Meget skal efterhånden gå galt, hvis ikke Vejle Boldklub skal spille i Superligaen i næste sæson.
Tirsdag aften tog vejlenserne endnu et skridt mod landets bedste række, og det var endda uden at røre en finger. De nærmeste forfølgere fra FC Fredericia fik nemlig klø mod Vendsyssel FF på hjemmebane i 1. division. De nordjyske gæster vandt 4-2.
Afstanden mellem Vejle og Fredericia er derfor fortsat ni point, men Vejle kan onsdag øge forspringet, hvis det lykkes at få point i udekampen mod Næstved.
Uanset resultatet af den kamp begynder tiden at rinde ud for forfølgerfeltet, der også tæller Viborg FF. Efter midtugens runde er der kun syv runder til at hente det suveræne tophold fra Nørreskoven.
Førstepladsen er essentiel i 1. division i denne sæson, da kun et hold rykker op som følge af, at antallet af superligahold reduceres fra 14 til 12 hold efter sæsonen.
Fredericia havde formentlig satset på at kunne sætte Vejle en smule under pres, men det mislykkedes totalt for Jonas Dals tropper tirsdag aften. Ved pausen var holdet bagud med 0-3 hjemme mod Vendsyssel.
Udeholdet tog føringen, da Jeppe Svenningsen efter 18 minutter kraftfuldt headede bolden i mål efter et hjørnespark.
Ti minutter før pausen fordoblede de nordjyske gæster føringen. Markeringen af Wessam Abou Ali svigtede, og den unge offensivspiller, der er udlejet fra AaB, scorede sikkert.
Inden holdene gik til pause, havde Abou Ali scoret igen. Denne gang var det et flot solomål, og kampen var reelt afgjort før de sidste 45 minutter.
I begyndelsen af anden halvleg øgede Andreas Kaltoft til 4-0 efter en dødbold.
I kampens slutfase fik Fredericia reduceret to gange. Først scorede Steven Enna efter et hjørnespark, og siden scorede Mathias Johannesen fra midten af banen.
Der blev også spillet en anden kamp i 1. division tirsdag aften. Her fik HB Køge lagt afstand til bunden med en yderst sen 1-0-sejr over Kolding IF.
I det fjerde minut af tillægstiden scorede Martin Koch Helsted sejrsmålet på et straffespark. Det var hans ligamål nummer 15 i sæsonen, hvilket gør ham til delt topscorer i 1. division.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
