Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere

Venstre mener ikke, der er belæg for, at superligaordningen fortsat er suspenderet, men minister holder fast.



Superligaen nåede fra juli til september at afvikle 46 kampe under den såkaldte superligaordning.

Ordningen tillader klubberne at inddele stadion i sektioner, hvor der må befinde sig 500 tilskuere i hver sektion, så længe der er en meter mellem folk.

Divisionsforeningen har oplyst, at alle 46 kampe er afviklet, uden at der efterfølgende er påvist smittetilfælde af corona i forbindelse med kampene.

Alligevel blev ordningen 18. september suspenderet og er det indtil videre til 1. november, efter at man oplevede en stigning i antallet af coronasmittede.

Mens Venstre og andre partier i blå blok er klar til at genindføre ordningen, afviser kulturminister Joy Mogensen (S), at det kan lade sig gøre lige nu.

I et skriftlig svar til Ritzau skriver hun, at det ikke er sundhedsmæssigt forsvarligt at gennemføre sportsbegivenheder med mere end 500 mennesker til stede p.t.

Risikoen for at skabe superspreder-begivenheder er simpelthen for stor ifølge ministeren.

– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.

– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skriver Joy Mogensen.

Divisionsforeningen og DBU har undersøgt, hvordan fans transporterer sig til og fra kampe i Superligaen, og undersøgelsen viser, at 14 procent benytter sig af offentlig transport, mens 29 procent cykler eller går, og 57 procent tager bilen.

– Hvis alle klubber udnytter den maksimalt, tilladte kapacitet under superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage.

– Ud af dem vil godt 4050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter, som klubberne dikterer. Det er vel at mærke på tidspunkter, som ligger uden for den normale myldretid i kollektiv trafik.

– Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert, siger Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Direktøren er utilfreds med, at regeringen har suspenderet ordningen.

– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under superligaordningen, men også på det rundt om kampene.

– Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning, siger Claus Thomsen.

Stén Knuth, idrætsordfører i Venstre, er heller ikke enig med regeringen.

– Når man kigger på, hvordan kampene er håndteret, så ser man jo, at det i hvert fald ikke er idrættens skyld, at smittetallet er steget siden i sommer.

– Fakta har vist, at fodbolden godt kan håndtere superligaordningen, uden at det leder til smitte, siger han.

Stén Knuth henviser derudover til, at også andre sportsgrene for en kort stund måtte gøre brug af superligaordningen, uden at det startede nogle smittekæder.

Tidligere tirsdag sagde Stén Knuth, at Venstre var klar til se på tiltag til den nuværende superligaordning, hvis det kunne få flere folk på stadion.

Blandt andet forslog han en reducering af antal personer i hver sektion på stadion, og at det lokale smittetryk kunne hjælpe med at beslutte, om der måtte være flere tilskuere eller ej.

Venstre har siden hen taget de forslag tilbage og oplyser nu, at partiet går ind for en fuld tilbageførelse at den nuværende superligaordning øjeblikkeligt.

Stén Knuth oplyser, at han på baggrund af det skriftlige svar fra ministeren vil kalde kulturministeren og erhvervsministeren i samråd.

På grund af suspenderingen af superligaordning skal klubberne lige nu rette sig efter regeringens forsamlingsforbud, der tillader 500 mennesker på stadion inklusive spillere, trænere og dommere.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Sean Dyche fyret

‘Skader falder aldrig belejligt’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Vild aften! Kun sket én gang før

Hård dom over Franks fremtid

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

– Hold nu kæft med Arsenal!

Nægtet Brøndby-skifte

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Liverpool tager smal sejr

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Zorniger i chok: Er det en joke?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Forventer kæmpe jobtilbud

Ekspert: Det mest positive for FCK

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Thomas Frank fyret

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu