Vejle Boldkub-profil regner med at blive klar til sæsonstart

Den talentfulde midtbanespiller regner med at være klar til Vejle Boldklubs første kamp i Superliga-sæsonen.



Efter Vejle sikrede oprykning til Superligaen, belv Arbnor Mucolli opereret, og siden har midtbanespilleren siddet ude. 

Derfor var den dygtige midtbanespiller heller ikke at finde på træningsbanerne med resten af holdkammeraterne tirsdag, hvor Vejle Boldklub trænede for første gang forud for den kommende sæson. Men Mucolli bør blive klar til sæsonstart. 

Det understreger Arbnor Mucolli selv over for Vejles hjemmeside. 

– Jeg blev opereret dagen efter oprykningen. Det var perfekt, at vi sikrede os to runder før afslutningen, for så kunne jeg hurtigere blive klar. Den første uge efter operationen var meget svær. Det var svært at komme ud af sengen om morgenen, og jeg var generelt hæmmet, men nu går det meget bedre. Jeg føler mig fit, men er ikke helt klar til at gå med i træningen endnu.

– I de sidste par uger har jeg løbet meget, og det fortsatte jeg med i dag tirsdag, da vi trænede for første gang. Mens de andre skulle ud på banen, så var jeg på løbebåndet. Jeg træner også styrke i benet, og jeg mærker hele tiden fremgang. Indenfor en til to uger, så er jeg helt tilbage i træningen, og der bør ikke være tvivl om, at jeg når at blive klar til sæsonstart, lyder det fra midtbaneprofilen.

Mucolli har også store forventninger til sine egne præstationer i sæsonen. Efter at han leverede syv mål og seks assist i NordicBet Ligaen, vil han fortsætte med at være involveret i scoringer. 

– Min personlige målsætning for sæsonen er, at jeg gerne vil fortsætte med at vise mig godt frem. Jeg spiller en offensivposition, og her skal der præsteres. Mål og assist er vigtige, og det bliver vi målt på, men det handler også om at give det bedste til holdet, så vi får de resultater, vi skal bruge, siger han.

Vejle Boldklubs første Superliga-kamp i den kommende sæson er mod AGF den 14. september.  







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Har budt en milliard

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Diant Ramaj skal videre

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt