Superliga-boss har travlt: To er i ekstra høj kurs

Henrik Tønder har travlt inden transfervinduet lukker, German Onugkha og Oliver Prostgaard kan være på vej ud, imens at der skal findes erstatninger for Vejle-profilerne.



Vejle har igen i år fået en elendig pointmæssig start på Superligaen, hvor klubben står med nul point efter de første seks runder, hvilket også var tilfældet i sidste sæson.

Klubben fra Nørreskoven præsterede alligevel at spille sig til overlevelse på bagrund af store præstationer fra blandt andet German Onugkha og Oliver Prostgaard, men de to Vejle-stjerner kan være på vej væk fra Vejle, da klubben forventer, at der kommer bud i løbet af transfervinduets sidste dage.

– Det er hvertfald noget, der bliver mere aktuelt, nu når der er kortere tid tilbage af transfervinduet, desto tættere er vi på, at der kan ske noget, udtaler direktør i Vejle Boldklub, Henrik Tønder, til Tipsbladet og fortsætter:

– Det vil være unormalt, hvis der ikke er aktivitet på de to spillere, hvilket også er det, vi oplever.

Onugkha blev i seneste sæson topscorer i Superligaen, og selvom mange Vejle fans gerne vil holde på ham og anfører, Oliver Prostgaard, så har klubben brug for at sælge spillere, før at man kan hente nye til klubben.

– Ambitionen i Vejle er at drive en fodboldforretning, der hænger sammen, og for at en fodboldforretning hænger sammen, så skal der salg af spillere til. Ligeså vel som der skal i andre klubber.

– Vi har en model, vi arbejder udfra: Før man kan bruge penge, så skal der være penge at bruge af. Og vi arbejder med en lønsum, som vi mener overordnet skal gøre, at vi bør kunne klare os, dog i det nederste lag i Superligaen, men vi er klar over, at i det segment vi ligger i, at det bliver til det sidste, som det også gjorde i sidste sæson. Og der er jo også en sandsynlighed for, at vi kan rykke ned.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer Faghir retur?

Et velkendt ansigt i Wahid Faghir kiggede tidligere på sommeren forbi Vejle, hvor han trænede med i Superliga-klubben, men i Vejle afviser man, at rekordsalget kan bringes tilbage denne sommer, hvis man sælger Onugkha.

I stedet kan de potientielle salg Ifølge Henrik Tønder åbne op for, at klubben kan rykke sit ambitionsniveau på transfermarkedet.

– Vi er ikke i en situation, hvor vi kan gå ud og bruge mange penge, for vi havde ikk store transferindtægter sidste år. Det er der en mulighed for, at vi kan få i år, hvilket kan åbne op for nogle ting fremadrettet. 

Vejle spiller fredag en ultra vigtig kamp, når de skal en tur til Lyngby, hvor det kan have stor betydning, om de fortsat har Prostgaard og Onugkha i truppen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Sune Smith-Nielsen færdig

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert med dyster FCK-dom



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Chok: Dortmund ude af Champions League

Endelig er der godt nyt

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

I tvivl – er Steve Cooper den rette?