Vejle river midtbanespillers kontrakt over

Ebenezer Ofori er færdig i Vejle Boldklub.



Han havde en kontrakt, der løb resten af denne sæson, men efter et svært efterår er Vejle Boldklub og midtbanespilleren blevet enige om at ophæve kontrakten.

Dermed forlader ghaneseren, 29 år, klubben med det samme.

Ofori blev i første omgang lejet af Vejle Boldklub i AIK i januar 2022, og i sommeren 2022 købte man ham så permanent i den svenske klub, efter han havde været et rigtig godt aktiv i en sæson, der endte med oprykning til Superligaen.

Siden var Ofori i sidste sæson en god spiller for Superligaens aktuelle bundprop, men denne sæson har været svær, og han står bare noteret for en enkelt Superliga-kamp.

Derfor giver det mening at gå hver til sit, og nu kan Ofori gå i gang med at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver.

– Med Ebenezer Ofori var vi i en situation, hvor vi på den ene side har en spiller, som længe har været for langt væk fra regelmæssig spilletid, og hvor vi på den anden side ser frem mod et vintertransfervindue og et kommende udløb på spillerens aftale, som ikke skulle forlænges. Derfor er det rettidig omhu, at vi nu siger farvel og tak til Ebenezer Ofori for en professionel og loyal indsats for klubben over de seneste snart tre år.

– Udover at Ebenezer Ofori altid har været en stabil, imødekommende og forenende faktor i omklædningsrummet, har han spillet en afgørende rolle for holdet og klubben, blandt andet i forbindelse med oprykningen til 3F Superligaen i sæson 2022-23. Den slags glemmer vi ham ikke for her i Vejle, og det er derfor også med gode følelser og minder, at vi siger farvel til "Ofo", siger sportschef Marius Nicolae til klubbens hjemmeside.

Ofori nåede i alt 69 kamep for Vejle Boldklub. Den tidligere ghanesiske landsholdsspiller har blandt andet også spillet i Bundesliga-klubben VfB Stuttgart.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FC København jagter Romane Amane

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen