Han havde en kontrakt, der løb resten af denne sæson, men efter et svært efterår er Vejle Boldklub og midtbanespilleren blevet enige om at ophæve kontrakten.
Dermed forlader ghaneseren, 29 år, klubben med det samme.
Ofori blev i første omgang lejet af Vejle Boldklub i AIK i januar 2022, og i sommeren 2022 købte man ham så permanent i den svenske klub, efter han havde været et rigtig godt aktiv i en sæson, der endte med oprykning til Superligaen.
Siden var Ofori i sidste sæson en god spiller for Superligaens aktuelle bundprop, men denne sæson har været svær, og han står bare noteret for en enkelt Superliga-kamp.
Derfor giver det mening at gå hver til sit, og nu kan Ofori gå i gang med at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver.
– Med Ebenezer Ofori var vi i en situation, hvor vi på den ene side har en spiller, som længe har været for langt væk fra regelmæssig spilletid, og hvor vi på den anden side ser frem mod et vintertransfervindue og et kommende udløb på spillerens aftale, som ikke skulle forlænges. Derfor er det rettidig omhu, at vi nu siger farvel og tak til Ebenezer Ofori for en professionel og loyal indsats for klubben over de seneste snart tre år.
– Udover at Ebenezer Ofori altid har været en stabil, imødekommende og forenende faktor i omklædningsrummet, har han spillet en afgørende rolle for holdet og klubben, blandt andet i forbindelse med oprykningen til 3F Superligaen i sæson 2022-23. Den slags glemmer vi ham ikke for her i Vejle, og det er derfor også med gode følelser og minder, at vi siger farvel til "Ofo", siger sportschef Marius Nicolae til klubbens hjemmeside.
Ofori nåede i alt 69 kamep for Vejle Boldklub. Den tidligere ghanesiske landsholdsspiller har blandt andet også spillet i Bundesliga-klubben VfB Stuttgart.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT