Vejle måtte søndag igen gå fra banen uden at have holdt buret rent, da mandskabet hjemme tabte 0-2 til Brøndby.
Det er blot lykkedes vejlenserne at hente ét enkelt clean sheet i sæsonen i Superligaen. Derudover har de lukket 16 mål ind, hvilket er fjerdeflest af alle. Det frustrerer midtstopper Mads Greve.
– Det irriterer mig grænseløst. Det er en træls statistik som forsvarsspiller. Det er klart, at vi altid gerne vil holde clean sheet, og det har vi ikke gjort nok, siger Greve.
Vejle indkasserede to gange i søndagens nederlag, og begge mål ærgrer forsvarsspilleren.
– Det var nogle dumme mål. Det var også nogle mål, som vi sagtens kunne afværge. Jeg synes ikke, de vadede i chancer, men vi manglede lige den sidste afklarethed i nogle situationer.
– Det skal vi have rettet op på, for det er nøglen til at kunne få nogle flere point. Men vi vil også gerne angribe, så det handler om for os at finde den rette balancegang.
Om de mange indkasserede scoringer i sidste ende kan bringe Vejles overlevelse i fare, er ikke noget Greve spekulerer på.
– Jeg tænker ikke på, hvorvidt det kan bringe os i nedrykningsfare eller ej.
– Vi kigger hverken på top-6 eller nedrykning. Det handler om at holde fokus på træningen, og vi træner godt.
Vejles anfører, Jacob Schoop, er heller ikke bekymret for, om den kedelige tendens kan koste pladsen i landets bedste række.
– Vi ligger solidt placeret (på sjettepladsen, red.) og har præsteret godt. Vi har fokus på at få så mange point som muligt, og det skal vi blive ved med, siger Schoop.
– Vi har været godt med i alle kampe i sæsonen, og mod Brøndby spillede vi lige op med et hold, som er blandt de tre-fire bedste i Danmark, og det giver selvtillid.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT
