Vejle sælger back: Har fulgt ligaen på Youtube

Vejles unge back Phon-Ek Maneekom Jensen rykker nu hjem til Thailand.



Den 18-årige Vejle-back Phon-Ek Maneekom Jensen, der også bare bliver kaldet ‘Guy’ i klubben skifter til Suphanburi FC, som spiller i den bedste thailandske række.

Det oplyser vejlenserne på klubbens hjemmeside.

Selv ankom han til Danmark sammen med sin mor fra Thailand, da han var seks år gammel, og nu går turen altså tilbage til hjemlandet igen. Salget er noget, som VB-talentchef Steen Thychosen glæder sig over.

– Det er en fantastisk mulighed for Guy med en klub i den thailandske Premier League. Det er spændende for ham at vende tilbage til Thailand, og han både taler sproget og kender kulturen, så han passer ind derovre. Som spiller har ”Guy” været igennem en god udvikling på Akademiet, hvor han teknisk og spillemæssigt har lagt på i de sidste par år, siger han og fortsætter:

– Vi siger farvel til en spiller, der har været fast på ligaholdene både som U17- og U19-spiller. På trods af sin spinkle størrelse, så er han et fysisk monster og med en enorm springkraft, og han har været en profil i de sidste sæsoner, lyder det fra Steen Thychosen.

Den unge back kom til Vejle fra ‘Future Vejle’-klubben Bredballe, da han var U13-spiller, og han er nu spændt på at komme i gang i sin nye klub.

– Det er vildt spændende at få den her chance i Thailand, som jeg er opvokset i, har besøgt mange gange på ferier, og hvor jeg også har familie. I en måneds tid har jeg hørt om interessen fra Suphanburi FC, og det føles helt rigtigt at tage det næste step i min karriere. Jeg har fulgt den thailandske Premier League lidt på YouTube, og der er stor interesse fra fans, og niveauet ser også ud til at være godt, så jeg glæder mig bare helt vildt til at komme i gang, siger ‘Guy’.

I Vejle er der samtidig med en hård kamp mod nedrykning også mulighed for at nå langt i pokalturneringen. Læs mere om det her.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby henter keeper – her er planen