Vejle Boldklub leverede et helt utroligt comeback i Sydbank Pokalen onsdag aften mod Vanløse IF.
Med et kvarter tilbage af kampen kom vejlenserne bagud med 3-1 mod 3. divisionsholdet, og få minutter før tid kom de endda i undertal, da Denis Kollinger måtte forlade banen. Alligevel formåede Superliga-mandskabet at levere et vildt comeback med hele tre mål i overtiden – to af Lukas Engel og et af Andres Ponce.
Og den oplevelse glemmer de nok sent i Vejle Boldklub. I hvert fald har midtbaneprofilen Arbnor Mucolli aldrig oplevet noget lignende, siger han til klubbens hjemmeside.
– Det er vanvittigt at stå her og have vundet. Jeg tror, ikke jeg har været med til noget lignende. Jeg tænker umiddelbart først på German Onugkhas tre mål i foråret, hvor vi kom stærkt tilbage og fik 3-3 i en Superligakamp (mod AC Horsens), fortæller Arbnor Mucolli og tilføjer:
– Det var en rigtig pokalkamp. Der var god lir på tribunerne, hvor Vanløse tidligt ønskede os god tur hjem, og så ender de med lang næse. Det er en sjov oplevelse.
Selvom det blev til et pokalavancement, er der imidlertid ikke kun tilfredshed i Vejle Boldklub-lejren. De skal være bedre, lyder det.
– Vi laver for mange fejl, og det er derfor, at vi kommer i problemer her. Det skal ikke være en undskyldning, men banen var ikke vandet, og det var svært at spille med tempo i spillet. Jeg føler, at vi kan spille bedre, og det skal vi også kunne. Men pokalen har sit eget liv, siger man, og det så vi i aften, og vores attitude i slutminutterne fejlede intet, fortæller Arbnor Mucolli til klubbens hjemmeside.
Vejle Boldklub skal i aktion igen søndag, når de tager imod Silkeborg IF. Her jagter vejlenserne deres første sejr i den indeværende Superliga-sæson.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
