Velspillende Viborg lider nederlag til West Ham

Viborg kæmpede flot, men endte med at tabe med 1-3 til West Ham i playoffkampen i Conference League.



Trods flot spil i store perioder drager Viborg hjem fra London med et 1-3-nederlag til West Ham i den første af to kampe om at komme i Conference Leagues gruppespil.

Niveauforskellen var ikke synderligt tydelig i selve fodboldspillet, men kom i stedet til udtryk i forhold til holdenes kynisme.

For mens hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid, fik Viborg aldrig nok valuta for det gode spil og de chancer, som holdet skabte.

Til gengæld gjorde gæsternes sikre boldomgang, at West Ham havde problemer med at finde rytmen, og det betød, at London-klubben kun i få momenter fandt Premier League-tempoet frem.

Den individuelle klasseforskel gjorde dog, at West Ham slog Viborg med 3-1, og derfor står træner Jacob Friis’ og co. foran en svær opgave næste torsdag, hvor billetten til gruppespillet skal uddeles.

Viborg kom godt fra land og så komfortable ud på bolden, men Jacob Friis’ tropper have svært ved at blive farlige, og i stedet viste West Ham effektivitet.

Efter 24 minutters spil sendte kantspilleren Maxwel Cornet et præcist indlæg ind i panden på angriberen Gianluca Scamacca, der let og elegant stangede bolden i netmaskerne til 1-0.

De danske gæster havde et par lovende skudforsøg kort før pausen, men etmålsføringen forblev intakt.

I anden halvleg viste West Ham igen, at holdet kendte sin besøgelsestid, da offensivspilleren Jarrod Bowen udbyggede føringen på et langskud efter 64 minutters spil.

Viborg kastede ikke håndklædet i ringen. Tværtimod fik gæsterne reduceret til 1-2 i det 69. minut, hvor midtbanespilleren Jakob Bonde pandede bolden i netmaskerne på et godt indlæg fra backen Christian Sørensen.

Jublen varede dog kort for de medrejsende Viborg-fans, for kort efter gjorde den indskiftede angriber Michail Antonio det til 3-1 for hjemmeholdet.

Jamaicanerens mål udstillede Viborgs passive forsvar og blev det sidste mål på London Stadium torsdag aften.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Hvor er Kasper Dolberg?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Her er 1/8-finalerne ved VM

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

“Du er en fucking maskine!”