Vejle-boss: Derfor er Peter Sørensen fyret

Peter Sørensen er fyret i Vejle Boldklub – klub ejer Andrew Zolotko forklarer beslutningen hos bundholdet.



Peter Sørensen er en færdig mand i Vejle Boldklub, der har fyret cheftræneren oven på søndagens nederlag i Superligaen til Viborg FF.

Andrew Zolotko, bestyrelsesformand og hovedaktionær i Vejle Boldklub begrunder fyringen til klubbens hjemmeside.

– Jeg vurderer, at hvis vi både skal jagte overlevelsen og samtidig tænke strategisk fremadrettet, så er det nu, vi skal skifte på cheftrænerposten. Jeg tror på, at det både på den korte og lange bane er tid til, at Vejle Boldklub bliver endnu mere defineret i sin retning og sin tilgang til spillestil, og det første skridt tager vi nu.

– Jeg anerkender, at vi i denne sæson som klub har haft et udtryk, som ikke er det, vi gennem de sidste fem sæsoner er kendetegnet ved. Jeg har som hovedaktionær det største ansvar for at handle på det, jeg vurderer, er det rigtige for Vejle Boldklub, udviklingen og ambitionerne på den lange bane.

– I den opgave er denne sæson ikke repræsentativ for det, Vejle Boldklub og mit ejerskab er og står for, og for at ændre den kurs har jeg taget denne beslutning og søsat yderligere initiativer for at lære af de fejl, vi har begået.

Peter Sørensen er dermed blevet ansat og fyret i samme sæson, for cheftræneren blev hentet til klubben i august efter, at Vejle havde sagt farvel til Carit Falch som cheftræner.

Peter Sørensen har ikke formået at vende tendensen hos Vejle, der fortsat ligger under stregen med 13 point for nu 21 kampe. Der er aktuelt otte point op til redning for Vejle Boldklub, der i sidste runde af Grundspillet møder OB på hjemmebane.





Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fifas guldkalv skal stå på egne ben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Danske klubber scorer millioner på VM

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Monsterbud på vej

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026