Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.
Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.
– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:
– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.
Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.
– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.
– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.
Artiklen fortsætter under billedet.
Kommer Faghir retur?
Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.
I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.
– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet.
Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Bayern tromler sig videre
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Nu svarer David Nielsen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN