Onugkha om fremtiden: Dette passer til mig

German Onugkha har udset sig to ligaer, der passer til hans profil, selv om han ikke tænker på fremtiden.



Vejle-angriberen German Onugkha skød sig mandag alene til tops på Superligaens topscorerliste med to mål i 2-0-sejren over Hvidovre.

15 mål er den russisk-nigerianske topscorer nu oppe på, og derfor kan det virke oplagt, at Onugkha tænker på at tage et ekstra skridt op i karrieren.

Den 27-årige Vejle-spids afviser dog selv, at han på nuværende tidspunkt overvejer et andet eventyr, end det der foregår i Nørreskoven.

– Jeg har aldrig brudt mig om at tænke over det midt i sæsonen. Til sommer sætter jeg mig ned med min familie og tager en beslutning. Men lige nu skal jeg kæmpe til det sidste, siger han.

Ifølge flere medier var der sidste år bud efter Onugkha fra en unavngiven klub i Bundesligaen.

Og selv om transfertankerne endnu ikke har bredt sig hos angriberen, er Bundesligaen et sted, han kunne forestille sig, at hans profil ville passe godt ind.

– Jeg tror, at Tyskland eller England passer til mig. Det er også to ligaer, som jeg godt kan lide, siger han.

Onugkha er tæt efterfulgt af Lyngbys Andri Gudjohnsen og Brøndbys Nicolai Vallys, der begge er to mål bag Vejle-angriberen.

Derfor er den nuværende topscorer glad for, at Vejles kollektive mål om overlevelse i Superligaen er nået, så han kan fokusere på sit personlige mål om at blive ligatopscorer.

De to mål, han er foran på listen, kan nemlig vise sig ikke at være nok, siger Onugkha og henviser til den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloths kamp søndag mod Real Madrid.

– Vi har en kamp mere. Søndag så vi Sørloth i kampen mellem Villarreal og Real Madrid. Han scorede fire mål og endte som topscorer, siger Onugkha med et smil.

Onugkha kan i sidste runde cementere sin plads øverst på listen, når Vejle møder Randers.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner