Efter Vejle sikrede oprykning til Superligaen, belv Arbnor Mucolli opereret, og siden har midtbanespilleren siddet ude.
Derfor var den dygtige midtbanespiller heller ikke at finde på træningsbanerne med resten af holdkammeraterne tirsdag, hvor Vejle Boldklub trænede for første gang forud for den kommende sæson. Men Mucolli bør blive klar til sæsonstart.
Det understreger Arbnor Mucolli selv over for Vejles hjemmeside.
– Jeg blev opereret dagen efter oprykningen. Det var perfekt, at vi sikrede os to runder før afslutningen, for så kunne jeg hurtigere blive klar. Den første uge efter operationen var meget svær. Det var svært at komme ud af sengen om morgenen, og jeg var generelt hæmmet, men nu går det meget bedre. Jeg føler mig fit, men er ikke helt klar til at gå med i træningen endnu.
– I de sidste par uger har jeg løbet meget, og det fortsatte jeg med i dag tirsdag, da vi trænede for første gang. Mens de andre skulle ud på banen, så var jeg på løbebåndet. Jeg træner også styrke i benet, og jeg mærker hele tiden fremgang. Indenfor en til to uger, så er jeg helt tilbage i træningen, og der bør ikke være tvivl om, at jeg når at blive klar til sæsonstart, lyder det fra midtbaneprofilen.
Mucolli har også store forventninger til sine egne præstationer i sæsonen. Efter at han leverede syv mål og seks assist i NordicBet Ligaen, vil han fortsætte med at være involveret i scoringer.
– Min personlige målsætning for sæsonen er, at jeg gerne vil fortsætte med at vise mig godt frem. Jeg spiller en offensivposition, og her skal der præsteres. Mål og assist er vigtige, og det bliver vi målt på, men det handler også om at give det bedste til holdet, så vi får de resultater, vi skal bruge, siger han.
Vejle Boldklubs første Superliga-kamp i den kommende sæson er mod AGF den 14. september.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
INTERVIEW
