Vejle sælger back: Har fulgt ligaen på Youtube

Vejles unge back Phon-Ek Maneekom Jensen rykker nu hjem til Thailand.



Den 18-årige Vejle-back Phon-Ek Maneekom Jensen, der også bare bliver kaldet ‘Guy’ i klubben skifter til Suphanburi FC, som spiller i den bedste thailandske række.

Det oplyser vejlenserne på klubbens hjemmeside.

Selv ankom han til Danmark sammen med sin mor fra Thailand, da han var seks år gammel, og nu går turen altså tilbage til hjemlandet igen. Salget er noget, som VB-talentchef Steen Thychosen glæder sig over.

– Det er en fantastisk mulighed for Guy med en klub i den thailandske Premier League. Det er spændende for ham at vende tilbage til Thailand, og han både taler sproget og kender kulturen, så han passer ind derovre. Som spiller har ”Guy” været igennem en god udvikling på Akademiet, hvor han teknisk og spillemæssigt har lagt på i de sidste par år, siger han og fortsætter:

– Vi siger farvel til en spiller, der har været fast på ligaholdene både som U17- og U19-spiller. På trods af sin spinkle størrelse, så er han et fysisk monster og med en enorm springkraft, og han har været en profil i de sidste sæsoner, lyder det fra Steen Thychosen.

Den unge back kom til Vejle fra ‘Future Vejle’-klubben Bredballe, da han var U13-spiller, og han er nu spændt på at komme i gang i sin nye klub.

– Det er vildt spændende at få den her chance i Thailand, som jeg er opvokset i, har besøgt mange gange på ferier, og hvor jeg også har familie. I en måneds tid har jeg hørt om interessen fra Suphanburi FC, og det føles helt rigtigt at tage det næste step i min karriere. Jeg har fulgt den thailandske Premier League lidt på YouTube, og der er stor interesse fra fans, og niveauet ser også ud til at være godt, så jeg glæder mig bare helt vildt til at komme i gang, siger ‘Guy’.

I Vejle er der samtidig med en hård kamp mod nedrykning også mulighed for at nå langt i pokalturneringen. Læs mere om det her.






TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned