Den omfattende artikelserie under navnet Football Leaks, som Politiken er en del af rammer nu også dansk fodbold. Det drejer sig om Vejle Boldklub, hvor deres hovedaktionær Andrew Zolotko og hans kinesiske partner, agenten Lucas Chang, er i centrum.
Chang og Zolotko besøgte Manchester City kort efter deres overtagelse af den danske traditionsklub i 2016, og herefter blev der sendt e-mails fra den store Premier League-klub til Chang. Her blev der åbnet op for, at planen gik ud på, at Chang skulle sørge for at bruge Vejle til at handle kinesiske spillere.
Der blev eksempelvis foreslået, at Manchester City skulle købe den kinesiske spiller Hu Ruibao fra Guangzhou Evergrande, hvorefter han skulle sendes på en lejeaftale til Vejle. Det skulle få spillerens værdi til at stige, og City kunne derefter sælge ham tilbage til kinesisk fodbold med en fortjeneste.
Chang skulle her have 250.000 pund, som svarer til 2,1 millioner kroner som følge af hans rolle som agent.
Som følge af dette har Politiken sendt 30 spørgsmål afsted til Vejle. De er ikke blevet besvaret, og i stedet har Vejles administrerende direktør Henrik Tønder sendt en meddelelse.
– Klubben har som et led i sin almindelige drift benyttet Andrew Zolotkos og bestyrelsesmedlem Lucas Changs store netværk i udlandet til at rekruttere udenlandske spillere, lyder svaret fra Vejle-direktøren.
Afsløringen viser desuden, at Zolotko og Chang har lavet et hav af spillerhandler i Vejle. På to et halvt år har man hentet 58 spillere fra 29 lande, hvoraf en stor del af dem kun har spillet få eller slet ingen kampe, inden de er blevet sendt videre til andre klubber.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
