Efter Vejle sikrede oprykning til Superligaen, belv Arbnor Mucolli opereret, og siden har midtbanespilleren siddet ude.
Derfor var den dygtige midtbanespiller heller ikke at finde på træningsbanerne med resten af holdkammeraterne tirsdag, hvor Vejle Boldklub trænede for første gang forud for den kommende sæson. Men Mucolli bør blive klar til sæsonstart.
Det understreger Arbnor Mucolli selv over for Vejles hjemmeside.
– Jeg blev opereret dagen efter oprykningen. Det var perfekt, at vi sikrede os to runder før afslutningen, for så kunne jeg hurtigere blive klar. Den første uge efter operationen var meget svær. Det var svært at komme ud af sengen om morgenen, og jeg var generelt hæmmet, men nu går det meget bedre. Jeg føler mig fit, men er ikke helt klar til at gå med i træningen endnu.
– I de sidste par uger har jeg løbet meget, og det fortsatte jeg med i dag tirsdag, da vi trænede for første gang. Mens de andre skulle ud på banen, så var jeg på løbebåndet. Jeg træner også styrke i benet, og jeg mærker hele tiden fremgang. Indenfor en til to uger, så er jeg helt tilbage i træningen, og der bør ikke være tvivl om, at jeg når at blive klar til sæsonstart, lyder det fra midtbaneprofilen.
Mucolli har også store forventninger til sine egne præstationer i sæsonen. Efter at han leverede syv mål og seks assist i NordicBet Ligaen, vil han fortsætte med at være involveret i scoringer.
– Min personlige målsætning for sæsonen er, at jeg gerne vil fortsætte med at vise mig godt frem. Jeg spiller en offensivposition, og her skal der præsteres. Mål og assist er vigtige, og det bliver vi målt på, men det handler også om at give det bedste til holdet, så vi får de resultater, vi skal bruge, siger han.
Vejle Boldklubs første Superliga-kamp i den kommende sæson er mod AGF den 14. september.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Hjulmand og co. taber stort skridt
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
City holder liv i mesterskabsdrømmen
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
