Vender retur til Superliga-klub før tid!

Anton Mayland er færdig i NordicBet Liga-klubben Hillerød Fodbold, da han bliver sendt hjem til Lyngby Boldklub før tid, fortæller keeperen til Tipsbladet.



Det var med store forhåbninger, at Hillerød Fodbold kunne præsentere den 18-årige keeper Anton Mayland i sommer.

Han kom til klubben på en lejeaftale for resten af sæsonen, men det ophold slutter allerede nu.

Mayland fortæller nemlig til Tipsbladet, at han er kommet retur til Superliga-klubben Lyngby Boldklub.

Keeperen fik blot en enkelt kamp for Hillerød i pokalturneringen mod Næstved.

– Jeg er først og fremmest glad for, at jeg fik lov til at komme til Hillerød, så jeg kunne få en masse erfaring, som jeg også har fået i et virkelig godt træningsmiljø i Hillerød. Jeg har været super glad for at være der, og træningsmiljøet var godt. Jeg skal tilbage til Lyngby, fordi jeg ikke fik den spilletid, som jeg havde håbet på. Jeg skal spille U19-fodbold, som jeg stadig kan, og så skal jeg være en del af førsteholdet, fortæller den unge keeper til Tipsbladet.

Er du skuffet?

– Selvfølgelig er jeg lidt skuffet, men jeg havde også set, at det ville blive svært, fordi der er allerede en god målmand i Adrian (Kappenberger, red.). Jeg ville stadig tage kampen op for at se, om det kunne lade sig gøre. Det lykkedes desværre ikke, så jeg vil ikke sige, at jeg er skuffet. Jeg har lært rigtig meget af Adrian og staben samt spillerne, fordi jeg har været i seniormiljøet hver dag.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Hillerød

Fed mulighed

Mayland har kontrakt til sommeren 2026, og selvom Lyngby Boldklub råder over mange keepere, så giver han ikke op uden kamp.

– Det er en fed mulighed, fordi jeg er stadig rigtig ung, og jeg kan lære en masse af de to lidt ældre målmand Jannich Storch og David Jensen samt Jonas Krumrey, der er kommet fra et godt miljø, så jeg kan stadig lære en masse. Jeg vil se tiden, og så må vi se, hvad Lyngby vælger, om jeg skal være anden- eller tredjemålmand.

Så du vil blive og kæmpe?

– Ja, jeg synes, at Lyngby er en virkelig fed klub, og jeg vil gerne tage mine skridt der i forhold til at spille førsteholdsfodbold, afslutter Mayland til Tipsbladet.

Mayland har ved flere lejligheder siddet på bænken for Lyngby Boldklub i forbindelse med Superliga-kampe, men debuten har han stadig til gode.

Keeperen har blandt andet en fortid i FCK og AB.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FCM-stjerne færdig for i år

Peger på mulig gave til FCK

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Trist Kvistgaarden-melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement