Superliga
Dommer: Jonas Hansen
Tor 17. april kl. 14.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Viborg FF vinder
Odds 2.17
Odds fra februar 13, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Vejle Boldklub har pustet liv i overlevelsesdrømmen efter en flot start på 2025, hvor det i otte kampe allerede er blevet til fem point flere end i alle efterårets 17 kampe.
Med til den historie hører det selvfølgelig, at det ikke var videre svært at overgå det katastrofale efterår, og at der stadig er lang vej endnu, hvis Steffen Kielstrup skal nå at redde kastanjerne ud af ilden.
Mandag aften havde vejlenserne en gylden mulighed for endelig at bringe sig over stregen. Med uafgjort i det andet bundbrag mellem AaB og Lyngby, kunne en sejr over Sønderjyske nemlig sende Vejle to pladser frem i tabellen.
Sådan skulle det dog ikke gå. Drengene fra Nørreskoven leverede nemlig en mildest talt bleg indsats på Sydbank Park, hvor man skulle kigge langt efter vilje, fight, ideer og målchancer.
For anden kamp i rap var topscorer German Onugkha en skygge af den angriber, som hamrede kasser ind i forårets første kampe, og uden russeren i hopla er det svært at se hvor målene skal komme fra.
Vejle tabte helt fortjent opgøret med 1-0, og i stedet for at bringe sig over Sønderjyske i tabellen, er der nu seks point op.
Viborg FF:
I en Superliga, hvor selv guldbejlerne svinger i stor stil, er der ikke tvivl om, at Viborg på det seneste har været rækkens bedste og mest stabile mandskab.
For første gang siden 2005/2006-sæsonen har midtjyderne vundet fire Superliga-kampe på stribe, og torsdag kan de sågar snuppe femte sejre i rap for første gang siden 2000/2001.
En stor del af forårets opblomstring kan tilskrives offensiven, som virkelig har fundet formen med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe.
Konstellationen med Njoh, Junior og Serginho ser giftig ud, og med Isak Jensen tilbage i fuld vigør, bliver midtjyderne nu endnu sværere at holde styr på.
Senest duftede det ellers af pointtab i topbraget mod Silkeborg, men tilbagevendte Isak Jensen ville det anderledes med to fuldkommen forrygende frisparksmål i ren Cristiano Ronaldo-stil.
Viborg står noteret for 16 point i de seneste seks kampe, og har nu bragt sig i pole position til den syvendeplads, som giver playoff-kamp om en plads i Europa til næste sæson.
Jeppe Grønning er i karantæne til opgøret, mens Ivan Näsberg, Ibrahim Said, Oliver Bundgaard, Zan Zaletel og Lukas Kirkegaard alle sad ude senest.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Ingen
Viborg FF: Jeppe Grønning
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub: (4-3-3): Vekic – Flø, Bruggen, Jensen, Colina – Barry, Gundelund, Hetemi – Gammelgaard, Onugkha, Emmanouilidis
Viborg FF: (4-3-3): Lund – Bidstrup, Radic, Anyembe, Kuzmic – Jørgensen, Mbom, Lonwijk – Serginho, Junior, Njoh
Dom:
Vejle har fået klø af Viborg i sæsonens to indbyrdes opgør. 5-0 på hjemmebane tilbage i september og 3-1 for halvanden måned siden på udebane, hvor Vejle allerede efter 44 minutter var nede med 3-0.
Det ligner altså en besværlig opgave for vejlenserne, som kommer lige fra en stor skuffelse mod Sønderjyske, hvor enmandshæren Onugkha for anden kamp i træk var tæt på usynlig.
Viborg er omvendt bedre kørende end længe set. Offensiven er brandvarm med minimum to scoringer i fem af de seneste seks kampe, og nu er der sågar også kommet fut i Isak Jensen igen.
To mål scorer Vejle næppe, så sejren går til Viborg.
3-1 til gæsterne.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated februar 13, 2026 08:45 am
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
Arteta er utilfreds med disciplinen
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Her er Danmarks Nations League-pulje!
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG