Trods flot spil i store perioder drager Viborg hjem fra London med et 1-3-nederlag til West Ham i den første af to kampe om at komme i Conference Leagues gruppespil.
Niveauforskellen var ikke synderligt tydelig i selve fodboldspillet, men kom i stedet til udtryk i forhold til holdenes kynisme.
For mens hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid, fik Viborg aldrig nok valuta for det gode spil og de chancer, som holdet skabte.
Til gengæld gjorde gæsternes sikre boldomgang, at West Ham havde problemer med at finde rytmen, og det betød, at London-klubben kun i få momenter fandt Premier League-tempoet frem.
Den individuelle klasseforskel gjorde dog, at West Ham slog Viborg med 3-1, og derfor står træner Jacob Friis’ og co. foran en svær opgave næste torsdag, hvor billetten til gruppespillet skal uddeles.
Viborg kom godt fra land og så komfortable ud på bolden, men Jacob Friis’ tropper have svært ved at blive farlige, og i stedet viste West Ham effektivitet.
Efter 24 minutters spil sendte kantspilleren Maxwel Cornet et præcist indlæg ind i panden på angriberen Gianluca Scamacca, der let og elegant stangede bolden i netmaskerne til 1-0.
De danske gæster havde et par lovende skudforsøg kort før pausen, men etmålsføringen forblev intakt.
I anden halvleg viste West Ham igen, at holdet kendte sin besøgelsestid, da offensivspilleren Jarrod Bowen udbyggede føringen på et langskud efter 64 minutters spil.
Viborg kastede ikke håndklædet i ringen. Tværtimod fik gæsterne reduceret til 1-2 i det 69. minut, hvor midtbanespilleren Jakob Bonde pandede bolden i netmaskerne på et godt indlæg fra backen Christian Sørensen.
Jublen varede dog kort for de medrejsende Viborg-fans, for kort efter gjorde den indskiftede angriber Michail Antonio det til 3-1 for hjemmeholdet.
Jamaicanerens mål udstillede Viborgs passive forsvar og blev det sidste mål på London Stadium torsdag aften.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
LIVE: Danmark – Ukraine
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE