Trods flyvende start: Vejle tænker kun på overlevelse

På trods af en aktuel tredjeplads vil Vejle ikke kommentere på tabellen. Målet er stadig at blive oppe.



Vejle Boldklub slog søndag eftermiddag Lyngby Boldklub 3-2, og det betyder, at Vejle kan beholde sin tredjeplads i Superligaen.

Den østjyske traditionsklub er ubesejret siden nederlaget i sæsonpremieren til AGF og har nu sikret sig sin bedste sæsonstart siden 1987.

Vejles matchvinder fra Lyngby-kampen, Malte Amundsen, der bankede et langskud i mål med sit kolde højreben, er naturligvis tilfreds med sæsonstarten.

– Det er fantastisk med den start, vi har fået. Det er dejligt at se, at vi godt kan være med, siger Amundsen.

Men på trods af jublen maner han alligevel til besindighed.

– Vi har kun spillet fem kampe. Vi skal være ydmyge, og derfor handler det stadig kun om at overleve, lyder det fra den 22-årige venstreback.

Også anfører Jacob Schoop glæder sig over den gode sæsonstart, men ligesom Amundsen nægter han at ændre på sæsonforventningerne.

– Lige nu nyder vi bare at spille nogle fede kampe. Vi skal slet ikke snakke om tabellen, siger Schoop og pointerer, at Vejle ikke har været heldige.

– Vi er selvfølgelig tilfredse med pointene, men jeg synes også, at vi har fået de antal point, som vi er berettiget til.

En af Vejles store forcer i indeværende sæson har været det offensive spil. Klubben har scoret 12 mål i de første fem runder. Det er kun overgået af AGF.

Anfører Schoop er glad for den gode målform, men vil hellere snakke om balancen mellem det offensive og det defensive.

– Det vidner om en stærk offensiv, at vi har scoret så mange mål. Men samtidig ville vi gerne undgå at lukke for mange mål ind.

Vejles næste kamp spilles mandag den 26. oktober, og her skal holdet møde AaB på udebane.

/ritzau/





Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF