Onugkha om fremtiden: Dette passer til mig

German Onugkha har udset sig to ligaer, der passer til hans profil, selv om han ikke tænker på fremtiden.



Vejle-angriberen German Onugkha skød sig mandag alene til tops på Superligaens topscorerliste med to mål i 2-0-sejren over Hvidovre.

15 mål er den russisk-nigerianske topscorer nu oppe på, og derfor kan det virke oplagt, at Onugkha tænker på at tage et ekstra skridt op i karrieren.

Den 27-årige Vejle-spids afviser dog selv, at han på nuværende tidspunkt overvejer et andet eventyr, end det der foregår i Nørreskoven.

– Jeg har aldrig brudt mig om at tænke over det midt i sæsonen. Til sommer sætter jeg mig ned med min familie og tager en beslutning. Men lige nu skal jeg kæmpe til det sidste, siger han.

Ifølge flere medier var der sidste år bud efter Onugkha fra en unavngiven klub i Bundesligaen.

Og selv om transfertankerne endnu ikke har bredt sig hos angriberen, er Bundesligaen et sted, han kunne forestille sig, at hans profil ville passe godt ind.

– Jeg tror, at Tyskland eller England passer til mig. Det er også to ligaer, som jeg godt kan lide, siger han.

Onugkha er tæt efterfulgt af Lyngbys Andri Gudjohnsen og Brøndbys Nicolai Vallys, der begge er to mål bag Vejle-angriberen.

Derfor er den nuværende topscorer glad for, at Vejles kollektive mål om overlevelse i Superligaen er nået, så han kan fokusere på sit personlige mål om at blive ligatopscorer.

De to mål, han er foran på listen, kan nemlig vise sig ikke at være nok, siger Onugkha og henviser til den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloths kamp søndag mod Real Madrid.

– Vi har en kamp mere. Søndag så vi Sørloth i kampen mellem Villarreal og Real Madrid. Han scorede fire mål og endte som topscorer, siger Onugkha med et smil.

Onugkha kan i sidste runde cementere sin plads øverst på listen, når Vejle møder Randers.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen