For anden gang i sæsonen har Vejle Boldklub fyret sin cheftræner.
Blot en uge før holdets forårspremiere i Superligaen er rumæneren Mihai Teja og hans trænerstab blevet sparket ud af klubben.
I stedet får klubikonet Steffen Kielstrup træneransvaret sammen med Johnny Mølby i foråret.
Det oplyser klubben i en pressemeddelelse søndag formiddag.
Dermed nåede Teja kun at få otte kampe i spidsen for Vejle, siden han i september overtog jobbet fra Ivan Prelec efter en svag sæsonstart.
Teja førte klubben til en enkelt sejr og får altså ikke mulighed for at deltage i forårets overlevelsesjagt, selv om han har stået i spidsen for holdet i hele opstarten. Så sent som lørdag stod han på sidelinjen i en testkamp mod FC Midtjylland.
Trænerfyringen kort før forårspremieren kommer på bagkant af, at Vejle i sidste uge fyrede sportschef Marius Adrian Nicolae med tre dage tilbage af transfervinduet.
Klubdirektør Henrik Tønder, der midlertidigt har overtaget rollen som sportslig ansvarlig, kalder en trænerudskiftning for nødvendig, selv om den formentlig kommer bag på mange.
– Jeg tager det fulde ansvar for denne beslutning. Jeg står på mål for den, og jeg vil ikke fortsætte med et setup, som jeg ikke har tillid til, alene fordi det er en beslutning, der kan give uro uden for klubben.
– Jeg mener, at vi som klub såvel på den korte som den lange bane står bedre rustet til fremtiden med denne beslutning.
– Min opgave som både direktør og interim sportschef handler helt grundlæggende om, at jeg skal have tillid til og tiltro omkring, at vores superligahold er kompetitivt. Det er min helt klare vurdering, at holdet og klubben med denne beslutning står stærkere i forhold til at være netop det i foråret, siger Henrik Tønder.
Vejle overvintrer på sidstepladsen med beskedne seks point for 17 kampe og har ti point op til redning. Holdet indleder forårssæsonen på søndag med en udekamp i Silkeborg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER