplads, som giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.

Jeppe Grønning er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard alle sad ude senest.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Bruggen, Jensen, Colina – Barry, Gundelund, Hetemi – Gammelgaard, Onugkha, Emmanouilidis

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh

Dom:

Vejle har fået klø af Viborg i sæsonens to indbyrdes opgør. 5-0 på hjemmebane tilbage i september og 3-1 for halvanden måned siden på udebane, hvor Vejle allerede efter 44 minutter var nede med 3-0.

Det ligner altså en besværlig opgave for vejlenserne, som kommer lige fra en stor skuffelse mod Sønderjyske, hvor enmandshæren Onugkha for anden kamp i træk var tæt på usynlig.

Viborg er omvendt bedre kørende end længe set. Offensiven er brandvarm med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe, og nu er der sågar også kommet fut i Isak Jensen igen.

To mål scorer Vejle næppe, så sejren går til Viborg.

3-1 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 20, 2026 20:45 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





Gode venner fra PSV genforenet i Danmark




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Benhård Brian Riemer-melding

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Færdig? Manchester City har udset afløser

Vejle Boldklub – OB

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske

Så blev det officielt

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

FC København-talent har truffet stor beslutning

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Barcelona – Rayo Vallecano

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen