Velspillende Viborg lider nederlag til West Ham

Viborg kæmpede flot, men endte med at tabe med 1-3 til West Ham i playoffkampen i Conference League.



Trods flot spil i store perioder drager Viborg hjem fra London med et 1-3-nederlag til West Ham i den første af to kampe om at komme i Conference Leagues gruppespil.

Niveauforskellen var ikke synderligt tydelig i selve fodboldspillet, men kom i stedet til udtryk i forhold til holdenes kynisme.

For mens hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid, fik Viborg aldrig nok valuta for det gode spil og de chancer, som holdet skabte.

Til gengæld gjorde gæsternes sikre boldomgang, at West Ham havde problemer med at finde rytmen, og det betød, at London-klubben kun i få momenter fandt Premier League-tempoet frem.

Den individuelle klasseforskel gjorde dog, at West Ham slog Viborg med 3-1, og derfor står træner Jacob Friis’ og co. foran en svær opgave næste torsdag, hvor billetten til gruppespillet skal uddeles.

Viborg kom godt fra land og så komfortable ud på bolden, men Jacob Friis’ tropper have svært ved at blive farlige, og i stedet viste West Ham effektivitet.

Efter 24 minutters spil sendte kantspilleren Maxwel Cornet et præcist indlæg ind i panden på angriberen Gianluca Scamacca, der let og elegant stangede bolden i netmaskerne til 1-0.

De danske gæster havde et par lovende skudforsøg kort før pausen, men etmålsføringen forblev intakt.

I anden halvleg viste West Ham igen, at holdet kendte sin besøgelsestid, da offensivspilleren Jarrod Bowen udbyggede føringen på et langskud efter 64 minutters spil.

Viborg kastede ikke håndklædet i ringen. Tværtimod fik gæsterne reduceret til 1-2 i det 69. minut, hvor midtbanespilleren Jakob Bonde pandede bolden i netmaskerne på et godt indlæg fra backen Christian Sørensen.

Jublen varede dog kort for de medrejsende Viborg-fans, for kort efter gjorde den indskiftede angriber Michail Antonio det til 3-1 for hjemmeholdet.

Jamaicanerens mål udstillede Viborgs passive forsvar og blev det sidste mål på London Stadium torsdag aften.

/ritzau/





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

FC København-fans raser



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

‘Jeg er fucking irriteret’

Dolberg til debat: Han tager ingen steder



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokpris på Victor Froholdt

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Voldsomt skænderi i FC København

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Henter kæmpe Superliga-flop

FCM og Brøndby deler i intens kamp

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB