Det var med store forhåbninger, at Hillerød Fodbold kunne præsentere den 18-årige keeper Anton Mayland i sommer.
Han kom til klubben på en lejeaftale for resten af sæsonen, men det ophold slutter allerede nu.
Mayland fortæller nemlig til Tipsbladet, at han er kommet retur til Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Keeperen fik blot en enkelt kamp for Hillerød i pokalturneringen mod Næstved.
– Jeg er først og fremmest glad for, at jeg fik lov til at komme til Hillerød, så jeg kunne få en masse erfaring, som jeg også har fået i et virkelig godt træningsmiljø i Hillerød. Jeg har været super glad for at være der, og træningsmiljøet var godt. Jeg skal tilbage til Lyngby, fordi jeg ikke fik den spilletid, som jeg havde håbet på. Jeg skal spille U19-fodbold, som jeg stadig kan, og så skal jeg være en del af førsteholdet, fortæller den unge keeper til Tipsbladet.
Er du skuffet?
– Selvfølgelig er jeg lidt skuffet, men jeg havde også set, at det ville blive svært, fordi der er allerede en god målmand i Adrian (Kappenberger, red.). Jeg ville stadig tage kampen op for at se, om det kunne lade sig gøre. Det lykkedes desværre ikke, så jeg vil ikke sige, at jeg er skuffet. Jeg har lært rigtig meget af Adrian og staben samt spillerne, fordi jeg har været i seniormiljøet hver dag.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fed mulighed
Mayland har kontrakt til sommeren 2026, og selvom Lyngby Boldklub råder over mange keepere, så giver han ikke op uden kamp.
– Det er en fed mulighed, fordi jeg er stadig rigtig ung, og jeg kan lære en masse af de to lidt ældre målmand Jannich Storch og David Jensen samt Jonas Krumrey, der er kommet fra et godt miljø, så jeg kan stadig lære en masse. Jeg vil se tiden, og så må vi se, hvad Lyngby vælger, om jeg skal være anden- eller tredjemålmand.
Så du vil blive og kæmpe?
– Ja, jeg synes, at Lyngby er en virkelig fed klub, og jeg vil gerne tage mine skridt der i forhold til at spille førsteholdsfodbold, afslutter Mayland til Tipsbladet.
Mayland har ved flere lejligheder siddet på bænken for Lyngby Boldklub i forbindelse med Superliga-kampe, men debuten har han stadig til gode.
Keeperen har blandt andet en fortid i FCK og AB.
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TOPNYHED