Vejle henter portugisisk back

Oprykkerne har i dag offentliggjort købet af en ny venstreback.



Vejle Boldklub har købt den 24-årige portugisiske venstre back Hélder Cabral fra Estrela Amadora, som spiller i den bedste portugisiske række. Den venstrebenede forsvarsspiller har skrevet under på en 3-årig kontrakt med Vejle Boldklub.

– Hélder Cabral har nogle udtalte kvaliteter, der gør, at han kan blive en stærk venstre back i Vejle Boldklub. Han er teknisk velfunderet, har speed og er en god pasningsspiller, og dermed passer kan godt til Vejle Boldklubs filosofi om at have “boldspillende” spillere også på de defensive positioner, siger sportschef Hans Lauge til klubbens hjemmeside.

Forsvarsspilleren selv var også tilfreds.

– Jeg var inviteret op og se klubbens sidste hjemmekamp (mod Lolland-Falster Alliancen. red), og jeg kunne lide det fodbold, som jeg så. Det er svært at beskrive med ord, hvorfor det blev Vejle Boldklub og dansk fodbold. Under mit besøg fik jeg godt indtryk af klubben og byen, så jeg fulgte vel min fornemmelse, og nu glæder jeg mig til at begynde på et nyt eventyr, siger Hélder Cabral, der ifølge Vejles hjemmeside også havde tilbud fra rumænsk fodbold.

Indkøbet er også en del af en ny strategi.

– Efter flere sikre valg med rekrutteringerne af Jimmy Nielsen, Allan Olesen, Bechara og Brian Priske, har vi valgt også at følge vores strategi om at være nysgerrige og nytænkende og kigge væk fra de klassiske markeder som Danmark, Sverige og Norge og gå af ubetrådte stier. Det vi har set i portugisisk fodbold har været spændende og interessant, og vi glæder os over, at det er lykkedes at tilknytte Hélder Cabral til Vejle Boldklub, siger Hans Lauge til hjemmesiden.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Svensson skriver Superliga-historie

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Braithwaite del af stor transferplan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir