Vejle-lejr mærker større nedrykningspres efter bet

Vejle tog et skridt tilbage, men har været dømt ude før og alligevel svaret igen, siger Steffen Kielstrup.



Vejle Boldklub mærker nedrykningsspøgelset banke på døren efter mandagens 0-1-nederlag til bundrivalen Sønderjyske i Haderslev, men trods seks point op til nedrykningsstregen før de sidste syv kampe har vejlenserne ingenlunde opgivet overlevelseskampen.

Sådan lyder det fra cheftræner Steffen Kielstrup og midtbanespilleren Lundrim Hetemi.

– Det her nederlag sætter os mere under pres. Men vi har været dømt ude før, og det vil folk gøre igen. Vi giver ikke op, men arbejder videre.

– Vi er især skuffede over vores første halvleg, for det var der, vi tabte kampen. Jeg håber, at den halvleg var en enlig svale, for laver vi for mange af den slags halvlege, bliver det svært at overleve, siger Steffen Kielstrup til TV3 Sport.

Vejle kunne med en sejr være rykket over stregen for første gang siden juli, men endte i stedet med at havne i en vanskeligere situation, medgiver Lundrim Hetemi.

– Seks point er mange, men vi møder hinanden på kryds og tværs. Det havde selvfølgelig set bedre ud med en sejr, men vi tror stadig på overlevelse.

– Hvis vi troede, at det ville blive en eller anden badebillet at blive oppe, så skal vi tro om. Vi vidste, at der ville komme bump på vejen, og det blev mod Sønderjyske. Forhåbentlig kan vi komme os, siger Hetemi til fodboldmediet Bold.

Selv om Vejle stadig ligger sidst og har seks point op til overlevelse, er udgangspunktet stadig langt bedre, end det var efter de første ti spillerunder, hvor Vejle stadig var uden point.

Sønderjyske har med mandagens sejr øget afstanden til Lyngby lige under stregen til fire point, og det glæder Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard.

– Sejren giver lidt medvind, konstaterer han i et interview med Sønderjyskes hjemmeside.

– Den bliver helt bestemt fejret, men ikke mere end at vi spiller igen på torsdag. Jeg fortalte spillerne, at de kunne tage en enkelt øl, hvis de sover bedre af den grund, men at vi allerede fra tirsdag begynder at forberede os på at møde Lyngby, uddyber han i et interview med TV3 Sport.

Mens Sønderjyske torsdag skal spille i Lyngby, får Vejle besøg af formstærke Viborg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Randers FC – OB

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De bliver monstersalg til sommer

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner