Peter Sørensen er en færdig mand i Vejle Boldklub, der har fyret cheftræneren oven på søndagens nederlag i Superligaen til Viborg FF.
Andrew Zolotko, bestyrelsesformand og hovedaktionær i Vejle Boldklub begrunder fyringen til klubbens hjemmeside.
– Jeg vurderer, at hvis vi både skal jagte overlevelsen og samtidig tænke strategisk fremadrettet, så er det nu, vi skal skifte på cheftrænerposten. Jeg tror på, at det både på den korte og lange bane er tid til, at Vejle Boldklub bliver endnu mere defineret i sin retning og sin tilgang til spillestil, og det første skridt tager vi nu.
– Jeg anerkender, at vi i denne sæson som klub har haft et udtryk, som ikke er det, vi gennem de sidste fem sæsoner er kendetegnet ved. Jeg har som hovedaktionær det største ansvar for at handle på det, jeg vurderer, er det rigtige for Vejle Boldklub, udviklingen og ambitionerne på den lange bane.
– I den opgave er denne sæson ikke repræsentativ for det, Vejle Boldklub og mit ejerskab er og står for, og for at ændre den kurs har jeg taget denne beslutning og søsat yderligere initiativer for at lære af de fejl, vi har begået.
Peter Sørensen er dermed blevet ansat og fyret i samme sæson, for cheftræneren blev hentet til klubben i august efter, at Vejle havde sagt farvel til Carit Falch som cheftræner.
Peter Sørensen har ikke formået at vende tendensen hos Vejle, der fortsat ligger under stregen med 13 point for nu 21 kampe. Der er aktuelt otte point op til redning for Vejle Boldklub, der i sidste runde af Grundspillet møder OB på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Delaney bliver – så lang er den nye kontrakt
UEFA med vild ændring
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
