Han havde en kontrakt, der løb resten af denne sæson, men efter et svært efterår er Vejle Boldklub og midtbanespilleren blevet enige om at ophæve kontrakten.
Dermed forlader ghaneseren, 29 år, klubben med det samme.
Ofori blev i første omgang lejet af Vejle Boldklub i AIK i januar 2022, og i sommeren 2022 købte man ham så permanent i den svenske klub, efter han havde været et rigtig godt aktiv i en sæson, der endte med oprykning til Superligaen.
Siden var Ofori i sidste sæson en god spiller for Superligaens aktuelle bundprop, men denne sæson har været svær, og han står bare noteret for en enkelt Superliga-kamp.
Derfor giver det mening at gå hver til sit, og nu kan Ofori gå i gang med at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver.
– Med Ebenezer Ofori var vi i en situation, hvor vi på den ene side har en spiller, som længe har været for langt væk fra regelmæssig spilletid, og hvor vi på den anden side ser frem mod et vintertransfervindue og et kommende udløb på spillerens aftale, som ikke skulle forlænges. Derfor er det rettidig omhu, at vi nu siger farvel og tak til Ebenezer Ofori for en professionel og loyal indsats for klubben over de seneste snart tre år.
– Udover at Ebenezer Ofori altid har været en stabil, imødekommende og forenende faktor i omklædningsrummet, har han spillet en afgørende rolle for holdet og klubben, blandt andet i forbindelse med oprykningen til 3F Superligaen i sæson 2022-23. Den slags glemmer vi ham ikke for her i Vejle, og det er derfor også med gode følelser og minder, at vi siger farvel til "Ofo", siger sportschef Marius Nicolae til klubbens hjemmeside.
Ofori nåede i alt 69 kamep for Vejle Boldklub. Den tidligere ghanesiske landsholdsspiller har blandt andet også spillet i Bundesliga-klubben VfB Stuttgart.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
HELT VILDT