Det var en bevæget Peter Sørensen, der tog imod pressen efter Vejle Boldklubs ydmygende 0-6-nederlag til OB fredag aften.
Han udtrykte i klare vendinger sin skuffelse over både kampens resultat og ikke mindst sin første tid som cheftræner i Vejle Boldklub.
– Det var ekstremt hårdt at være vidne til, men endnu hårdere for spillerne, der var med i det. Vi skal jo huske på, at seerne og jeg blot er vidner til det, der foregår, vi er altså ikke en del af det, siger Peter Sørensen.
Carit Falch blev fyret i Vejle efter fem sæsonkampe i Superligaen, og der har ikke været store fremskridt at spore siden da.
På trods af det understreger Peter Sørensen, at han stadig føler opbakning fra ledelsen, men han forstår godt, hvis der er skuffelse over resultaterne.
– Jeg har ikke oplevet, at jeg ikke har opbakning fra ledelsen, men jeg må jo bare sige, at jeg godt forstår, hvis man er skuffet og utilfreds over resultaterne, jeg har leveret.
Peter Sørensen har stadig en stærk tro på, at Vejle overlever, selv om klubben kun har to point efter 11 kampe, men han erkender, at det bliver svært.
– Jeg tror, vi bliver bedre end det her, og jeg tror på, at vi får point nok.
– Men vi er også nødt til at indse, at der er nogle ting, vi skal have korrigeret, og det tager jeg det fulde ansvar for. Det er min opgave at få løst de problemer, vi har.
Peter Sørensen fortæller dog, at det ikke nødvendigvis er de samme problemer, der går igen.
– Jeg synes ikke, at man kan sammenligne resultatet i dag med det resultat, vi leverede mod Silkeborg (2-4-nederlag, red.). De mål, der gik ind på os mod Silkeborg, var grundet individuelle fejl, som aldrig måtte ske igen.
– Mod OB synes jeg i højere grad, at vi lukkede mål ind, fordi vi blev spillet tynde, og det skete, fordi vi var for passive, og det er sjældent en god ting at være, siger Sørensen.
Vejles næste mulighed for at hente sæsonens første sejr er, når klubben møder Brøndby på udebane 17. oktober.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
