Den 18-årige Vejle-back Phon-Ek Maneekom Jensen, der også bare bliver kaldet ‘Guy’ i klubben skifter til Suphanburi FC, som spiller i den bedste thailandske række.
Det oplyser vejlenserne på klubbens hjemmeside.
Selv ankom han til Danmark sammen med sin mor fra Thailand, da han var seks år gammel, og nu går turen altså tilbage til hjemlandet igen. Salget er noget, som VB-talentchef Steen Thychosen glæder sig over.
– Det er en fantastisk mulighed for Guy med en klub i den thailandske Premier League. Det er spændende for ham at vende tilbage til Thailand, og han både taler sproget og kender kulturen, så han passer ind derovre. Som spiller har ”Guy” været igennem en god udvikling på Akademiet, hvor han teknisk og spillemæssigt har lagt på i de sidste par år, siger han og fortsætter:
– Vi siger farvel til en spiller, der har været fast på ligaholdene både som U17- og U19-spiller. På trods af sin spinkle størrelse, så er han et fysisk monster og med en enorm springkraft, og han har været en profil i de sidste sæsoner, lyder det fra Steen Thychosen.
Den unge back kom til Vejle fra ‘Future Vejle’-klubben Bredballe, da han var U13-spiller, og han er nu spændt på at komme i gang i sin nye klub.
– Det er vildt spændende at få den her chance i Thailand, som jeg er opvokset i, har besøgt mange gange på ferier, og hvor jeg også har familie. I en måneds tid har jeg hørt om interessen fra Suphanburi FC, og det føles helt rigtigt at tage det næste step i min karriere. Jeg har fulgt den thailandske Premier League lidt på YouTube, og der er stor interesse fra fans, og niveauet ser også ud til at være godt, så jeg glæder mig bare helt vildt til at komme i gang, siger ‘Guy’.
I Vejle er der samtidig med en hård kamp mod nedrykning også mulighed for at nå langt i pokalturneringen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
HELT VILDT
