Vejles kinesiske ejer ville tjene millioner på dobbeltspil

Dokumenter fra Football Leaks afslører nu, at Vejles Lucas Chang har haft en plan om at udnytte klubben til egen vinding.



Den omfattende artikelserie under navnet Football Leaks, som Politiken er en del af rammer nu også dansk fodbold. Det drejer sig om Vejle Boldklub, hvor deres hovedaktionær Andrew Zolotko og hans kinesiske partner, agenten Lucas Chang, er i centrum.

Chang og Zolotko besøgte Manchester City kort efter deres overtagelse af den danske traditionsklub i 2016, og herefter blev der sendt e-mails fra den store Premier League-klub til Chang. Her blev der åbnet op for, at planen gik ud på, at Chang skulle sørge for at bruge Vejle til at handle kinesiske spillere.

Der blev eksempelvis foreslået, at Manchester City skulle købe den kinesiske spiller Hu Ruibao fra Guangzhou Evergrande, hvorefter han skulle sendes på en lejeaftale til Vejle. Det skulle få spillerens værdi til at stige, og City kunne derefter sælge ham tilbage til kinesisk fodbold med en fortjeneste.

Chang skulle her have 250.000 pund, som svarer til 2,1 millioner kroner som følge af hans rolle som agent.

Som følge af dette har Politiken sendt 30 spørgsmål afsted til Vejle. De er ikke blevet besvaret, og i stedet har Vejles administrerende direktør Henrik Tønder sendt en meddelelse.

– Klubben har som et led i sin almindelige drift benyttet Andrew Zolotkos og bestyrelsesmedlem Lucas Changs store netværk i udlandet til at rekruttere udenlandske spillere, lyder svaret fra Vejle-direktøren.

Afsløringen viser desuden, at Zolotko og Chang har lavet et hav af spillerhandler i Vejle. På to et halvt år har man hentet 58 spillere fra 29 lande, hvoraf en stor del af dem kun har spillet få eller slet ingen kampe, inden de er blevet sendt videre til andre klubber.







LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Zinedine Zidane præsenteret

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket