Vejle-angriberen German Onugkha skød sig mandag alene til tops på Superligaens topscorerliste med to mål i 2-0-sejren over Hvidovre.
15 mål er den russisk-nigerianske topscorer nu oppe på, og derfor kan det virke oplagt, at Onugkha tænker på at tage et ekstra skridt op i karrieren.
Den 27-årige Vejle-spids afviser dog selv, at han på nuværende tidspunkt overvejer et andet eventyr, end det der foregår i Nørreskoven.
– Jeg har aldrig brudt mig om at tænke over det midt i sæsonen. Til sommer sætter jeg mig ned med min familie og tager en beslutning. Men lige nu skal jeg kæmpe til det sidste, siger han.
Ifølge flere medier var der sidste år bud efter Onugkha fra en unavngiven klub i Bundesligaen.
Og selv om transfertankerne endnu ikke har bredt sig hos angriberen, er Bundesligaen et sted, han kunne forestille sig, at hans profil ville passe godt ind.
– Jeg tror, at Tyskland eller England passer til mig. Det er også to ligaer, som jeg godt kan lide, siger han.
Onugkha er tæt efterfulgt af Lyngbys Andri Gudjohnsen og Brøndbys Nicolai Vallys, der begge er to mål bag Vejle-angriberen.
Derfor er den nuværende topscorer glad for, at Vejles kollektive mål om overlevelse i Superligaen er nået, så han kan fokusere på sit personlige mål om at blive ligatopscorer.
De to mål, han er foran på listen, kan nemlig vise sig ikke at være nok, siger Onugkha og henviser til den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloths kamp søndag mod Real Madrid.
– Vi har en kamp mere. Søndag så vi Sørloth i kampen mellem Villarreal og Real Madrid. Han scorede fire mål og endte som topscorer, siger Onugkha med et smil.
Onugkha kan i sidste runde cementere sin plads øverst på listen, når Vejle møder Randers.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
OPTAKT
Colombia – DR Congo
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Norge – Senegal
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Slagter stjerner: Noget lort!
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER