Vejle Boldklub – Viborg FF

Vejle forpassede chancen for at bevæge sig over stregen, da de mandag tabte til Sønderjyske. Er der oprejsning i vente mod brandvarme Viborg?



Superliga

Dommer: Jonas Hansen

Tor 17. april kl. 14.00

Stream: TV3 Sport

Spilforslag

Viborg FF vinder

Odds 2.17

Spil hos Unibet

Odds fra februar 14, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Vejle Boldklub:

Vejle Boldklub har pustet liv i overlevelsesdrømmen efter en flot start på 2025, hvor det i otte kampe allerede er blevet til fem point flere end i alle efterårets 17 kampe.

Med til den historie hører det selvfølgelig, at det ikke var videre svært at overgå det katastrofale efterår, og at der stadig er lang vej endnu, hvis Steffen Kielstrup skal nå at redde kastanjerne ud af ilden.

Mandag aften havde vejlenserne en gylden mulighed for endelig at bringe sig over stregen. Med uafgjort i det andet bundbrag mellem AaB og Lyngby, kunne en sejr over Sønderjyske nemlig sende Vejle to pladser frem i tabellen.

Sådan skulle det dog ikke gå. Drengene fra Nørreskoven leverede nemlig en mildest talt bleg indsats på Sydbank Park, hvor man skulle kigge langt efter vilje, fight, ideer og målchancer.

For anden kamp i rap var topscorer German Onugkha en skygge af den angriber, som hamrede kasser ind i forårets første kampe, og uden russeren i hopla er det svært at se hvor målene skal komme fra.

Vejle tabte helt fortjent opgøret med 1-0, og i stedet for at bringe sig over Sønderjyske i tabellen, er der nu seks point op.

Viborg FF:

I en Superliga, hvor selv guldbejlerne svinger i stor stil, er der ikke tvivl om, at Viborg på det seneste har været rækkens bedste og mest stabile mandskab.

For første gang siden 2005/2006-sæsonen har midtjyderne vundet fire Superliga-kampe på stribe, og torsdag kan de sågar snuppe femte sejre i rap for første gang siden 2000/2001.

En stor del af forårets opblomstring kan tilskrives offensiven, som virkelig har fundet formen med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe.

Konstellationen med Njoh, Junior og Serginho ser giftig ud, og med Isak Jensen tilbage i fuld vigør, bliver midtjyderne nu endnu sværere at holde styr på.

Senest duftede det ellers af pointtab i topbraget mod Silkeborg, men tilbagevendte Isak Jensen ville det anderledes med to fuldkommen forrygende frisparksmål i ren Cristiano Ronaldo-stil.

Viborg står noteret for 16 point i de seneste seks kampe, og har nu bragt sig i pole position til den syvendeplads, som giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.

Jeppe Grønning er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard alle sad ude senest.

Karantæner:

Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning

Bud på startopstillinger:

Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Bruggen, Jensen, Colina – Barry, Gundelund, Hetemi – Gammelgaard, Onugkha, Emmanouilidis

Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh

Dom:

Vejle har fået klø af Viborg i sæsonens to indbyrdes opgør. 5-0 på hjemmebane tilbage i september og 3-1 for halvanden måned siden på udebane, hvor Vejle allerede efter 44 minutter var nede med 3-0.

Det ligner altså en besværlig opgave for vejlenserne, som kommer lige fra en stor skuffelse mod Sønderjyske, hvor enmandshæren Onugkha for anden kamp i træk var tæt på usynlig.

Viborg er omvendt bedre kørende end længe set. Offensiven er brandvarm med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe, og nu er der sågar også kommet fut i Isak Jensen igen.

To mål scorer Vejle næppe, så sejren går til Viborg.

3-1 til gæsterne.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 14, 2026 09:46 am

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FC København – FC Nordsjælland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub