Vejle-målscorer: Glade indtil midnat

Dimitrios Emmanouilidis fremhæver trænerens evne til at skabe motivation efter sejr i bundduel mod AGF.



Vejle åd sig tilbage i nedrykningskampen, da kæmpede sig til en 1-0-sejr over AGF torsdag.

Der er nu kun tre point mellem de to hold med to kampe tilbage af sæsonen. Lige nu indtager AGF pladsen lige over nedrykningsstregen, mens Vejle ligger lige under.

Kampens eneste mål torsdag blev scoret af den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis. Han fremhæver den motivation, som cheftræner Ivan Prelec skabte i holdet inden kampen.

– AGF er et godt hold, men træneren inspirerede os og gav os en masse selvtillid før kampen.

– Vi har to finaler endnu, men jeg er glad for, at jeg kunne hjælpe holdet mod AGF. Vores målmand (Alexander Brunst, red.) var også rigtig vigtig med sine mange redninger.

– Alt kan ske i fodbold, og jeg har aldrig mistet håbet for overlevelse. Jeg tror på mine holdkammerater, og de tror også på, at vi holder os i live.

– Vi er glade indtil midnat. I morgen er der en ny dag, og vi skal kæmpe for det her hold.

Kampen var præget af boldbesiddelse til AGF, og i flere perioder lykkedes det aarhusianerne at belejre Vejles felt. Men Ivan Prelecs tropper kæmpede hårdt og holdt gæsterne for døren.

Selv om Vejle i lange periode af kampen måtte forsvare sig, havde holdet ifølge Ivan Prelec chancerne for at udbygge føringen.

– Vi havde bedre chancer end AGF, selv om de havde bolden mest. Vi var mere direkte og havde overordnet bedre chancer for at score.

– Det betyder meget at slå netop AGF. Jeg sagde til spillerne inden kampen, at vi havde to valg. Vi kunne give op, eller vi kunne kæmpe. Vi valgte at kæmpe til det sidste.

– Vi er stadig i live. Før kampen vidste vi, at kampen ville afhænge af energi og holdarbejde. Spillede vi grimt, kunne vi få tre point. Jeg vil dog ikke kalde det en grim sejr.

– Vi er glade. Vi er trætte, men vi er glade. Vi må se, hvem der er tilgængelige i de næste vigtige kampe, siger Ivan Prelec.

Jagten på overlevelse fortsætter for Vejle søndag, hvor holdet gæster FC Nordsjælland.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Schweiz – Algeriet

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Dårligt nyt for Isaksen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

De tager ikke med FC København på træningslejr