Superliga-boss har travlt: To er i ekstra høj kurs

Henrik Tønder har travlt inden transfervinduet lukker, German Onugkha og Oliver Prostgaard kan være på vej ud, imens at der skal findes erstatninger for Vejle-profilerne.



Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.

Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.

– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:

– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.

Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.

– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.

– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer Faghir retur?

Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.

I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.

– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet. 

Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Froholdt med klar transfermelding

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Chok – forlænger med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Kan købes til spotpris

‘Han ligner en spiller for FC København’

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Her er FCM’s mulige modstandere

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Her er kampene i Champions League

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg

Vanvittigt: Han brændte banen af!