De har flere spændende talenter i Vejle Boldklub, og hvis lykken tilsmiler klubben fra Nørreskoven, har man fundet endnu en spiller, der på et tidspunkt kan blive relevant for førsteholdet.
Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at man henter den 18-årige Salieu Drammeh, der har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2022.
Dremmeh er hentet i HIK, og han skal nu tørne ud for Vejle Boldklubs U19-hold, der spiller i den bedste danske række.
– På det kommende U19-hold er vi lidt i undertal med alsidige offensivspillere, og derfor har vi ledt efter spillere, der kunne supplere de spillere, vi i forvejen råder over. Med Salieu Drammeh får vi en spiller ind, som både kan dække kanten og den offensive midtbane, og dermed får vi flere strenge at spille på. Vi kommer ikke til at råde over Villads Rasmussen og Valdemar Sadrifar i den kommende sæson, og det hul, de efterlader, har vi ikke helt kunnet dække selv, hvorfor vi har kigget på, hvad der var af spændende muligheder i andre klubber, siger Steen Thychosen til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Salieu var på besøg i VB Parken i maj, hvor han trænede med forskellige hold på Akademiet i løbet af en uge. Han gav os et godt indtryk både som spiller, men også som menneske, og han passer godt ind i vores miljø og den gruppe, han bliver en del af. Han kommer fra et godt ungdomsmiljø i HIK, men er skolet i Brøndby IF, så det vil ikke være uvant for ham at komme til vores Akademi.
– Han besidder flere spændende kvaliteter, som vi håber at se folde sig ud i den kommende sæson, og så må vi se, om han kan gøre sig aktuel på længere sigt. Men vi glæder os til, at han begynder hos os ved træningsstarten i juli, og vi ser frem til samarbejdet.
Vejle Boldklubs U19-hold sluttede på 10. pladsen i sidste sæson, hvor FC Midtjyllands vandt U19-Ligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER
