Vejle sælger back: Har fulgt ligaen på Youtube

Vejles unge back Phon-Ek Maneekom Jensen rykker nu hjem til Thailand.



Den 18-årige Vejle-back Phon-Ek Maneekom Jensen, der også bare bliver kaldet ‘Guy’ i klubben skifter til Suphanburi FC, som spiller i den bedste thailandske række.

Det oplyser vejlenserne på klubbens hjemmeside.

Selv ankom han til Danmark sammen med sin mor fra Thailand, da han var seks år gammel, og nu går turen altså tilbage til hjemlandet igen. Salget er noget, som VB-talentchef Steen Thychosen glæder sig over.

– Det er en fantastisk mulighed for Guy med en klub i den thailandske Premier League. Det er spændende for ham at vende tilbage til Thailand, og han både taler sproget og kender kulturen, så han passer ind derovre. Som spiller har ”Guy” været igennem en god udvikling på Akademiet, hvor han teknisk og spillemæssigt har lagt på i de sidste par år, siger han og fortsætter:

– Vi siger farvel til en spiller, der har været fast på ligaholdene både som U17- og U19-spiller. På trods af sin spinkle størrelse, så er han et fysisk monster og med en enorm springkraft, og han har været en profil i de sidste sæsoner, lyder det fra Steen Thychosen.

Den unge back kom til Vejle fra ‘Future Vejle’-klubben Bredballe, da han var U13-spiller, og han er nu spændt på at komme i gang i sin nye klub.

– Det er vildt spændende at få den her chance i Thailand, som jeg er opvokset i, har besøgt mange gange på ferier, og hvor jeg også har familie. I en måneds tid har jeg hørt om interessen fra Suphanburi FC, og det føles helt rigtigt at tage det næste step i min karriere. Jeg har fulgt den thailandske Premier League lidt på YouTube, og der er stor interesse fra fans, og niveauet ser også ud til at være godt, så jeg glæder mig bare helt vildt til at komme i gang, siger ‘Guy’.

I Vejle er der samtidig med en hård kamp mod nedrykning også mulighed for at nå langt i pokalturneringen. Læs mere om det her.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Chelsea – Tottenham