Vendsyssel FF er tirsdag kommet på udenlandske hænder med en ambition om at blive en top-10-klub i dansk fodbold.
Men der er ingen stress med at indfri den ambition. Det slår Jacob Andersen fast. Frem til tirsdag var han bestyrelsesformand i Vendsyssel FF, men nu er han næstformand, efter at Core Sports Capital (CSC) har købt aktiemajoriteten i klubben.
– Det tager den tid, det nu skal tage. Det er et langt træk at komme derop og blive en fast bestanddel af Superligaen.
– Der er ikke noget, som står og falder med, om vi rykker op i Superligaen i næste sæson eller sæsonen efter. Det skal gøres på den rigtige måde, og vi skal have tålmodighed, siger Jacob Andersen til Ritzau.
Han slår fast, at det er et realistisk mål for Hjørring-klubben, der kun har spillet én sæson i Superligaen, 2018/19-sæsonen.
– Vi mener, at vi har forudsætningerne til at være en fast bestanddel af Superligaen. Jeg ved godt, der bor lidt flere mennesker i Esbjerg og Silkeborg, som også har den ambition, men jeg ser ikke den store forskel på os og dem.
Læs også:Ny udenlandsk ejer: Schweizisk fodboldselskab køber Vendsyssel FF
– Det er et spørgsmål om at have de rigtige faciliteter og den rigtige infrastruktur, og det har vi – vi er nok i top-4 i Danmark på de punkter. Med den rigtige partner om bord mener vi, at Superligaen er en ambition, der er til at nå, siger Jacob Andersen.
Klubben har selv afsøgt markedet for mulige investorer. Her var CSC et oplagt match, fordi selskabet i forvejen ejer klubber i den næstbedste række i Frankrig og Østrig og derfor har en stor viden fra fodboldbranchen.
– I bestyrelsen diskuterede vi, hvordan vi kunne bringe Vendsyssel op på næste niveau og blive en del af top-10 i Danmark. Derfor blev vi enige om at afsøge markedet for investorer.
– Man kan altid finde nogen, der vil smide penge i en fodboldklub, men det kunne vi altid selv gøre, så det vigtige var at finde nogle “kloge penge” – en investor med knowhow inden for fodboldindustrien. Det har vi fået, siger næstformanden.
De første dialoger med CSC blev indledt i februar, fortæller han.
Der kommer ikke til at ske store revolutioner i Vendsyssel FF, der vil indfri sine superligaambitioner gennem et øget fokus på talentudvikling. Der kan dog komme spillere på leje fra Clermont Foot 63 og Austria Lustenau, der også ejes af CSC.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Vi har tidligere haft succes med at tage de talenter, der er blevet sorteret fra i FC Nordsjælland, Brøndby, FCK og FC Midtjylland og kombinere dem med de største talenter heroppe og med en erfaren stamme på førsteholdet. Det er også den måde, vi skal arbejde på fremadrettet.
– Men samarbejdet med CSC giver også mulighed for at scoute på et højere niveau, og det kan åbne nogle muligheder, vi ikke har haft før. Der kan også være spillerudveksling mellem klubberne i CSC-alliancen.
– Vi tror, at vi kan tiltrække nogle spillere, fordi de ved, at hvis de gør det godt hos os, så kan de nemmere komme videre til en udenlandsk klub, siger Jacob Andersen.
Vendsyssels nye ejer har partnerskaber med akademier i Den Demokratiske Republik Congo og Algeriet. Principielt kan der også komme talenter derfra til Nordjylland.
– Det er for tidligt at sige så meget om det, men det er ikke udelukket. Men man kommer heller ikke til at se 15 udlændinge heroppe. Vi skal stadig have en dansk stamme, siger Jacob Andersen.
/ritzau/
Læs også:Godt nyt for SønderjyskE: Kaptajnen er tilbage efter alvorlig knæskade
Læs også:Celta Vigo bekræfter: Der ligger et bud på Pione Sisto
Læs også:Efter ny keeper-tilgang: SønderjyskE giver reserve løbepas
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
