Vejle Boldklub mærker nedrykningsspøgelset banke på døren efter mandagens 0-1-nederlag til bundrivalen Sønderjyske i Haderslev, men trods seks point op til nedrykningsstregen før de sidste syv kampe har vejlenserne ingenlunde opgivet overlevelseskampen.
Sådan lyder det fra cheftræner Steffen Kielstrup og midtbanespilleren Lundrim Hetemi.
– Det her nederlag sætter os mere under pres. Men vi har været dømt ude før, og det vil folk gøre igen. Vi giver ikke op, men arbejder videre.
– Vi er især skuffede over vores første halvleg, for det var der, vi tabte kampen. Jeg håber, at den halvleg var en enlig svale, for laver vi for mange af den slags halvlege, bliver det svært at overleve, siger Steffen Kielstrup til TV3 Sport.
Vejle kunne med en sejr være rykket over stregen for første gang siden juli, men endte i stedet med at havne i en vanskeligere situation, medgiver Lundrim Hetemi.
– Seks point er mange, men vi møder hinanden på kryds og tværs. Det havde selvfølgelig set bedre ud med en sejr, men vi tror stadig på overlevelse.
– Hvis vi troede, at det ville blive en eller anden badebillet at blive oppe, så skal vi tro om. Vi vidste, at der ville komme bump på vejen, og det blev mod Sønderjyske. Forhåbentlig kan vi komme os, siger Hetemi til fodboldmediet Bold.
Selv om Vejle stadig ligger sidst og har seks point op til overlevelse, er udgangspunktet stadig langt bedre, end det var efter de første ti spillerunder, hvor Vejle stadig var uden point.
Sønderjyske har med mandagens sejr øget afstanden til Lyngby lige under stregen til fire point, og det glæder Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard.
– Sejren giver lidt medvind, konstaterer han i et interview med Sønderjyskes hjemmeside.
– Den bliver helt bestemt fejret, men ikke mere end at vi spiller igen på torsdag. Jeg fortalte spillerne, at de kunne tage en enkelt øl, hvis de sover bedre af den grund, men at vi allerede fra tirsdag begynder at forberede os på at møde Lyngby, uddyber han i et interview med TV3 Sport.
Mens Sønderjyske torsdag skal spille i Lyngby, får Vejle besøg af formstærke Viborg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Sverige
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS