Vejle forlænger med Hummel og spiller i ny trøje søndag

Vejle Boldklub har scoret en ny treårig aftale med Hummel, og søndag kan man i forbindelse med det fejre en helt ny trøje i hjemmekampen mod Brøndby.



Når danske hummel kigger ned over listen af de klubber, man servicerer, står Vejle Boldklub meget højt på listen.

Hummel og Vejle har samarbejdet i årtier, og det er noget, der kommer til at fortsætte.

Vejle Boldklub kan fredag annoncere, at man har landet en ny treårig aftale med hummel, der forbedrer vilkårene og økonomien for 3F Superliga-klubben. Som led i fejringen af det spiller Vejle-mandskabet i en ny hummel-trøje, når holdet søndag aften tager imod Brøndby i Nørreskoven:

– Vejle Boldklub og hummel hører på mange måder sammen. Vejle Boldklub er den klub, hummel har haft det længste samarbejde med. Et samarbejde, der om få år runder 50 år. Klubben har de seneste år taget store skridt både inden for fodbolden og organisatorisk. Trøjen her er blevet til ved et tæt samarbejde med Vejle Boldklub, og samtidig kan vi til januar præsentere den første portion merchandise fra hummel og Sport24. Vi tror på Vejle Boldklub og de mennesker, der driver klubben, og vi ser det som en naturlig anerkendelse, at vi forlænger og forstærker samarbejdet med de gode folk i Nørreskoven, siger Lars Westergard, der er Nordic sponsorship manager hos hummel.

Også Vejle Boldklubs direktør Henrik Tønder glæder sig over forlængelsen med hummel:

Vi er meget tilfredse med forlængelsen med hummel og de forbedrede vilkår. hummel vil sammen med Sport24 have et fokus på merchandise og de muligheder, som dette kan give. Vejle Boldklub har fået en rigtig flot trøje, der er skræddersyet til klubben og vores historie. Den har vores kommunikationschef, Morten Pelch, skabt sammen med hummel. Aftalen viser også en tiltro og tillid til det arbejde, vi hver dag møder ind for at gøre for klubben, fortæller Henrik Tønder.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mulig Kasper Schmeichel-kovending