Trods flot spil i store perioder drager Viborg hjem fra London med et 1-3-nederlag til West Ham i den første af to kampe om at komme i Conference Leagues gruppespil.
Niveauforskellen var ikke synderligt tydelig i selve fodboldspillet, men kom i stedet til udtryk i forhold til holdenes kynisme.
For mens hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid, fik Viborg aldrig nok valuta for det gode spil og de chancer, som holdet skabte.
Til gengæld gjorde gæsternes sikre boldomgang, at West Ham havde problemer med at finde rytmen, og det betød, at London-klubben kun i få momenter fandt Premier League-tempoet frem.
Den individuelle klasseforskel gjorde dog, at West Ham slog Viborg med 3-1, og derfor står træner Jacob Friis’ og co. foran en svær opgave næste torsdag, hvor billetten til gruppespillet skal uddeles.
Viborg kom godt fra land og så komfortable ud på bolden, men Jacob Friis’ tropper have svært ved at blive farlige, og i stedet viste West Ham effektivitet.
Efter 24 minutters spil sendte kantspilleren Maxwel Cornet et præcist indlæg ind i panden på angriberen Gianluca Scamacca, der let og elegant stangede bolden i netmaskerne til 1-0.
De danske gæster havde et par lovende skudforsøg kort før pausen, men etmålsføringen forblev intakt.
I anden halvleg viste West Ham igen, at holdet kendte sin besøgelsestid, da offensivspilleren Jarrod Bowen udbyggede føringen på et langskud efter 64 minutters spil.
Viborg kastede ikke håndklædet i ringen. Tværtimod fik gæsterne reduceret til 1-2 i det 69. minut, hvor midtbanespilleren Jakob Bonde pandede bolden i netmaskerne på et godt indlæg fra backen Christian Sørensen.
Jublen varede dog kort for de medrejsende Viborg-fans, for kort efter gjorde den indskiftede angriber Michail Antonio det til 3-1 for hjemmeholdet.
Jamaicanerens mål udstillede Viborgs passive forsvar og blev det sidste mål på London Stadium torsdag aften.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TIPSBLADET SPECIAL