Vejle henter portugisisk back

Oprykkerne har i dag offentliggjort købet af en ny venstreback.



Vejle Boldklub har købt den 24-årige portugisiske venstre back Hélder Cabral fra Estrela Amadora, som spiller i den bedste portugisiske række. Den venstrebenede forsvarsspiller har skrevet under på en 3-årig kontrakt med Vejle Boldklub.

– Hélder Cabral har nogle udtalte kvaliteter, der gør, at han kan blive en stærk venstre back i Vejle Boldklub. Han er teknisk velfunderet, har speed og er en god pasningsspiller, og dermed passer kan godt til Vejle Boldklubs filosofi om at have “boldspillende” spillere også på de defensive positioner, siger sportschef Hans Lauge til klubbens hjemmeside.

Forsvarsspilleren selv var også tilfreds.

– Jeg var inviteret op og se klubbens sidste hjemmekamp (mod Lolland-Falster Alliancen. red), og jeg kunne lide det fodbold, som jeg så. Det er svært at beskrive med ord, hvorfor det blev Vejle Boldklub og dansk fodbold. Under mit besøg fik jeg godt indtryk af klubben og byen, så jeg fulgte vel min fornemmelse, og nu glæder jeg mig til at begynde på et nyt eventyr, siger Hélder Cabral, der ifølge Vejles hjemmeside også havde tilbud fra rumænsk fodbold.

Indkøbet er også en del af en ny strategi.

– Efter flere sikre valg med rekrutteringerne af Jimmy Nielsen, Allan Olesen, Bechara og Brian Priske, har vi valgt også at følge vores strategi om at være nysgerrige og nytænkende og kigge væk fra de klassiske markeder som Danmark, Sverige og Norge og gå af ubetrådte stier. Det vi har set i portugisisk fodbold har været spændende og interessant, og vi glæder os over, at det er lykkedes at tilknytte Hélder Cabral til Vejle Boldklub, siger Hans Lauge til hjemmesiden.





Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Braithwaite del af stor transferplan

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Afvist – Brøndby undrer sig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Bo Svensson svært utilfreds

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’