Vejle og AGF fik mandag begge point ud af deres første kamp i foråret, da det blev 0-0 i Nørreskoven efter et opgør, der ikke vinder nogen skønhedspriser.
Det startede ellers nærmest eksplosivt med masser af energi og gode intentioner, men selv om begge hold kom frem til en håndfuld muligheder, var slagudvekslingen langt fra noget chanceorgie.
– Vi skabte to-tre store chancer, men begge hold sled lidt med det. Det var en tæt kamp, men nok ikke en smuk kamp at se på.
– Vi spillede en dårlig kamp og var slet ikke gode nok. Der er meget, der skal forbedres, siger AGF’s Mikael Anderson til TV3 Sport.
AGF blev med pointdelingen overhalet af FC Nordsjælland i denne runde og holder nu til på femtepladsen med syv-otte point op til toptrioen og ni point ned til den forkerte side af den streg, som om fire runder skiller rækken i op- og nedrykningsspil.
Vejle er næstsidst med fire point op til Viborg og Randers lige over nedrykningsstregen.
Kan man godt lide direkte spil, masser af hårde dueller og en fortættet atmosfære, men ikke nødvendigvis smukt spil og en flydende rytme var opgøret en sand nydelse.
Begge hold vil gerne hurtigt fremad med bolden, og selv om teknikken ikke altid helt fulgte helt med, kastede det spredte muligheder i begge ender af sig.
Vejle Dimitrios Emmanouilidis spillede sin første betydende kamp efter mere end 15 måneders skadespause og var øjensynligt meget opsat på at få det meste ud af comebacket.
Blandt adskillige energiske indslag var et tidligt og glimrende forsøg fra en spids vinkel, som AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell klarede med en god fodparade.
Senere var Vejle-keeper Nathan Trott vågen i den anden ende, da først Mikael Anderson og siden Frederik Brandhof tvang englænderen til at fremvise sine veludviklede evner til at dække yderområderne af sit bur.
Emmanouilidis var på spil igen i en livlig åbning på anden halvleg, hvor især Vejle truede, men igen blev Peacock-Farrell vinder af duellen med den græske offensivspiller.
Kort efter kiksede AGF’s Mads Emil Madsen en afslutning i en ellers god position i den anden ende, men efterhånden som anden halvleg skred frem sivede energien stille og roligt ud af forårspremieren.
Vejle sluttede bedst af, men evnede ikke at give de godt 9000 fremmødte et mål til hjemturen.
– Det var en lige kamp, men subjektivt synes jeg, at vi kontrollerede det åbne spil og var tættest på sejren, siger Vejle-træner Ivan Prelec til TV3 Sport.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Slagter stjerner: Noget lort!
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Frankrig – Irak
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT