Vejle henter ungt talent: Han er skolet i Brøndby

Superliga-klubben Vejle Boldklub har handlet til ungdomsholdet.



De har flere spændende talenter i Vejle Boldklub, og hvis lykken tilsmiler klubben fra Nørreskoven, har man fundet endnu en spiller, der på et tidspunkt kan blive relevant for førsteholdet.

Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at man henter den 18-årige Salieu Drammeh, der har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2022.

Dremmeh er hentet i HIK, og han skal nu tørne ud for Vejle Boldklubs U19-hold, der spiller i den bedste danske række.

– På det kommende U19-hold er vi lidt i undertal med alsidige offensivspillere, og derfor har vi ledt efter spillere, der kunne supplere de spillere, vi i forvejen råder over. Med Salieu Drammeh får vi en spiller ind, som både kan dække kanten og den offensive midtbane, og dermed får vi flere strenge at spille på. Vi kommer ikke til at råde over Villads Rasmussen og Valdemar Sadrifar i den kommende sæson, og det hul, de efterlader, har vi ikke helt kunnet dække selv, hvorfor vi har kigget på, hvad der var af spændende muligheder i andre klubber, siger Steen Thychosen til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Salieu var på besøg i VB Parken i maj, hvor han trænede med forskellige hold på Akademiet i løbet af en uge. Han gav os et godt indtryk både som spiller, men også som menneske, og han passer godt ind i vores miljø og den gruppe, han bliver en del af. Han kommer fra et godt ungdomsmiljø i HIK, men er skolet i Brøndby IF, så det vil ikke være uvant for ham at komme til vores Akademi.

– Han besidder flere spændende kvaliteter, som vi håber at se folde sig ud i den kommende sæson, og så må vi se, om han kan gøre sig aktuel på længere sigt. Men vi glæder os til, at han begynder hos os ved træningsstarten i juli, og vi ser frem til samarbejdet.

Vejle Boldklubs U19-hold sluttede på 10. pladsen i sidste sæson, hvor FC Midtjyllands vandt U19-Ligaen.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afslører samtale med Roony Bardghji

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Leverkusen – Bayern

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned