Vejle-målscorer: Glade indtil midnat

Dimitrios Emmanouilidis fremhæver trænerens evne til at skabe motivation efter sejr i bundduel mod AGF.



Vejle åd sig tilbage i nedrykningskampen, da kæmpede sig til en 1-0-sejr over AGF torsdag.

Der er nu kun tre point mellem de to hold med to kampe tilbage af sæsonen. Lige nu indtager AGF pladsen lige over nedrykningsstregen, mens Vejle ligger lige under.

Kampens eneste mål torsdag blev scoret af den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis. Han fremhæver den motivation, som cheftræner Ivan Prelec skabte i holdet inden kampen.

– AGF er et godt hold, men træneren inspirerede os og gav os en masse selvtillid før kampen.

– Vi har to finaler endnu, men jeg er glad for, at jeg kunne hjælpe holdet mod AGF. Vores målmand (Alexander Brunst, red.) var også rigtig vigtig med sine mange redninger.

– Alt kan ske i fodbold, og jeg har aldrig mistet håbet for overlevelse. Jeg tror på mine holdkammerater, og de tror også på, at vi holder os i live.

– Vi er glade indtil midnat. I morgen er der en ny dag, og vi skal kæmpe for det her hold.

Kampen var præget af boldbesiddelse til AGF, og i flere perioder lykkedes det aarhusianerne at belejre Vejles felt. Men Ivan Prelecs tropper kæmpede hårdt og holdt gæsterne for døren.

Selv om Vejle i lange periode af kampen måtte forsvare sig, havde holdet ifølge Ivan Prelec chancerne for at udbygge føringen.

– Vi havde bedre chancer end AGF, selv om de havde bolden mest. Vi var mere direkte og havde overordnet bedre chancer for at score.

– Det betyder meget at slå netop AGF. Jeg sagde til spillerne inden kampen, at vi havde to valg. Vi kunne give op, eller vi kunne kæmpe. Vi valgte at kæmpe til det sidste.

– Vi er stadig i live. Før kampen vidste vi, at kampen ville afhænge af energi og holdarbejde. Spillede vi grimt, kunne vi få tre point. Jeg vil dog ikke kalde det en grim sejr.

– Vi er glade. Vi er trætte, men vi er glade. Vi må se, hvem der er tilgængelige i de næste vigtige kampe, siger Ivan Prelec.

Jagten på overlevelse fortsætter for Vejle søndag, hvor holdet gæster FC Nordsjælland.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Melder ud om Mbappé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Så meget kræver Ajax for Gaaei