De har flere spændende talenter i Vejle Boldklub, og hvis lykken tilsmiler klubben fra Nørreskoven, har man fundet endnu en spiller, der på et tidspunkt kan blive relevant for førsteholdet.
Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at man henter den 18-årige Salieu Drammeh, der har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2022.
Dremmeh er hentet i HIK, og han skal nu tørne ud for Vejle Boldklubs U19-hold, der spiller i den bedste danske række.
– På det kommende U19-hold er vi lidt i undertal med alsidige offensivspillere, og derfor har vi ledt efter spillere, der kunne supplere de spillere, vi i forvejen råder over. Med Salieu Drammeh får vi en spiller ind, som både kan dække kanten og den offensive midtbane, og dermed får vi flere strenge at spille på. Vi kommer ikke til at råde over Villads Rasmussen og Valdemar Sadrifar i den kommende sæson, og det hul, de efterlader, har vi ikke helt kunnet dække selv, hvorfor vi har kigget på, hvad der var af spændende muligheder i andre klubber, siger Steen Thychosen til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Salieu var på besøg i VB Parken i maj, hvor han trænede med forskellige hold på Akademiet i løbet af en uge. Han gav os et godt indtryk både som spiller, men også som menneske, og han passer godt ind i vores miljø og den gruppe, han bliver en del af. Han kommer fra et godt ungdomsmiljø i HIK, men er skolet i Brøndby IF, så det vil ikke være uvant for ham at komme til vores Akademi.
– Han besidder flere spændende kvaliteter, som vi håber at se folde sig ud i den kommende sæson, og så må vi se, om han kan gøre sig aktuel på længere sigt. Men vi glæder os til, at han begynder hos os ved træningsstarten i juli, og vi ser frem til samarbejdet.
Vejle Boldklubs U19-hold sluttede på 10. pladsen i sidste sæson, hvor FC Midtjyllands vandt U19-Ligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
