Vendsyssel FF er tirsdag kommet på udenlandske hænder med en ambition om at blive en top-10-klub i dansk fodbold.
Men der er ingen stress med at indfri den ambition. Det slår Jacob Andersen fast. Frem til tirsdag var han bestyrelsesformand i Vendsyssel FF, men nu er han næstformand, efter at Core Sports Capital (CSC) har købt aktiemajoriteten i klubben.
– Det tager den tid, det nu skal tage. Det er et langt træk at komme derop og blive en fast bestanddel af Superligaen.
– Der er ikke noget, som står og falder med, om vi rykker op i Superligaen i næste sæson eller sæsonen efter. Det skal gøres på den rigtige måde, og vi skal have tålmodighed, siger Jacob Andersen til Ritzau.
Han slår fast, at det er et realistisk mål for Hjørring-klubben, der kun har spillet én sæson i Superligaen, 2018/19-sæsonen.
– Vi mener, at vi har forudsætningerne til at være en fast bestanddel af Superligaen. Jeg ved godt, der bor lidt flere mennesker i Esbjerg og Silkeborg, som også har den ambition, men jeg ser ikke den store forskel på os og dem.
Læs også:Ny udenlandsk ejer: Schweizisk fodboldselskab køber Vendsyssel FF
– Det er et spørgsmål om at have de rigtige faciliteter og den rigtige infrastruktur, og det har vi – vi er nok i top-4 i Danmark på de punkter. Med den rigtige partner om bord mener vi, at Superligaen er en ambition, der er til at nå, siger Jacob Andersen.
Klubben har selv afsøgt markedet for mulige investorer. Her var CSC et oplagt match, fordi selskabet i forvejen ejer klubber i den næstbedste række i Frankrig og Østrig og derfor har en stor viden fra fodboldbranchen.
– I bestyrelsen diskuterede vi, hvordan vi kunne bringe Vendsyssel op på næste niveau og blive en del af top-10 i Danmark. Derfor blev vi enige om at afsøge markedet for investorer.
– Man kan altid finde nogen, der vil smide penge i en fodboldklub, men det kunne vi altid selv gøre, så det vigtige var at finde nogle “kloge penge” – en investor med knowhow inden for fodboldindustrien. Det har vi fået, siger næstformanden.
De første dialoger med CSC blev indledt i februar, fortæller han.
Der kommer ikke til at ske store revolutioner i Vendsyssel FF, der vil indfri sine superligaambitioner gennem et øget fokus på talentudvikling. Der kan dog komme spillere på leje fra Clermont Foot 63 og Austria Lustenau, der også ejes af CSC.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Vi har tidligere haft succes med at tage de talenter, der er blevet sorteret fra i FC Nordsjælland, Brøndby, FCK og FC Midtjylland og kombinere dem med de største talenter heroppe og med en erfaren stamme på førsteholdet. Det er også den måde, vi skal arbejde på fremadrettet.
– Men samarbejdet med CSC giver også mulighed for at scoute på et højere niveau, og det kan åbne nogle muligheder, vi ikke har haft før. Der kan også være spillerudveksling mellem klubberne i CSC-alliancen.
– Vi tror, at vi kan tiltrække nogle spillere, fordi de ved, at hvis de gør det godt hos os, så kan de nemmere komme videre til en udenlandsk klub, siger Jacob Andersen.
Vendsyssels nye ejer har partnerskaber med akademier i Den Demokratiske Republik Congo og Algeriet. Principielt kan der også komme talenter derfra til Nordjylland.
– Det er for tidligt at sige så meget om det, men det er ikke udelukket. Men man kommer heller ikke til at se 15 udlændinge heroppe. Vi skal stadig have en dansk stamme, siger Jacob Andersen.
/ritzau/
Læs også:Godt nyt for SønderjyskE: Kaptajnen er tilbage efter alvorlig knæskade
Læs også:Celta Vigo bekræfter: Der ligger et bud på Pione Sisto
Læs også:Efter ny keeper-tilgang: SønderjyskE giver reserve løbepas
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
AGF tilbage på førstepladsen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Lyngby går alene i front
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Superstjerne er tilbage for Barcelona
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
