Vejle videre efter nyt stort pokalcomeback

AC Horsens var på vej til avancement, men for anden gang i træk kom Vejle flot tilbage i pokalturneringen.



Superligaklubben Vejle Boldklub er ved at gøre det til et varemærke at levere flotte comebacks i denne sæsons udgave af Sydbank Pokalen.

Tirsdag gik det ud over AC Horsens fra næstbedste række, som førte 1-0 på hjemmebane indtil tillægstiden. Her udlignede Vejle og endte med at tage sejren med 2-1 efter forlænget spilletid.

I forrige runde var Vejle endnu mere presset, da man frem til 90. minut var bagud 1-3 mod Vanløse. Men med tre scoringer i tillægstiden lykkedes det på mirakuløs vis at spille sig videre.

Vejle er altså klar til kvartfinalerne sammen med Kolding IF og Hvidovre.

Mens Kolding var første hold til at spille sig i kvartfinalerne, så vandt Hvidovre tirsdag med 2-1 ude over Fredericia.

Horsens fik ellers den bedst tænkelige indledning på opgøret mod Vejle. Stadionuret havde kun lige passeret to minutter, da hjemmeholdet tog føringen.

En generobring højt på banen i venstre side førte til et perfekt indlæg til Aron Sigurdarson, som kunne flugte bolden i nettet med indersiden fra nært hold.

Horsens kunne være klart bedst tilfreds med kampen halvvejs. Ikke kun fordi man var i front, men også fordi man havde fået pillet brodden ud af Vejles offensiv.

Det tog Vejle-træner Peter Sørensen af i pausen. Han hev sine to angribere ud i pausen og erstattede dem med Allan Sousa og Andrés Ponce. En klar indikation af, hvad han mente om præstationen i de første 45 minutter.

Det skulle vise sig at være en god idé.

Det store niveauløft dog vente på sig, og igen skulle tillægstiden tages i brug for Peter Sørensens tropper.

Indskiftede Allan Sousa sparkede et frispark i muren, men på riposten følte han flot bolden ind med sin ellers kolde højrefod.

En iskold spand vand i hovedet på hjemmeholdet, som ikke havde mere at skyde med i den forlængede spilletid.

I overtiden af forlængelsens første halvleg gjorde Kevin Custovic det til 2-1, og det sidste søm i Horsens-kisten slog Allan Sousa i med en smuk scoring fem minutter før tid.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Her kan man se La Liga fremover

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub