Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.
Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.
– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:
– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.
Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.
– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.
– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.
Artiklen fortsætter under billedet.
Kommer Faghir retur?
Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.
I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.
– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet.
Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
‘Schmedes er under pres’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
‘Tæt på et rædselskabinet’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT