Superliga-boss har travlt: To er i ekstra høj kurs

Henrik Tønder har travlt inden transfervinduet lukker, German Onugkha og Oliver Prostgaard kan være på vej ud, imens at der skal findes erstatninger for Vejle-profilerne.



Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.

Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.

– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:

– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.

Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.

– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.

– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer Faghir retur?

Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.

I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.

– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet. 

Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank: De vinder VM

‘Sort uheld’ i Viborg

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spændende transfermelding om Maxsø

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Skamroses af Thomas Nørgaard