Vejle fyrer Mihai Teja

Vejle Boldklub fyrer cheftræner Mihai Teja en uge før holdets forårspremiere i Superligaen, oplyser klubben




For anden gang i sæsonen har Vejle Boldklub fyret sin cheftræner.

Blot en uge før holdets forårspremiere i Superligaen er rumæneren Mihai Teja og hans trænerstab blevet sparket ud af klubben.

I stedet får klubikonet Steffen Kielstrup træneransvaret sammen med Johnny Mølby i foråret.

Det oplyser klubben i en pressemeddelelse søndag formiddag.

Dermed nåede Teja kun at få otte kampe i spidsen for Vejle, siden han i september overtog jobbet fra Ivan Prelec efter en svag sæsonstart.

Teja førte klubben til en enkelt sejr og får altså ikke mulighed for at deltage i forårets overlevelsesjagt, selv om han har stået i spidsen for holdet i hele opstarten. Så sent som lørdag stod han på sidelinjen i en testkamp mod FC Midtjylland.

Trænerfyringen kort før forårspremieren kommer på bagkant af, at Vejle i sidste uge fyrede sportschef Marius Adrian Nicolae med tre dage tilbage af transfervinduet.

Klubdirektør Henrik Tønder, der midlertidigt har overtaget rollen som sportslig ansvarlig, kalder en trænerudskiftning for nødvendig, selv om den formentlig kommer bag på mange.

– Jeg tager det fulde ansvar for denne beslutning. Jeg står på mål for den, og jeg vil ikke fortsætte med et setup, som jeg ikke har tillid til, alene fordi det er en beslutning, der kan give uro uden for klubben.

– Jeg mener, at vi som klub såvel på den korte som den lange bane står bedre rustet til fremtiden med denne beslutning.

– Min opgave som både direktør og interim sportschef handler helt grundlæggende om, at jeg skal have tillid til og tiltro omkring, at vores superligahold er kompetitivt. Det er min helt klare vurdering, at holdet og klubben med denne beslutning står stærkere i forhold til at være netop det i foråret, siger Henrik Tønder.

Vejle overvintrer på sidstepladsen med beskedne seks point for 17 kampe og har ti point op til redning. Holdet indleder forårssæsonen på søndag med en udekamp i Silkeborg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Chok i Wolfsburg

Tottenham jagter choktransfer

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job