Vejle Boldklub har købt den 24-årige portugisiske venstre back Hélder Cabral fra Estrela Amadora, som spiller i den bedste portugisiske række. Den venstrebenede forsvarsspiller har skrevet under på en 3-årig kontrakt med Vejle Boldklub.
– Hélder Cabral har nogle udtalte kvaliteter, der gør, at han kan blive en stærk venstre back i Vejle Boldklub. Han er teknisk velfunderet, har speed og er en god pasningsspiller, og dermed passer kan godt til Vejle Boldklubs filosofi om at have “boldspillende” spillere også på de defensive positioner, siger sportschef Hans Lauge til klubbens hjemmeside.
Forsvarsspilleren selv var også tilfreds.
– Jeg var inviteret op og se klubbens sidste hjemmekamp (mod Lolland-Falster Alliancen. red), og jeg kunne lide det fodbold, som jeg så. Det er svært at beskrive med ord, hvorfor det blev Vejle Boldklub og dansk fodbold. Under mit besøg fik jeg godt indtryk af klubben og byen, så jeg fulgte vel min fornemmelse, og nu glæder jeg mig til at begynde på et nyt eventyr, siger Hélder Cabral, der ifølge Vejles hjemmeside også havde tilbud fra rumænsk fodbold.
Indkøbet er også en del af en ny strategi.
– Efter flere sikre valg med rekrutteringerne af Jimmy Nielsen, Allan Olesen, Bechara og Brian Priske, har vi valgt også at følge vores strategi om at være nysgerrige og nytænkende og kigge væk fra de klassiske markeder som Danmark, Sverige og Norge og gå af ubetrådte stier. Det vi har set i portugisisk fodbold har været spændende og interessant, og vi glæder os over, at det er lykkedes at tilknytte Hélder Cabral til Vejle Boldklub, siger Hans Lauge til hjemmesiden.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER