Vejles kinesiske ejer ville tjene millioner på dobbeltspil

Dokumenter fra Football Leaks afslører nu, at Vejles Lucas Chang har haft en plan om at udnytte klubben til egen vinding.



Den omfattende artikelserie under navnet Football Leaks, som Politiken er en del af rammer nu også dansk fodbold. Det drejer sig om Vejle Boldklub, hvor deres hovedaktionær Andrew Zolotko og hans kinesiske partner, agenten Lucas Chang, er i centrum.

Chang og Zolotko besøgte Manchester City kort efter deres overtagelse af den danske traditionsklub i 2016, og herefter blev der sendt e-mails fra den store Premier League-klub til Chang. Her blev der åbnet op for, at planen gik ud på, at Chang skulle sørge for at bruge Vejle til at handle kinesiske spillere.

Der blev eksempelvis foreslået, at Manchester City skulle købe den kinesiske spiller Hu Ruibao fra Guangzhou Evergrande, hvorefter han skulle sendes på en lejeaftale til Vejle. Det skulle få spillerens værdi til at stige, og City kunne derefter sælge ham tilbage til kinesisk fodbold med en fortjeneste.

Chang skulle her have 250.000 pund, som svarer til 2,1 millioner kroner som følge af hans rolle som agent.

Som følge af dette har Politiken sendt 30 spørgsmål afsted til Vejle. De er ikke blevet besvaret, og i stedet har Vejles administrerende direktør Henrik Tønder sendt en meddelelse.

– Klubben har som et led i sin almindelige drift benyttet Andrew Zolotkos og bestyrelsesmedlem Lucas Changs store netværk i udlandet til at rekruttere udenlandske spillere, lyder svaret fra Vejle-direktøren.

Afsløringen viser desuden, at Zolotko og Chang har lavet et hav af spillerhandler i Vejle. På to et halvt år har man hentet 58 spillere fra 29 lande, hvoraf en stor del af dem kun har spillet få eller slet ingen kampe, inden de er blevet sendt videre til andre klubber.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Her er FCK’s næste modstander i Europa