Han havde en kontrakt, der løb resten af denne sæson, men efter et svært efterår er Vejle Boldklub og midtbanespilleren blevet enige om at ophæve kontrakten.
Dermed forlader ghaneseren, 29 år, klubben med det samme.
Ofori blev i første omgang lejet af Vejle Boldklub i AIK i januar 2022, og i sommeren 2022 købte man ham så permanent i den svenske klub, efter han havde været et rigtig godt aktiv i en sæson, der endte med oprykning til Superligaen.
Siden var Ofori i sidste sæson en god spiller for Superligaens aktuelle bundprop, men denne sæson har været svær, og han står bare noteret for en enkelt Superliga-kamp.
Derfor giver det mening at gå hver til sit, og nu kan Ofori gå i gang med at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver.
– Med Ebenezer Ofori var vi i en situation, hvor vi på den ene side har en spiller, som længe har været for langt væk fra regelmæssig spilletid, og hvor vi på den anden side ser frem mod et vintertransfervindue og et kommende udløb på spillerens aftale, som ikke skulle forlænges. Derfor er det rettidig omhu, at vi nu siger farvel og tak til Ebenezer Ofori for en professionel og loyal indsats for klubben over de seneste snart tre år.
– Udover at Ebenezer Ofori altid har været en stabil, imødekommende og forenende faktor i omklædningsrummet, har han spillet en afgørende rolle for holdet og klubben, blandt andet i forbindelse med oprykningen til 3F Superligaen i sæson 2022-23. Den slags glemmer vi ham ikke for her i Vejle, og det er derfor også med gode følelser og minder, at vi siger farvel til "Ofo", siger sportschef Marius Nicolae til klubbens hjemmeside.
Ofori nåede i alt 69 kamep for Vejle Boldklub. Den tidligere ghanesiske landsholdsspiller har blandt andet også spillet i Bundesliga-klubben VfB Stuttgart.
LIVE
VM-LIVE: Kan blive en bananskrald
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT