Vejles kinesiske ejer ville tjene millioner på dobbeltspil

Dokumenter fra Football Leaks afslører nu, at Vejles Lucas Chang har haft en plan om at udnytte klubben til egen vinding.



Den omfattende artikelserie under navnet Football Leaks, som Politiken er en del af rammer nu også dansk fodbold. Det drejer sig om Vejle Boldklub, hvor deres hovedaktionær Andrew Zolotko og hans kinesiske partner, agenten Lucas Chang, er i centrum.

Chang og Zolotko besøgte Manchester City kort efter deres overtagelse af den danske traditionsklub i 2016, og herefter blev der sendt e-mails fra den store Premier League-klub til Chang. Her blev der åbnet op for, at planen gik ud på, at Chang skulle sørge for at bruge Vejle til at handle kinesiske spillere.

Der blev eksempelvis foreslået, at Manchester City skulle købe den kinesiske spiller Hu Ruibao fra Guangzhou Evergrande, hvorefter han skulle sendes på en lejeaftale til Vejle. Det skulle få spillerens værdi til at stige, og City kunne derefter sælge ham tilbage til kinesisk fodbold med en fortjeneste.

Chang skulle her have 250.000 pund, som svarer til 2,1 millioner kroner som følge af hans rolle som agent.

Som følge af dette har Politiken sendt 30 spørgsmål afsted til Vejle. De er ikke blevet besvaret, og i stedet har Vejles administrerende direktør Henrik Tønder sendt en meddelelse.

– Klubben har som et led i sin almindelige drift benyttet Andrew Zolotkos og bestyrelsesmedlem Lucas Changs store netværk i udlandet til at rekruttere udenlandske spillere, lyder svaret fra Vejle-direktøren.

Afsløringen viser desuden, at Zolotko og Chang har lavet et hav af spillerhandler i Vejle. På to et halvt år har man hentet 58 spillere fra 29 lande, hvoraf en stor del af dem kun har spillet få eller slet ingen kampe, inden de er blevet sendt videre til andre klubber.





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Arsenal skal til Danmark

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’