Velspillende Viborg lider nederlag til West Ham

Viborg kæmpede flot, men endte med at tabe med 1-3 til West Ham i playoffkampen i Conference League.



Trods flot spil i store perioder drager Viborg hjem fra London med et 1-3-nederlag til West Ham i den første af to kampe om at komme i Conference Leagues gruppespil.

Niveauforskellen var ikke synderligt tydelig i selve fodboldspillet, men kom i stedet til udtryk i forhold til holdenes kynisme.

For mens hjemmeholdet kendte sin besøgelsestid, fik Viborg aldrig nok valuta for det gode spil og de chancer, som holdet skabte.

Til gengæld gjorde gæsternes sikre boldomgang, at West Ham havde problemer med at finde rytmen, og det betød, at London-klubben kun i få momenter fandt Premier League-tempoet frem.

Den individuelle klasseforskel gjorde dog, at West Ham slog Viborg med 3-1, og derfor står træner Jacob Friis’ og co. foran en svær opgave næste torsdag, hvor billetten til gruppespillet skal uddeles.

Viborg kom godt fra land og så komfortable ud på bolden, men Jacob Friis’ tropper have svært ved at blive farlige, og i stedet viste West Ham effektivitet.

Efter 24 minutters spil sendte kantspilleren Maxwel Cornet et præcist indlæg ind i panden på angriberen Gianluca Scamacca, der let og elegant stangede bolden i netmaskerne til 1-0.

De danske gæster havde et par lovende skudforsøg kort før pausen, men etmålsføringen forblev intakt.

I anden halvleg viste West Ham igen, at holdet kendte sin besøgelsestid, da offensivspilleren Jarrod Bowen udbyggede føringen på et langskud efter 64 minutters spil.

Viborg kastede ikke håndklædet i ringen. Tværtimod fik gæsterne reduceret til 1-2 i det 69. minut, hvor midtbanespilleren Jakob Bonde pandede bolden i netmaskerne på et godt indlæg fra backen Christian Sørensen.

Jublen varede dog kort for de medrejsende Viborg-fans, for kort efter gjorde den indskiftede angriber Michail Antonio det til 3-1 for hjemmeholdet.

Jamaicanerens mål udstillede Viborgs passive forsvar og blev det sidste mål på London Stadium torsdag aften.

/ritzau/





FC København tager vild sejr i Champions League

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Her kan du se Villarreal mod FC København

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Trist Kvistgaarden-melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat