Superliga
Dommer: Jonas Hansen
Tor 17. april kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Viborg FF vinder
Odds 2.17
Odds fra april 10, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle Boldklub har pustet liv i overlevelsesdrømmen efter en flot start på 2025, hvor det i otte kampe allerede er blevet til fem point flere end i alle efterårets 17 kampe.
Med til den historie hører det selvfølgelig, at det ikke var videre svært at overgå det katastrofale efterår, og at der stadig er lang vej endnu, hvis Steffen Kielstrup skal nå at redde kastanjerne ud af ilden.
Mandag aften havde vejlenserne en gylden mulighed for endelig at bringe sig over stregen. Med uafgjort i det andet bundbrag mellem AaB og Lyngby, kunne en sejr over Sønderjyske nemlig sende Vejle to pladser frem i tabellen.
Sådan skulle det dog ikke gå. Drengene fra Nørreskoven leverede nemlig en mildest talt bleg indsats på Sydbank Park, hvor man skulle kigge langt efter vilje, fight, ideer og målchancer.
For anden kamp i rap var topscorer German Onugkha en skygge af den angriber, som hamrede kasser ind i forårets første kampe, og uden russeren i hopla er det svært at se hvor målene skal komme fra.
Vejle tabte helt fortjent opgøret med 1-0, og i stedet for at bringe sig over Sønderjyske i tabellen, er der nu seks point op.
Viborg FF:
I en Superliga, hvor selv guldbejlerne svinger i stor stil, er der ikke tvivl om, at Viborg på det seneste har været rækkens bedste og mest stabile mandskab.
For første gang siden 2005/2006-sæsonen har midtjyderne vundet fire Superliga-kampe på stribe, og torsdag kan de sågar snuppe femte sejre i rap for første gang siden 2000/2001.
En stor del af forårets opblomstring kan tilskrives offensiven, som virkelig har fundet formen med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe.
Konstellationen med Njoh, Junior og Serginho ser giftig ud, og med Isak Jensen tilbage i fuld vigør, bliver midtjyderne nu endnu sværere at holde styr på.
Senest duftede det ellers af pointtab i topbraget mod Silkeborg, men tilbagevendte Isak Jensen ville det anderledes med to fuldkommen forrygende frisparksmål i ren Cristiano Ronaldo-stil.
Viborg står noteret for 16 point i de seneste seks kampe, og har nu bragt sig i pole position til den syvendeplads, som giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.
Jeppe Grønning er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard alle sad ude senest.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Bruggen, Jensen, Colina – Barry, Gundelund, Hetemi – Gammelgaard, Onugkha, Emmanouilidis
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh
Dom:
Vejle har fået klø af Viborg i sæsonens to indbyrdes opgør. 5-0 på hjemmebane tilbage i september og 3-1 for halvanden måned siden på udebane, hvor Vejle allerede efter 44 minutter var nede med 3-0.
Det ligner altså en besværlig opgave for vejlenserne, som kommer lige fra en stor skuffelse mod Sønderjyske, hvor enmandshæren Onugkha for anden kamp i træk var tæt på usynlig.
Viborg er omvendt bedre kørende end længe set. Offensiven er brandvarm med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe, og nu er der sågar også kommet fut i Isak Jensen igen.
To mål scorer Vejle næppe, så sejren går til Viborg.
3-1 til gæsterne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated april 10, 2026 12:47 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER