Han scorede godt nok kun seks gange i Superligaen i sidste sæson, men angriber Wahid Faghir viste masser af prøver på det enorme talent, han besidder.
Angriberen, bare 17 år, var yngste mand ved U21-EM, hvor han imponerede for Danmark, og i kvartfinalen mod Tyskland scorede han Danmarks mål i det, der endte med et nederlag til tyskerne.
I opstarten har angriberen smadret mål ind – fire gange har han scoret i Vejles sidste to testkampe. Og ikke overraskende er der interesse.
Ifølge medier er der interesse fra de italienske klubber Atalanta og Bologna.
– Wahid er en spiller, der er interesse i. Han er en meget dygtig spiller, som vi er glade for at have i klubben. Det er sådan i fodbold, at det ikke er til at sige, hvad der sker i fremtiden. Vi må se. Lige nu er han her og spiller, siger teknisk chef Johan Sandahl til tipsbladet.dk og forklarer:
– Hvis der kommer et bud, som vi accepterer, kommer vi til at melde det ud.
Johan Sandahl og Vejle ved godt, at det er på lånt tid, at man har Wahid Faghir i truppen, men han vil ikke spekulere i, om det er denne sommer, at stortalentet, der fylder 18 år sidst i juli, bliver solgt for et stort beløb til en klub i udlandet.
Aktuelt har Wahid Faghir tankerne rettet mod søndagens kamp mod Randers FC, hvor han skal fortsætte de gode takter fra testkampene.
Den fysisk stærke angriber, der også er en glimrende afslutter, ser ud til at være blevet en del bedre i forhold til sidste sæson, og derfor er det mere et spørgsmål om tid, inden han bliver solgt.
Trods ihærdige forsøg på at få noget mere ud af Sandahl, holder den tekniske chef begge ben på jorden i forhold til Faghir og gentager blot, hvad han tidligere har nævnt.
– Han er en af de spillere, der selvfølgelig er interesse for, siger Sandahl.
Flere klubber skal tidligere have vist interesse for Faghir, blandt andre Stuttgart, Atalanta og Villareal.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
