Venstre vil hjælpe idrætten og justere kviklånslov – SF vil ikke

Venstre er klar på at forhandle om kviklånslov for at imødekomme idrætsverdenen. SF mener, at loven fungerer.



Den omdiskuterede kviklånslov, der trådte i kraft denne sommer, skal drøftes på politisk plan i denne uge. Det oplyste erhvervsminister Simon Kollerup (S) mandag.

Det sker, efter at det danske landshold og danske sportsklubber er blevet ramt, fordi loven ikke tillader, at spiludbydere må reklamere side om side med banker, der tilbyder kviklån.

Venstres idrætsordfører, Stén Knuth, mener, at loven bør justeres.

– Hensigten med loven var at bremse aggressiv markedsføring fra kviklånsudbydere, indleder Stén Knuth et skriftligt svar til Ritzau.

– Hensigten var ikke at ramme hverken elite- eller breddeidræt i forhold til sponsorater, og det er i håbet om at få rettet det op, vi vel skal se ministerens indkaldelse til forhandling, for det er vi selvfølgelig klar til i Venstre.

– Så vi både rammer efter hensigten, men samtidig sikrer, at idrætten – elite som bredde – kan fastholde sponsorater fra blandt andet banker og pengeinstitutter, lyder det fra Knuth.

I SF ser idrætsordfører Charlotte Broman Mølbæk ingen grund til at justere loven. Hun mener, at den fungerer efter hensigten.

– Det var for SF helt centralt at sikre forbrugerne mod at blive bombarderet med reklamer for forbrugslån og kviklån samtidig med reklamer for betting, når de ser sport. Hvad end det foregår live eller foran skærmen.

– Det var der enighed blandt partierne om før sommer, og jeg har derfor svært ved at se, hvorfor vi nu skal til at drøfte sagen igen, konstaterer Charlotte Broman Mølbæk i et skriftligt svar til Ritzau.

Hun mener, at klubberne må vælge mellem sponsoraterne.

– Landsholdet og fodboldklubberne er ikke til for at give bettingfirmaerne en platform for reklame.

– De er til for at skabe glæde og inspiration. Især for de unge mennesker, som jeg er meget optaget af at beskytte fra reklamer for betting, udtrykker Charlotte Broman Mølbæk.

Superligaklubben AaB er netop blevet politianmeldt for et muligt brud på den såkaldte kviklånslov, skriver Nordjyske.

Det er Alliancen mod Spilafhængighed, der har anmeldt klubben, fordi den angiveligt bryder kviklånsloven ved at reklamere for både Spar Nord Leasing og spiludbyderen Mr. Green på sin trøje.

I Dansk Boldspil-Union (DBU) håber man, at loven snarest bliver lavet om.

DBU-næstformand Bent Clausen peger på, at det ikke kun rammer eliten, men også breddefodbolden. Han pointerer, at klubberne er afhængige af sponsorater fra lokale banker.

– Ingen kan jo være uenige i vigtigheden af at sikre danske forbrugere, og at vi skal bekæmpe ludomani. Men jeg er forundret over, hvor firkantet loven bliver tolket, når det kommer til delen om, at banker og spilfirmaer slet ikke må markedsføres i forbindelse med hinanden.

– Den del kan komme til at sætte frivillige foreningsfolk i en gevaldig knibe. Flere politiske ordførere har da også udtalt, at loven rammer forkert i forhold til deres ønske med den. Derfor håber vi, at loven snarest bliver lavet om, siger Bent Clausen.

/ritzau/





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vejle Boldklub – Randers FC

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Jakob Poulsen med dyster melding

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Viborg FF – AGF

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Simeone fatter det ikke

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Roser Superliga-træners søn

OB – FC Fredericia

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Langer ud efter Superliga-stjerne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

– Han fik et lortetilbud fra OB

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det