Vejle henter ungt talent: Han er skolet i Brøndby

Superliga-klubben Vejle Boldklub har handlet til ungdomsholdet.



De har flere spændende talenter i Vejle Boldklub, og hvis lykken tilsmiler klubben fra Nørreskoven, har man fundet endnu en spiller, der på et tidspunkt kan blive relevant for førsteholdet.

Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at man henter den 18-årige Salieu Drammeh, der har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2022.

Dremmeh er hentet i HIK, og han skal nu tørne ud for Vejle Boldklubs U19-hold, der spiller i den bedste danske række.

– På det kommende U19-hold er vi lidt i undertal med alsidige offensivspillere, og derfor har vi ledt efter spillere, der kunne supplere de spillere, vi i forvejen råder over. Med Salieu Drammeh får vi en spiller ind, som både kan dække kanten og den offensive midtbane, og dermed får vi flere strenge at spille på. Vi kommer ikke til at råde over Villads Rasmussen og Valdemar Sadrifar i den kommende sæson, og det hul, de efterlader, har vi ikke helt kunnet dække selv, hvorfor vi har kigget på, hvad der var af spændende muligheder i andre klubber, siger Steen Thychosen til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Salieu var på besøg i VB Parken i maj, hvor han trænede med forskellige hold på Akademiet i løbet af en uge. Han gav os et godt indtryk både som spiller, men også som menneske, og han passer godt ind i vores miljø og den gruppe, han bliver en del af. Han kommer fra et godt ungdomsmiljø i HIK, men er skolet i Brøndby IF, så det vil ikke være uvant for ham at komme til vores Akademi.

– Han besidder flere spændende kvaliteter, som vi håber at se folde sig ud i den kommende sæson, og så må vi se, om han kan gøre sig aktuel på længere sigt. Men vi glæder os til, at han begynder hos os ved træningsstarten i juli, og vi ser frem til samarbejdet.

Vejle Boldklubs U19-hold sluttede på 10. pladsen i sidste sæson, hvor FC Midtjyllands vandt U19-Ligaen.






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-bejlere deler

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

FC København – Randers FC

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Chelsea – Manchester City

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

De overvejer Christian Eriksen