Venstre vil lade smittetryk afgøre antallet af tilskuere

Venstre mener ikke, der er belæg for, at superligaordningen fortsat er suspenderet, men minister holder fast.



Superligaen nåede fra juli til september at afvikle 46 kampe under den såkaldte superligaordning.

Ordningen tillader klubberne at inddele stadion i sektioner, hvor der må befinde sig 500 tilskuere i hver sektion, så længe der er en meter mellem folk.

Divisionsforeningen har oplyst, at alle 46 kampe er afviklet, uden at der efterfølgende er påvist smittetilfælde af corona i forbindelse med kampene.

Alligevel blev ordningen 18. september suspenderet og er det indtil videre til 1. november, efter at man oplevede en stigning i antallet af coronasmittede.

Mens Venstre og andre partier i blå blok er klar til at genindføre ordningen, afviser kulturminister Joy Mogensen (S), at det kan lade sig gøre lige nu.

I et skriftlig svar til Ritzau skriver hun, at det ikke er sundhedsmæssigt forsvarligt at gennemføre sportsbegivenheder med mere end 500 mennesker til stede p.t.

Risikoen for at skabe superspreder-begivenheder er simpelthen for stor ifølge ministeren.

– Der er ikke noget, vi i regeringen hellere vil end at fylde tilskuerpladserne med glade fodboldfans, og det viste både DBU og Divisionsforeningen også kunne lade sig gøre, da vi indførte forsøgsordningen.

– Men vi står i en anden situation nu, end vi gjorde hen over sommeren, hvor smitten var på et meget lavt niveau, skriver Joy Mogensen.

Divisionsforeningen og DBU har undersøgt, hvordan fans transporterer sig til og fra kampe i Superligaen, og undersøgelsen viser, at 14 procent benytter sig af offentlig transport, mens 29 procent cykler eller går, og 57 procent tager bilen.

– Hvis alle klubber udnytter den maksimalt, tilladte kapacitet under superligaordningen, vil der i en runde komme godt 28.000 mennesker på stadion fordelt på seks kampe afviklet over tre dage.

– Ud af dem vil godt 4050 forventes at benytte kollektiv transport på forskudte tidspunkter, som klubberne dikterer. Det er vel at mærke på tidspunkter, som ligger uden for den normale myldretid i kollektiv trafik.

– Påstanden om, at fodboldkampe afviklet under superligaordningen øger tætheden i kollektiv trafik, er ganske enkelt forkert, siger Claus Thomsen i en pressemeddelelse.

Direktøren er utilfreds med, at regeringen har suspenderet ordningen.

– Vi anerkender, at myndighederne ikke kun ser på afviklingen af selve kampene under superligaordningen, men også på det rundt om kampene.

– Vi mener dog, at det er en forkert antagelse, at flere tilskuere vil bidrage til smittespredning, siger Claus Thomsen.

Stén Knuth, idrætsordfører i Venstre, er heller ikke enig med regeringen.

– Når man kigger på, hvordan kampene er håndteret, så ser man jo, at det i hvert fald ikke er idrættens skyld, at smittetallet er steget siden i sommer.

– Fakta har vist, at fodbolden godt kan håndtere superligaordningen, uden at det leder til smitte, siger han.

Stén Knuth henviser derudover til, at også andre sportsgrene for en kort stund måtte gøre brug af superligaordningen, uden at det startede nogle smittekæder.

Tidligere tirsdag sagde Stén Knuth, at Venstre var klar til se på tiltag til den nuværende superligaordning, hvis det kunne få flere folk på stadion.

Blandt andet forslog han en reducering af antal personer i hver sektion på stadion, og at det lokale smittetryk kunne hjælpe med at beslutte, om der måtte være flere tilskuere eller ej.

Venstre har siden hen taget de forslag tilbage og oplyser nu, at partiet går ind for en fuld tilbageførelse at den nuværende superligaordning øjeblikkeligt.

Stén Knuth oplyser, at han på baggrund af det skriftlige svar fra ministeren vil kalde kulturministeren og erhvervsministeren i samråd.

På grund af suspenderingen af superligaordning skal klubberne lige nu rette sig efter regeringens forsamlingsforbud, der tillader 500 mennesker på stadion inklusive spillere, trænere og dommere.

/ritzau/





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

– Ja, der var dialog med Brøndby

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Erik ten Hag jagter dansker