Den 18-årige Vejle-back Phon-Ek Maneekom Jensen, der også bare bliver kaldet ‘Guy’ i klubben skifter til Suphanburi FC, som spiller i den bedste thailandske række.
Det oplyser vejlenserne på klubbens hjemmeside.
Selv ankom han til Danmark sammen med sin mor fra Thailand, da han var seks år gammel, og nu går turen altså tilbage til hjemlandet igen. Salget er noget, som VB-talentchef Steen Thychosen glæder sig over.
– Det er en fantastisk mulighed for Guy med en klub i den thailandske Premier League. Det er spændende for ham at vende tilbage til Thailand, og han både taler sproget og kender kulturen, så han passer ind derovre. Som spiller har ”Guy” været igennem en god udvikling på Akademiet, hvor han teknisk og spillemæssigt har lagt på i de sidste par år, siger han og fortsætter:
– Vi siger farvel til en spiller, der har været fast på ligaholdene både som U17- og U19-spiller. På trods af sin spinkle størrelse, så er han et fysisk monster og med en enorm springkraft, og han har været en profil i de sidste sæsoner, lyder det fra Steen Thychosen.
Den unge back kom til Vejle fra ‘Future Vejle’-klubben Bredballe, da han var U13-spiller, og han er nu spændt på at komme i gang i sin nye klub.
– Det er vildt spændende at få den her chance i Thailand, som jeg er opvokset i, har besøgt mange gange på ferier, og hvor jeg også har familie. I en måneds tid har jeg hørt om interessen fra Suphanburi FC, og det føles helt rigtigt at tage det næste step i min karriere. Jeg har fulgt den thailandske Premier League lidt på YouTube, og der er stor interesse fra fans, og niveauet ser også ud til at være godt, så jeg glæder mig bare helt vildt til at komme i gang, siger ‘Guy’.
I Vejle er der samtidig med en hård kamp mod nedrykning også mulighed for at nå langt i pokalturneringen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
OPTAKT
