Superliga-boss har travlt: To er i ekstra høj kurs

Henrik Tønder har travlt inden transfervinduet lukker, German Onugkha og Oliver Prostgaard kan være på vej ud, imens at der skal findes erstatninger for Vejle-profilerne.



Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.

Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.

– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:

– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.

Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.

– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.

– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer Faghir retur?

Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.

I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.

– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet. 

Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Rekordtransfer?

Hemmelig samtale med storklub

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere aktivitet på vej i FC København

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

– Det er meget svært for Nørgaard

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dyr dansk bomber til Everton?

Store ord om Roony Bardghji

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Brøndby-transfer glippet

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis