Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.
Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.
– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:
– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.
Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.
– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.
– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.
Artiklen fortsætter under billedet.
Kommer Faghir retur?
Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.
I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.
– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet.
Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Kamil Grabara-opslag bemærkes
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Højlund i hovedrolle
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide