Vejle-boss: Derfor er Peter Sørensen fyret

Peter Sørensen er fyret i Vejle Boldklub – klub ejer Andrew Zolotko forklarer beslutningen hos bundholdet.



Peter Sørensen er en færdig mand i Vejle Boldklub, der har fyret cheftræneren oven på søndagens nederlag i Superligaen til Viborg FF.

Andrew Zolotko, bestyrelsesformand og hovedaktionær i Vejle Boldklub begrunder fyringen til klubbens hjemmeside.

– Jeg vurderer, at hvis vi både skal jagte overlevelsen og samtidig tænke strategisk fremadrettet, så er det nu, vi skal skifte på cheftrænerposten. Jeg tror på, at det både på den korte og lange bane er tid til, at Vejle Boldklub bliver endnu mere defineret i sin retning og sin tilgang til spillestil, og det første skridt tager vi nu.

– Jeg anerkender, at vi i denne sæson som klub har haft et udtryk, som ikke er det, vi gennem de sidste fem sæsoner er kendetegnet ved. Jeg har som hovedaktionær det største ansvar for at handle på det, jeg vurderer, er det rigtige for Vejle Boldklub, udviklingen og ambitionerne på den lange bane.

– I den opgave er denne sæson ikke repræsentativ for det, Vejle Boldklub og mit ejerskab er og står for, og for at ændre den kurs har jeg taget denne beslutning og søsat yderligere initiativer for at lære af de fejl, vi har begået.

Peter Sørensen er dermed blevet ansat og fyret i samme sæson, for cheftræneren blev hentet til klubben i august efter, at Vejle havde sagt farvel til Carit Falch som cheftræner.

Peter Sørensen har ikke formået at vende tendensen hos Vejle, der fortsat ligger under stregen med 13 point for nu 21 kampe. Der er aktuelt otte point op til redning for Vejle Boldklub, der i sidste runde af Grundspillet møder OB på hjemmebane.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stor hyldest af Mike Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen