Peter Sørensen er en færdig mand i Vejle Boldklub, der har fyret cheftræneren oven på søndagens nederlag i Superligaen til Viborg FF.
Andrew Zolotko, bestyrelsesformand og hovedaktionær i Vejle Boldklub begrunder fyringen til klubbens hjemmeside.
– Jeg vurderer, at hvis vi både skal jagte overlevelsen og samtidig tænke strategisk fremadrettet, så er det nu, vi skal skifte på cheftrænerposten. Jeg tror på, at det både på den korte og lange bane er tid til, at Vejle Boldklub bliver endnu mere defineret i sin retning og sin tilgang til spillestil, og det første skridt tager vi nu.
– Jeg anerkender, at vi i denne sæson som klub har haft et udtryk, som ikke er det, vi gennem de sidste fem sæsoner er kendetegnet ved. Jeg har som hovedaktionær det største ansvar for at handle på det, jeg vurderer, er det rigtige for Vejle Boldklub, udviklingen og ambitionerne på den lange bane.
– I den opgave er denne sæson ikke repræsentativ for det, Vejle Boldklub og mit ejerskab er og står for, og for at ændre den kurs har jeg taget denne beslutning og søsat yderligere initiativer for at lære af de fejl, vi har begået.
Peter Sørensen er dermed blevet ansat og fyret i samme sæson, for cheftræneren blev hentet til klubben i august efter, at Vejle havde sagt farvel til Carit Falch som cheftræner.
Peter Sørensen har ikke formået at vende tendensen hos Vejle, der fortsat ligger under stregen med 13 point for nu 21 kampe. Der er aktuelt otte point op til redning for Vejle Boldklub, der i sidste runde af Grundspillet møder OB på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
