Velspillende Viborg lider nederlag til West Ham

Viborg kæmpede flot, men endte med at tabe med 1-3 til West Ham i playoffkampen i Conference League.



Trods flot spil i store perioder drager Viborg hjem fra London med et 1-3-nederlag til West Ham i den første af to kampe om at komme i Conference Leagues gruppespil.

Niveauforskellen var ikke synderligt tydelig i selve fodboldspillet, men kom i stedet til udtryk i forhold til holdenes kynisme.

For mens hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid, fik Viborg aldrig nok valuta for det gode spil og de chancer, som holdet skabte.

Til gengæld gjorde gæsternes sikre boldomgang, at West Ham havde problemer med at finde rytmen, og det betød, at London-klubben kun i få momenter fandt Premier League-tempoet frem.

Den individuelle klasseforskel gjorde dog, at West Ham slog Viborg med 3-1, og derfor står træner Jacob Friis’ og co. foran en svær opgave næste torsdag, hvor billetten til gruppespillet skal uddeles.

Viborg kom godt fra land og så komfortable ud på bolden, men Jacob Friis’ tropper have svært ved at blive farlige, og i stedet viste West Ham effektivitet.

Efter 24 minutters spil sendte kantspilleren Maxwel Cornet et præcist indlæg ind i panden på angriberen Gianluca Scamacca, der let og elegant stangede bolden i netmaskerne til 1-0.

De danske gæster havde et par lovende skudforsøg kort før pausen, men etmålsføringen forblev intakt.

I anden halvleg viste West Ham igen, at holdet kendte sin besøgelsestid, da offensivspilleren Jarrod Bowen udbyggede føringen på et langskud efter 64 minutters spil.

Viborg kastede ikke håndklædet i ringen. Tværtimod fik gæsterne reduceret til 1-2 i det 69. minut, hvor midtbanespilleren Jakob Bonde pandede bolden i netmaskerne på et godt indlæg fra backen Christian Sørensen.

Jublen varede dog kort for de medrejsende Viborg-fans, for kort efter gjorde den indskiftede angriber Michail Antonio det til 3-1 for hjemmeholdet.

Jamaicanerens mål udstillede Viborgs passive forsvar og blev det sidste mål på London Stadium torsdag aften.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Spår FCK-fiasko

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

På blokken til stort landstrænerjob

FCK-stjerne klar til Europa-brag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Viborg FF – OB

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris