Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere

Venstre mener ikke, der er belæg for, at superligaordningen fortsat er suspenderet, men minister holder fast.



Superligaen nåede fra juli til september at afvikle 46 kampe under den såkaldte superligaordning.

Ordningen tillader klubberne at inddele stadion i sektioner, hvor der må befinde sig 500 tilskuere i hver sektion, så længe der er en meter mellem folk.

Divisionsforeningen har oplyst, at alle 46 kampe er afviklet, uden at der efterfølgende er påvist smittetilfælde af corona i forbindelse med kampene.

Alligevel blev ordningen 18. september suspenderet og er det indtil videre til 1. november, efter at man oplevede en stigning i antallet af coronasmittede.

Mens Venstre og andre partier i blå blok er klar til at genindføre ordningen, afviser kulturminister Joy Mogensen (S), at det kan lade sig gøre lige nu.

I et skriftlig svar til Ritzau skriver hun, at det ikke er sundhedsmæssigt forsvarligt at gennemføre sportsbegivenheder med mere end 500 mennesker til stede p.t.

Risikoen for at skabe superspreder-begivenheder er simpelthen for stor ifølge ministeren.

– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.

– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skriver Joy Mogensen.

Divisionsforeningen og DBU har undersøgt, hvordan fans transporterer sig til og fra kampe i Superligaen, og undersøgelsen viser, at 14 procent benytter sig af offentlig transport, mens 29 procent cykler eller går, og 57 procent tager bilen.

– Hvis alle klubber udnytter den maksimalt, tilladte kapacitet under superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage.

– Ud af dem vil godt 4050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter, som klubberne dikterer. Det er vel at mærke på tidspunkter, som ligger uden for den normale myldretid i kollektiv trafik.

– Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert, siger Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Direktøren er utilfreds med, at regeringen har suspenderet ordningen.

– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under superligaordningen, men også på det rundt om kampene.

– Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning, siger Claus Thomsen.

Stén Knuth, idrætsordfører i Venstre, er heller ikke enig med regeringen.

– Når man kigger på, hvordan kampene er håndteret, så ser man jo, at det i hvert fald ikke er idrættens skyld, at smittetallet er steget siden i sommer.

– Fakta har vist, at fodbolden godt kan håndtere superligaordningen, uden at det leder til smitte, siger han.

Stén Knuth henviser derudover til, at også andre sportsgrene for en kort stund måtte gøre brug af superligaordningen, uden at det startede nogle smittekæder.

Tidligere tirsdag sagde Stén Knuth, at Venstre var klar til se på tiltag til den nuværende superligaordning, hvis det kunne få flere folk på stadion.

Blandt andet forslog han en reducering af antal personer i hver sektion på stadion, og at det lokale smittetryk kunne hjælpe med at beslutte, om der måtte være flere tilskuere eller ej.

Venstre har siden hen taget de forslag tilbage og oplyser nu, at partiet går ind for en fuld tilbageførelse at den nuværende superligaordning øjeblikkeligt.

Stén Knuth oplyser, at han på baggrund af det skriftlige svar fra ministeren vil kalde kulturministeren og erhvervsministeren i samråd.

På grund af suspenderingen af superligaordning skal klubberne lige nu rette sig efter regeringens forsamlingsforbud, der tillader 500 mennesker på stadion inklusive spillere, trænere og dommere.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Holland – Japan

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’