Lyngbys stærke start på foråret i Superligaen fortsatte torsdag mod topholdet FC Midtjylland, som blev besejret med 2-0.
Lyngby, som mandag slog Sønderjyske med 4-1, lignede på ingen måde et bundhold, men spillede en ny flot kamp og blev desuden hjulpet af to røde kort til gæsterne i anden halvleg.
Med sejren har Lyngby, som ikke vandt nogle kampe i efteråret, nu vundet tre kampe i foråret og har sparket døren til nedrykningskampen op på vid gab.
Med tre kampe tilbage af grundspillet er der syv point op til Vejle, som ligger nummer ti.
Trods placeringen i den tunge ende af tabellen spillede Lyngby-spillerne med en masse selvtillid, og samtidig havde de midtjyske gæster en dårlig dag og fandt aldrig melodien.
Lyngby sad på spillet og kom til flere afslutninger, og efter en god halv time sendte angriberen Emil Nielsen fuldt fortjent Lyngby i spidsen efter et flot kontraangreb.
FCM sværmede om Lyngbys mål fra anden halvlegs start, men i stedet for en udligning fik gæsterne en udvisning, da den unge kantspiller Gustav Isaksen modtog sit andet gule kort for film i Lyngby-feltet.
Kampen bølgede efterfølgende frem og tilbage med chancer i begge ender, og FCM-keeper Jesper Hansen holdt gæsterne inde i kampen med flere gode redninger.
Nervøsiteten spredte sig på Lyngby-holdet mod slutningen, men kampen blev afgjort, da den unge FCM-spiller Nicolas Madsen i overtiden rev Lyngby-kanten Jens Martin Gammelby omkuld og fik direkte rødt kort.
Det udnyttede Lyngby kort efter, da Magnus Warming kom alene igennem på et kontraangreb, scorede sikkert til 2-0 og lukkede kampen, hvorefter jublen kunne bryde ud på hjemmeholdets bænk.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
FCK hævner sig mod OB i Parken
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
