Vejle henter ungt talent: Han er skolet i Brøndby

Superliga-klubben Vejle Boldklub har handlet til ungdomsholdet.



De har flere spændende talenter i Vejle Boldklub, og hvis lykken tilsmiler klubben fra Nørreskoven, har man fundet endnu en spiller, der på et tidspunkt kan blive relevant for førsteholdet.

Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at man henter den 18-årige Salieu Drammeh, der har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2022.

Dremmeh er hentet i HIK, og han skal nu tørne ud for Vejle Boldklubs U19-hold, der spiller i den bedste danske række.

– På det kommende U19-hold er vi lidt i undertal med alsidige offensivspillere, og derfor har vi ledt efter spillere, der kunne supplere de spillere, vi i forvejen råder over. Med Salieu Drammeh får vi en spiller ind, som både kan dække kanten og den offensive midtbane, og dermed får vi flere strenge at spille på. Vi kommer ikke til at råde over Villads Rasmussen og Valdemar Sadrifar i den kommende sæson, og det hul, de efterlader, har vi ikke helt kunnet dække selv, hvorfor vi har kigget på, hvad der var af spændende muligheder i andre klubber, siger Steen Thychosen til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Salieu var på besøg i VB Parken i maj, hvor han trænede med forskellige hold på Akademiet i løbet af en uge. Han gav os et godt indtryk både som spiller, men også som menneske, og han passer godt ind i vores miljø og den gruppe, han bliver en del af. Han kommer fra et godt ungdomsmiljø i HIK, men er skolet i Brøndby IF, så det vil ikke være uvant for ham at komme til vores Akademi.

– Han besidder flere spændende kvaliteter, som vi håber at se folde sig ud i den kommende sæson, og så må vi se, om han kan gøre sig aktuel på længere sigt. Men vi glæder os til, at han begynder hos os ved træningsstarten i juli, og vi ser frem til samarbejdet.

Vejle Boldklubs U19-hold sluttede på 10. pladsen i sidste sæson, hvor FC Midtjyllands vandt U19-Ligaen.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

FC Midtjylland – Viborg FF

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne