• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Vejle forlænger med viceanfører: Han er ikke set bedre

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Vejle Boldklub og klubbens viceanfører, Mads Greve, har forlænget aftalen til sommeren 2023.

Af Anders Dehn

Det kan godt være, at Mads Greve nærmer sig 34, når hans nye kontrakt udløber, men det er de ligeglade med i Vejle Boldklub. Midtstopperen har nærmest aldrig været bedre, mener sportschefen.

Derfor har han udstyret Greve med en ny aftale, der løber frem til 2023. Den gamle stod til at løbe ud efter denne sæson.

- Mads Greve har været én af holdets vigtigste spillere, lige siden han kom til klubben for mere end tre år siden. Det kan vel tælles på én hånd, hvor mange turneringskampe han ikke har været til rådighed i siden, og han har holder hver gang et højt niveau, siger teknisk chef Jacob Krüger til VB's hjemmeisde.

Læs også:Vejle-profil efter ny sejr: Vi var det bedste hold

- Greve har passeret 30 år, men han er 100 procent fit og træner godt. Han véd, hvordan man passer på sin krop som professionel fodboldspiller. Nu har jeg fulgt Mads tæt, siden han kom til Vendsyssel i 2013, og han er vel ikke set bedre end i de her år, hvor karrieren topper.

Den høje midtstopper har spillet fuld tid i alle Vejles fem Superliga-kampe og ene pokalkamp i denne sæson. Han kalder beslutningen om at forlænge nem.

Læs også:Vejle-anfører har fokus på defensiven efter sejr

- Jeg er drevet af at være med til at opnå noget. Hvis jeg kunne være med til at konsolidere VB i den bedste række, så ville det være en god ambition. Klubben har en flot historik, og hvis jeg kan være med til at flytte klubben yderligere et skridt i den rigtige retning, så vil det være godt.

- Mine ambitioner om hele tiden at blive bedre og udvikle mig stemmer overens med klubbens, og derfor var beslutningen om at skrive under på en ny aftale nem. Jeg ser frem til de kommende sæsoner i Vejle, og glæder mig til at møde fansene på Vejle Stadion igen, siger Greve.

Han har siden 2017 spillet 108 kampe for Vejle Boldklub.

Læs også:Vejle vinder til sidst mod OB's ti mand

Læs også:Vejle-forsvarer før OB-udebanekamp: Vi skal lære af nederlaget til AGF

Læs også:Vejle-forsvarer vil blive oppe: Vi står stærkere end sidst

Superliga

Optakt: Atalanta - FC Midtjylland

De danske mestre har fortsat ikke fået point i Champions League-gruppespillet og er i fare for at ende uden noget som...

Mere Superliga

Fokus