Efter Vejle sikrede oprykning til Superligaen, belv Arbnor Mucolli opereret, og siden har midtbanespilleren siddet ude.
Derfor var den dygtige midtbanespiller heller ikke at finde på træningsbanerne med resten af holdkammeraterne tirsdag, hvor Vejle Boldklub trænede for første gang forud for den kommende sæson. Men Mucolli bør blive klar til sæsonstart.
Det understreger Arbnor Mucolli selv over for Vejles hjemmeside.
– Jeg blev opereret dagen efter oprykningen. Det var perfekt, at vi sikrede os to runder før afslutningen, for så kunne jeg hurtigere blive klar. Den første uge efter operationen var meget svær. Det var svært at komme ud af sengen om morgenen, og jeg var generelt hæmmet, men nu går det meget bedre. Jeg føler mig fit, men er ikke helt klar til at gå med i træningen endnu.
– I de sidste par uger har jeg løbet meget, og det fortsatte jeg med i dag tirsdag, da vi trænede for første gang. Mens de andre skulle ud på banen, så var jeg på løbebåndet. Jeg træner også styrke i benet, og jeg mærker hele tiden fremgang. Indenfor en til to uger, så er jeg helt tilbage i træningen, og der bør ikke være tvivl om, at jeg når at blive klar til sæsonstart, lyder det fra midtbaneprofilen.
Mucolli har også store forventninger til sine egne præstationer i sæsonen. Efter at han leverede syv mål og seks assist i NordicBet Ligaen, vil han fortsætte med at være involveret i scoringer.
– Min personlige målsætning for sæsonen er, at jeg gerne vil fortsætte med at vise mig godt frem. Jeg spiller en offensivposition, og her skal der præsteres. Mål og assist er vigtige, og det bliver vi målt på, men det handler også om at give det bedste til holdet, så vi får de resultater, vi skal bruge, siger han.
Vejle Boldklubs første Superliga-kamp i den kommende sæson er mod AGF den 14. september.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADETS DOM
