Det var med store forhåbninger, at Hillerød Fodbold kunne præsentere den 18-årige keeper Anton Mayland i sommer.
Han kom til klubben på en lejeaftale for resten af sæsonen, men det ophold slutter allerede nu.
Mayland fortæller nemlig til Tipsbladet, at han er kommet retur til Superliga-klubben Lyngby Boldklub.
Keeperen fik blot en enkelt kamp for Hillerød i pokalturneringen mod Næstved.
– Jeg er først og fremmest glad for, at jeg fik lov til at komme til Hillerød, så jeg kunne få en masse erfaring, som jeg også har fået i et virkelig godt træningsmiljø i Hillerød. Jeg har været super glad for at være der, og træningsmiljøet var godt. Jeg skal tilbage til Lyngby, fordi jeg ikke fik den spilletid, som jeg havde håbet på. Jeg skal spille U19-fodbold, som jeg stadig kan, og så skal jeg være en del af førsteholdet, fortæller den unge keeper til Tipsbladet.
Er du skuffet?
– Selvfølgelig er jeg lidt skuffet, men jeg havde også set, at det ville blive svært, fordi der er allerede en god målmand i Adrian (Kappenberger, red.). Jeg ville stadig tage kampen op for at se, om det kunne lade sig gøre. Det lykkedes desværre ikke, så jeg vil ikke sige, at jeg er skuffet. Jeg har lært rigtig meget af Adrian og staben samt spillerne, fordi jeg har været i seniormiljøet hver dag.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fed mulighed
Mayland har kontrakt til sommeren 2026, og selvom Lyngby Boldklub råder over mange keepere, så giver han ikke op uden kamp.
– Det er en fed mulighed, fordi jeg er stadig rigtig ung, og jeg kan lære en masse af de to lidt ældre målmand Jannich Storch og David Jensen samt Jonas Krumrey, der er kommet fra et godt miljø, så jeg kan stadig lære en masse. Jeg vil se tiden, og så må vi se, hvad Lyngby vælger, om jeg skal være anden- eller tredjemålmand.
Så du vil blive og kæmpe?
– Ja, jeg synes, at Lyngby er en virkelig fed klub, og jeg vil gerne tage mine skridt der i forhold til at spille førsteholdsfodbold, afslutter Mayland til Tipsbladet.
Mayland har ved flere lejligheder siddet på bænken for Lyngby Boldklub i forbindelse med Superliga-kampe, men debuten har han stadig til gode.
Keeperen har blandt andet en fortid i FCK og AB.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Belgien knuser USA
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
NYHEDER