Vejle-forsvarer om skidt statistik: Det irriterer mig grænseløst

Forsvarsspilleren Mads Greve er irriteret over, at det ikke er lykkedes Vejle-forsvaret at lukke bedre af.



Vejle måtte søndag igen gå fra banen uden at have holdt buret rent, da mandskabet hjemme tabte 0-2 til Brøndby.

Det er blot lykkedes vejlenserne at hente ét enkelt clean sheet i sæsonen i Superligaen. Derudover har de lukket 16 mål ind, hvilket er fjerdeflest af alle. Det frustrerer midtstopper Mads Greve.

– Det irriterer mig grænseløst. Det er en træls statistik som forsvarsspiller. Det er klart, at vi altid gerne vil holde clean sheet, og det har vi ikke gjort nok, siger Greve.

Vejle indkasserede to gange i søndagens nederlag, og begge mål ærgrer forsvarsspilleren.

– Det var nogle dumme mål. Det var også nogle mål, som vi sagtens kunne afværge. Jeg synes ikke, de vadede i chancer, men vi manglede lige den sidste afklarethed i nogle situationer.

– Det skal vi have rettet op på, for det er nøglen til at kunne få nogle flere point. Men vi vil også gerne angribe, så det handler om for os at finde den rette balancegang.

Om de mange indkasserede scoringer i sidste ende kan bringe Vejles overlevelse i fare, er ikke noget Greve spekulerer på.

– Jeg tænker ikke på, hvorvidt det kan bringe os i nedrykningsfare eller ej.

– Vi kigger hverken på top-6 eller nedrykning. Det handler om at holde fokus på træningen, og vi træner godt.

Vejles anfører, Jacob Schoop, er heller ikke bekymret for, om den kedelige tendens kan koste pladsen i landets bedste række.

– Vi ligger solidt placeret (på sjettepladsen, red.) og har præsteret godt. Vi har fokus på at få så mange point som muligt, og det skal vi blive ved med, siger Schoop.

– Vi har været godt med i alle kampe i sæsonen, og mod Brøndby spillede vi lige op med et hold, som er blandt de tre-fire bedste i Danmark, og det giver selvtillid.

/ritzau/





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Født i Danmark og på vej til VM