Vejle forlænger med Hummel og spiller i ny trøje søndag

Vejle Boldklub har scoret en ny treårig aftale med Hummel, og søndag kan man i forbindelse med det fejre en helt ny trøje i hjemmekampen mod Brøndby.



Når danske hummel kigger ned over listen af de klubber, man servicerer, står Vejle Boldklub meget højt på listen.

Hummel og Vejle har samarbejdet i årtier, og det er noget, der kommer til at fortsætte.

Vejle Boldklub kan fredag annoncere, at man har landet en ny treårig aftale med hummel, der forbedrer vilkårene og økonomien for 3F Superliga-klubben. Som led i fejringen af det spiller Vejle-mandskabet i en ny hummel-trøje, når holdet søndag aften tager imod Brøndby i Nørreskoven:

– Vejle Boldklub og hummel hører på mange måder sammen. Vejle Boldklub er den klub, hummel har haft det længste samarbejde med. Et samarbejde, der om få år runder 50 år. Klubben har de seneste år taget store skridt både inden for fodbolden og organisatorisk. Trøjen her er blevet til ved et tæt samarbejde med Vejle Boldklub, og samtidig kan vi til januar præsentere den første portion merchandise fra hummel og Sport24. Vi tror på Vejle Boldklub og de mennesker, der driver klubben, og vi ser det som en naturlig anerkendelse, at vi forlænger og forstærker samarbejdet med de gode folk i Nørreskoven, siger Lars Westergard, der er Nordic sponsorship manager hos hummel.

Også Vejle Boldklubs direktør Henrik Tønder glæder sig over forlængelsen med hummel:

Vi er meget tilfredse med forlængelsen med hummel og de forbedrede vilkår. hummel vil sammen med Sport24 have et fokus på merchandise og de muligheder, som dette kan give. Vejle Boldklub har fået en rigtig flot trøje, der er skræddersyet til klubben og vores historie. Den har vores kommunikationschef, Morten Pelch, skabt sammen med hummel. Aftalen viser også en tiltro og tillid til det arbejde, vi hver dag møder ind for at gøre for klubben, fortæller Henrik Tønder.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr