Den omdiskuterede kviklånslov, der trådte i kraft denne sommer, skal drøftes på politisk plan i denne uge. Det oplyste erhvervsminister Simon Kollerup (S) mandag.
Det sker, efter at det danske landshold og danske sportsklubber er blevet ramt, fordi loven ikke tillader, at spiludbydere må reklamere side om side med banker, der tilbyder kviklån.
Venstres idrætsordfører, Stén Knuth, mener, at loven bør justeres.
– Hensigten med loven var at bremse aggressiv markedsføring fra kviklånsudbydere, indleder Stén Knuth et skriftligt svar til Ritzau.
– Hensigten var ikke at ramme hverken elite- eller breddeidræt i forhold til sponsorater, og det er i håbet om at få rettet det op, vi vel skal se ministerens indkaldelse til forhandling, for det er vi selvfølgelig klar til i Venstre.
– Så vi både rammer efter hensigten, men samtidig sikrer, at idrætten – elite som bredde – kan fastholde sponsorater fra blandt andet banker og pengeinstitutter, lyder det fra Knuth.
I SF ser idrætsordfører Charlotte Broman Mølbæk ingen grund til at justere loven. Hun mener, at den fungerer efter hensigten.
– Det var for SF helt centralt at sikre forbrugerne mod at blive bombarderet med reklamer for forbrugslån og kviklån samtidig med reklamer for betting, når de ser sport. Hvad end det foregår live eller foran skærmen.
– Det var der enighed blandt partierne om før sommer, og jeg har derfor svært ved at se, hvorfor vi nu skal til at drøfte sagen igen, konstaterer Charlotte Broman Mølbæk i et skriftligt svar til Ritzau.
Hun mener, at klubberne må vælge mellem sponsoraterne.
– Landsholdet og fodboldklubberne er ikke til for at give bettingfirmaerne en platform for reklame.
– De er til for at skabe glæde og inspiration. Især for de unge mennesker, som jeg er meget optaget af at beskytte fra reklamer for betting, udtrykker Charlotte Broman Mølbæk.
Superligaklubben AaB er netop blevet politianmeldt for et muligt brud på den såkaldte kviklånslov, skriver Nordjyske.
Det er Alliancen mod Spilafhængighed, der har anmeldt klubben, fordi den angiveligt bryder kviklånsloven ved at reklamere for både Spar Nord Leasing og spiludbyderen Mr. Green på sin trøje.
I Dansk Boldspil-Union (DBU) håber man, at loven snarest bliver lavet om.
DBU-næstformand Bent Clausen peger på, at det ikke kun rammer eliten, men også breddefodbolden. Han pointerer, at klubberne er afhængige af sponsorater fra lokale banker.
– Ingen kan jo være uenige i vigtigheden af at sikre danske forbrugere, og at vi skal bekæmpe ludomani. Men jeg er forundret over, hvor firkantet loven bliver tolket, når det kommer til delen om, at banker og spilfirmaer slet ikke må markedsføres i forbindelse med hinanden.
– Den del kan komme til at sætte frivillige foreningsfolk i en gevaldig knibe. Flere politiske ordførere har da også udtalt, at loven rammer forkert i forhold til deres ønske med den. Derfor håber vi, at loven snarest bliver lavet om, siger Bent Clausen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT
