Vejle Boldklub mærker nedrykningsspøgelset banke på døren efter mandagens 0-1-nederlag til bundrivalen Sønderjyske i Haderslev, men trods seks point op til nedrykningsstregen før de sidste syv kampe har vejlenserne ingenlunde opgivet overlevelseskampen.
Sådan lyder det fra cheftræner Steffen Kielstrup og midtbanespilleren Lundrim Hetemi.
– Det her nederlag sætter os mere under pres. Men vi har været dømt ude før, og det vil folk gøre igen. Vi giver ikke op, men arbejder videre.
– Vi er især skuffede over vores første halvleg, for det var der, vi tabte kampen. Jeg håber, at den halvleg var en enlig svale, for laver vi for mange af den slags halvlege, bliver det svært at overleve, siger Steffen Kielstrup til TV3 Sport.
Vejle kunne med en sejr være rykket over stregen for første gang siden juli, men endte i stedet med at havne i en vanskeligere situation, medgiver Lundrim Hetemi.
– Seks point er mange, men vi møder hinanden på kryds og tværs. Det havde selvfølgelig set bedre ud med en sejr, men vi tror stadig på overlevelse.
– Hvis vi troede, at det ville blive en eller anden badebillet at blive oppe, så skal vi tro om. Vi vidste, at der ville komme bump på vejen, og det blev mod Sønderjyske. Forhåbentlig kan vi komme os, siger Hetemi til fodboldmediet Bold.
Selv om Vejle stadig ligger sidst og har seks point op til overlevelse, er udgangspunktet stadig langt bedre, end det var efter de første ti spillerunder, hvor Vejle stadig var uden point.
Sønderjyske har med mandagens sejr øget afstanden til Lyngby lige under stregen til fire point, og det glæder Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard.
– Sejren giver lidt medvind, konstaterer han i et interview med Sønderjyskes hjemmeside.
– Den bliver helt bestemt fejret, men ikke mere end at vi spiller igen på torsdag. Jeg fortalte spillerne, at de kunne tage en enkelt øl, hvis de sover bedre af den grund, men at vi allerede fra tirsdag begynder at forberede os på at møde Lyngby, uddyber han i et interview med TV3 Sport.
Mens Sønderjyske torsdag skal spille i Lyngby, får Vejle besøg af formstærke Viborg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT