Vejle i vildt pokalcomeback: Det er vanvittigt

Superliga-holdet scorede hele tre gange i overtiden for at tage sejren.



Vejle Boldklub leverede et helt utroligt comeback i Sydbank Pokalen onsdag aften mod Vanløse IF. 

Med et kvarter tilbage af kampen kom vejlenserne bagud med 3-1 mod 3. divisionsholdet, og få minutter før tid kom de endda i undertal, da Denis Kollinger måtte forlade banen. Alligevel formåede Superliga-mandskabet at levere et vildt comeback med hele tre mål i overtiden – to af Lukas Engel og et af Andres Ponce.

Og den oplevelse glemmer de nok sent i Vejle Boldklub. I hvert fald har midtbaneprofilen Arbnor Mucolli aldrig oplevet noget lignende, siger han til klubbens hjemmeside.

– Det er vanvittigt at stå her og have vundet. Jeg tror, ikke jeg har været med til noget lignende. Jeg tænker umiddelbart først på German Onugkhas tre mål i foråret, hvor vi kom stærkt tilbage og fik 3-3 i en Superligakamp (mod AC Horsens), fortæller Arbnor Mucolli og tilføjer:

– Det var en rigtig pokalkamp. Der var god lir på tribunerne, hvor Vanløse tidligt ønskede os god tur hjem, og så ender de med lang næse. Det er en sjov oplevelse.

Selvom det blev til et pokalavancement, er der imidlertid ikke kun tilfredshed i Vejle Boldklub-lejren. De skal være bedre, lyder det.

– Vi laver for mange fejl, og det er derfor, at vi kommer i problemer her. Det skal ikke være en undskyldning, men banen var ikke vandet, og det var svært at spille med tempo i spillet. Jeg føler, at vi kan spille bedre, og det skal vi også kunne. Men pokalen har sit eget liv, siger man, og det så vi i aften, og vores attitude i slutminutterne fejlede intet, fortæller Arbnor Mucolli til klubbens hjemmeside.

Vejle Boldklub skal i aktion igen søndag, når de tager imod Silkeborg IF. Her jagter vejlenserne deres første sejr i den indeværende Superliga-sæson.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’