Han havde en kontrakt, der løb resten af denne sæson, men efter et svært efterår er Vejle Boldklub og midtbanespilleren blevet enige om at ophæve kontrakten.
Dermed forlader ghaneseren, 29 år, klubben med det samme.
Ofori blev i første omgang lejet af Vejle Boldklub i AIK i januar 2022, og i sommeren 2022 købte man ham så permanent i den svenske klub, efter han havde været et rigtig godt aktiv i en sæson, der endte med oprykning til Superligaen.
Siden var Ofori i sidste sæson en god spiller for Superligaens aktuelle bundprop, men denne sæson har været svær, og han står bare noteret for en enkelt Superliga-kamp.
Derfor giver det mening at gå hver til sit, og nu kan Ofori gå i gang med at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver.
– Med Ebenezer Ofori var vi i en situation, hvor vi på den ene side har en spiller, som længe har været for langt væk fra regelmæssig spilletid, og hvor vi på den anden side ser frem mod et vintertransfervindue og et kommende udløb på spillerens aftale, som ikke skulle forlænges. Derfor er det rettidig omhu, at vi nu siger farvel og tak til Ebenezer Ofori for en professionel og loyal indsats for klubben over de seneste snart tre år.
– Udover at Ebenezer Ofori altid har været en stabil, imødekommende og forenende faktor i omklædningsrummet, har han spillet en afgørende rolle for holdet og klubben, blandt andet i forbindelse med oprykningen til 3F Superligaen i sæson 2022-23. Den slags glemmer vi ham ikke for her i Vejle, og det er derfor også med gode følelser og minder, at vi siger farvel til "Ofo", siger sportschef Marius Nicolae til klubbens hjemmeside.
Ofori nåede i alt 69 kamep for Vejle Boldklub. Den tidligere ghanesiske landsholdsspiller har blandt andet også spillet i Bundesliga-klubben VfB Stuttgart.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
Stor profil ude af Frankrig-brag
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT