Vejle-målscorer: Glade indtil midnat

Dimitrios Emmanouilidis fremhæver trænerens evne til at skabe motivation efter sejr i bundduel mod AGF.



Vejle åd sig tilbage i nedrykningskampen, da kæmpede sig til en 1-0-sejr over AGF torsdag.

Der er nu kun tre point mellem de to hold med to kampe tilbage af sæsonen. Lige nu indtager AGF pladsen lige over nedrykningsstregen, mens Vejle ligger lige under.

Kampens eneste mål torsdag blev scoret af den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis. Han fremhæver den motivation, som cheftræner Ivan Prelec skabte i holdet inden kampen.

– AGF er et godt hold, men træneren inspirerede os og gav os en masse selvtillid før kampen.

– Vi har to finaler endnu, men jeg er glad for, at jeg kunne hjælpe holdet mod AGF. Vores målmand (Alexander Brunst, red.) var også rigtig vigtig med sine mange redninger.

– Alt kan ske i fodbold, og jeg har aldrig mistet håbet for overlevelse. Jeg tror på mine holdkammerater, og de tror også på, at vi holder os i live.

– Vi er glade indtil midnat. I morgen er der en ny dag, og vi skal kæmpe for det her hold.

Kampen var præget af boldbesiddelse til AGF, og i flere perioder lykkedes det aarhusianerne at belejre Vejles felt. Men Ivan Prelecs tropper kæmpede hårdt og holdt gæsterne for døren.

Selv om Vejle i lange periode af kampen måtte forsvare sig, havde holdet ifølge Ivan Prelec chancerne for at udbygge føringen.

– Vi havde bedre chancer end AGF, selv om de havde bolden mest. Vi var mere direkte og havde overordnet bedre chancer for at score.

– Det betyder meget at slå netop AGF. Jeg sagde til spillerne inden kampen, at vi havde to valg. Vi kunne give op, eller vi kunne kæmpe. Vi valgte at kæmpe til det sidste.

– Vi er stadig i live. Før kampen vidste vi, at kampen ville afhænge af energi og holdarbejde. Spillede vi grimt, kunne vi få tre point. Jeg vil dog ikke kalde det en grim sejr.

– Vi er glade. Vi er trætte, men vi er glade. Vi må se, hvem der er tilgængelige i de næste vigtige kampe, siger Ivan Prelec.

Jagten på overlevelse fortsætter for Vejle søndag, hvor holdet gæster FC Nordsjælland.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Portugal – Usbekistan

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Køber ind i Barcelona