Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere

Venstre mener ikke, der er belæg for, at superligaordningen fortsat er suspenderet, men minister holder fast.



Superligaen nåede fra juli til september at afvikle 46 kampe under den såkaldte superligaordning.

Ordningen tillader klubberne at inddele stadion i sektioner, hvor der må befinde sig 500 tilskuere i hver sektion, så længe der er en meter mellem folk.

Divisionsforeningen har oplyst, at alle 46 kampe er afviklet, uden at der efterfølgende er påvist smittetilfælde af corona i forbindelse med kampene.

Alligevel blev ordningen 18. september suspenderet og er det indtil videre til 1. november, efter at man oplevede en stigning i antallet af coronasmittede.

Mens Venstre og andre partier i blå blok er klar til at genindføre ordningen, afviser kulturminister Joy Mogensen (S), at det kan lade sig gøre lige nu.

I et skriftlig svar til Ritzau skriver hun, at det ikke er sundhedsmæssigt forsvarligt at gennemføre sportsbegivenheder med mere end 500 mennesker til stede p.t.

Risikoen for at skabe superspreder-begivenheder er simpelthen for stor ifølge ministeren.

– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.

– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skriver Joy Mogensen.

Divisionsforeningen og DBU har undersøgt, hvordan fans transporterer sig til og fra kampe i Superligaen, og undersøgelsen viser, at 14 procent benytter sig af offentlig transport, mens 29 procent cykler eller går, og 57 procent tager bilen.

– Hvis alle klubber udnytter den maksimalt, tilladte kapacitet under superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage.

– Ud af dem vil godt 4050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter, som klubberne dikterer. Det er vel at mærke på tidspunkter, som ligger uden for den normale myldretid i kollektiv trafik.

– Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert, siger Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Direktøren er utilfreds med, at regeringen har suspenderet ordningen.

– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under superligaordningen, men også på det rundt om kampene.

– Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning, siger Claus Thomsen.

Stén Knuth, idrætsordfører i Venstre, er heller ikke enig med regeringen.

– Når man kigger på, hvordan kampene er håndteret, så ser man jo, at det i hvert fald ikke er idrættens skyld, at smittetallet er steget siden i sommer.

– Fakta har vist, at fodbolden godt kan håndtere superligaordningen, uden at det leder til smitte, siger han.

Stén Knuth henviser derudover til, at også andre sportsgrene for en kort stund måtte gøre brug af superligaordningen, uden at det startede nogle smittekæder.

Tidligere tirsdag sagde Stén Knuth, at Venstre var klar til se på tiltag til den nuværende superligaordning, hvis det kunne få flere folk på stadion.

Blandt andet forslog han en reducering af antal personer i hver sektion på stadion, og at det lokale smittetryk kunne hjælpe med at beslutte, om der måtte være flere tilskuere eller ej.

Venstre har siden hen taget de forslag tilbage og oplyser nu, at partiet går ind for en fuld tilbageførelse at den nuværende superligaordning øjeblikkeligt.

Stén Knuth oplyser, at han på baggrund af det skriftlige svar fra ministeren vil kalde kulturministeren og erhvervsministeren i samråd.

På grund af suspenderingen af superligaordning skal klubberne lige nu rette sig efter regeringens forsamlingsforbud, der tillader 500 mennesker på stadion inklusive spillere, trænere og dommere.

/ritzau/





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Bliver det Chido Obis store chance?

Topscorer færdig

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

På blokken i danskerklub

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vil undgå Bendtner-stunt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Stort medie fremhæver FCM-flop

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’