Vejle-målscorer: Glade indtil midnat

Dimitrios Emmanouilidis fremhæver trænerens evne til at skabe motivation efter sejr i bundduel mod AGF.



Vejle åd sig tilbage i nedrykningskampen, da kæmpede sig til en 1-0-sejr over AGF torsdag.

Der er nu kun tre point mellem de to hold med to kampe tilbage af sæsonen. Lige nu indtager AGF pladsen lige over nedrykningsstregen, mens Vejle ligger lige under.

Kampens eneste mål torsdag blev scoret af den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis. Han fremhæver den motivation, som cheftræner Ivan Prelec skabte i holdet inden kampen.

– AGF er et godt hold, men træneren inspirerede os og gav os en masse selvtillid før kampen.

– Vi har to finaler endnu, men jeg er glad for, at jeg kunne hjælpe holdet mod AGF. Vores målmand (Alexander Brunst, red.) var også rigtig vigtig med sine mange redninger.

– Alt kan ske i fodbold, og jeg har aldrig mistet håbet for overlevelse. Jeg tror på mine holdkammerater, og de tror også på, at vi holder os i live.

– Vi er glade indtil midnat. I morgen er der en ny dag, og vi skal kæmpe for det her hold.

Kampen var præget af boldbesiddelse til AGF, og i flere perioder lykkedes det aarhusianerne at belejre Vejles felt. Men Ivan Prelecs tropper kæmpede hårdt og holdt gæsterne for døren.

Selv om Vejle i lange periode af kampen måtte forsvare sig, havde holdet ifølge Ivan Prelec chancerne for at udbygge føringen.

– Vi havde bedre chancer end AGF, selv om de havde bolden mest. Vi var mere direkte og havde overordnet bedre chancer for at score.

– Det betyder meget at slå netop AGF. Jeg sagde til spillerne inden kampen, at vi havde to valg. Vi kunne give op, eller vi kunne kæmpe. Vi valgte at kæmpe til det sidste.

– Vi er stadig i live. Før kampen vidste vi, at kampen ville afhænge af energi og holdarbejde. Spillede vi grimt, kunne vi få tre point. Jeg vil dog ikke kalde det en grim sejr.

– Vi er glade. Vi er trætte, men vi er glade. Vi må se, hvem der er tilgængelige i de næste vigtige kampe, siger Ivan Prelec.

Jagten på overlevelse fortsætter for Vejle søndag, hvor holdet gæster FC Nordsjælland.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson giver status på Huescas

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Fin lodtrækning for FCK

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri