Superliga-boss har travlt: To er i ekstra høj kurs

Henrik Tønder har travlt inden transfervinduet lukker, German Onugkha og Oliver Prostgaard kan være på vej ud, imens at der skal findes erstatninger for Vejle-profilerne.



Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.

Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.

– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:

– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.

Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.

– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.

– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer Faghir retur?

Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.

I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.

– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet. 

Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Liverpool tager storsejr

Stjerne flirter med Brøndby

Jacob Rasmussen i chokskifte

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Kræver 86 millioner for dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Froholdt med klar transfermelding

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Kan købes til spotpris

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Nedslående Dorgu-melding

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber