Ramt af smerter: Blatter udsætter forklaring

Sepp Blatter fik lov til at udsætte sin forklaring i retten i Schweiz til torsdag på grund af sit helbred.



Retssagen mod de tidligere fodboldchefer Sepp Blatter og Michel Platini i Schweiz har fået en uventet start.

Da den tidligere Fifa-præsident Sepp Blatter onsdag skulle afgive sin forklaring ved forbundsdomstolen i Bellinzona, var han fysisk ude af stand til det på grund af smerter i brystet.

– Smerten kommer tilbage, og jeg har svært ved at trække vejret, hviskede han i retten ifølge AFP.

86-årige Blatter fik derfor lov til at vente med at afgive sin forklaring til torsdag.

Sagen mod de tidligere fodboldchefer handler om en mistænkelig pengeoverførsel fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) til Platini i 2011.

På daværende tidspunkt var Blatter præsident for Fifa, mens Platini var præsident for Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

Overførslen var på to millioner schweizerfranc, som svarer til cirka 14 millioner kroner efter den nuværende kurs. Den førte til, at begge blev udelukket fra fodbold i 2015.

Før Blatter talte kortvarigt onsdag, havde hans og Platinis advokater forsøgt at få retssagen flyttet til en lokal domstol. Uden held.

De samme juridiske hold havde desuden prøvet at få dommerne til at fjerne et krav fra Fifa, som vil have de to millioner schweizerfranc tilbage. Men heller ikke det havde advokaterne held med at få gennemtrumfet.

– Det er åbenlyst, at Fifa har lidt skade, lød det fra Fifas advokat Catherine Hohl-Chirazi.

– To millioner schweiziske franc blev stjålet.

Blatter og Platini nægter begge at have gjort noget forkert i sagen.

Platini var ansat som rådgiver fra 1998 til 2002, men først mange år senere opkrævede han altså pengene. De anklagede hævder at have haft en mundtlig aftale om betalingen.

Tre dommere er blevet udpeget til retssagen, som er berammet til at slutte 22. juni. Det er uklart, om Blatters udsatte forklaring får betydning for tidsplanen.

En endelig dom ventes at være klar 8. juli. Hvis Blatter og Platini kendes skyldige, risikerer de op til fem års fængsel.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC Fredericia – OB

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

En voldsom ulighed

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’