Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.
Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.
– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:
– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.
Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.
– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.
– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.
Artiklen fortsætter under billedet.
Kommer Faghir retur?
Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.
I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.
– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet.
Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Rasmus Højlund har ikke set det før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Tottenham præsenterer ny træner
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Sverige skal til VM
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER