Vejle Boldklub leverede et helt utroligt comeback i Sydbank Pokalen onsdag aften mod Vanløse IF.
Med et kvarter tilbage af kampen kom vejlenserne bagud med 3-1 mod 3. divisionsholdet, og få minutter før tid kom de endda i undertal, da Denis Kollinger måtte forlade banen. Alligevel formåede Superliga-mandskabet at levere et vildt comeback med hele tre mål i overtiden – to af Lukas Engel og et af Andres Ponce.
Og den oplevelse glemmer de nok sent i Vejle Boldklub. I hvert fald har midtbaneprofilen Arbnor Mucolli aldrig oplevet noget lignende, siger han til klubbens hjemmeside.
– Det er vanvittigt at stå her og have vundet. Jeg tror, ikke jeg har været med til noget lignende. Jeg tænker umiddelbart først på German Onugkhas tre mål i foråret, hvor vi kom stærkt tilbage og fik 3-3 i en Superligakamp (mod AC Horsens), fortæller Arbnor Mucolli og tilføjer:
– Det var en rigtig pokalkamp. Der var god lir på tribunerne, hvor Vanløse tidligt ønskede os god tur hjem, og så ender de med lang næse. Det er en sjov oplevelse.
Selvom det blev til et pokalavancement, er der imidlertid ikke kun tilfredshed i Vejle Boldklub-lejren. De skal være bedre, lyder det.
– Vi laver for mange fejl, og det er derfor, at vi kommer i problemer her. Det skal ikke være en undskyldning, men banen var ikke vandet, og det var svært at spille med tempo i spillet. Jeg føler, at vi kan spille bedre, og det skal vi også kunne. Men pokalen har sit eget liv, siger man, og det så vi i aften, og vores attitude i slutminutterne fejlede intet, fortæller Arbnor Mucolli til klubbens hjemmeside.
Vejle Boldklub skal i aktion igen søndag, når de tager imod Silkeborg IF. Her jagter vejlenserne deres første sejr i den indeværende Superliga-sæson.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
