Venstre vil hjælpe idrætten og justere kviklånslov – SF vil ikke

Venstre er klar på at forhandle om kviklånslov for at imødekomme idrætsverdenen. SF mener, at loven fungerer.



Den omdiskuterede kviklånslov, der trådte i kraft denne sommer, skal drøftes på politisk plan i denne uge. Det oplyste erhvervsminister Simon Kollerup (S) mandag.

Det sker, efter at det danske landshold og danske sportsklubber er blevet ramt, fordi loven ikke tillader, at spiludbydere må reklamere side om side med banker, der tilbyder kviklån.

Venstres idrætsordfører, Stén Knuth, mener, at loven bør justeres.

– Hensigten med loven var at bremse aggressiv markedsføring fra kviklånsudbydere, indleder Stén Knuth et skriftligt svar til Ritzau.

– Hensigten var ikke at ramme hverken elite- eller breddeidræt i forhold til sponsorater, og det er i håbet om at få rettet det op, vi vel skal se ministerens indkaldelse til forhandling, for det er vi selvfølgelig klar til i Venstre.

– Så vi både rammer efter hensigten, men samtidig sikrer, at idrætten – elite som bredde – kan fastholde sponsorater fra blandt andet banker og pengeinstitutter, lyder det fra Knuth.

I SF ser idrætsordfører Charlotte Broman Mølbæk ingen grund til at justere loven. Hun mener, at den fungerer efter hensigten.

– Det var for SF helt centralt at sikre forbrugerne mod at blive bombarderet med reklamer for forbrugslån og kviklån samtidig med reklamer for betting, når de ser sport. Hvad end det foregår live eller foran skærmen.

– Det var der enighed blandt partierne om før sommer, og jeg har derfor svært ved at se, hvorfor vi nu skal til at drøfte sagen igen, konstaterer Charlotte Broman Mølbæk i et skriftligt svar til Ritzau.

Hun mener, at klubberne må vælge mellem sponsoraterne.

– Landsholdet og fodboldklubberne er ikke til for at give bettingfirmaerne en platform for reklame.

– De er til for at skabe glæde og inspiration. Især for de unge mennesker, som jeg er meget optaget af at beskytte fra reklamer for betting, udtrykker Charlotte Broman Mølbæk.

Superligaklubben AaB er netop blevet politianmeldt for et muligt brud på den såkaldte kviklånslov, skriver Nordjyske.

Det er Alliancen mod Spilafhængighed, der har anmeldt klubben, fordi den angiveligt bryder kviklånsloven ved at reklamere for både Spar Nord Leasing og spiludbyderen Mr. Green på sin trøje.

I Dansk Boldspil-Union (DBU) håber man, at loven snarest bliver lavet om.

DBU-næstformand Bent Clausen peger på, at det ikke kun rammer eliten, men også breddefodbolden. Han pointerer, at klubberne er afhængige af sponsorater fra lokale banker.

– Ingen kan jo være uenige i vigtigheden af at sikre danske forbrugere, og at vi skal bekæmpe ludomani. Men jeg er forundret over, hvor firkantet loven bliver tolket, når det kommer til delen om, at banker og spilfirmaer slet ikke må markedsføres i forbindelse med hinanden.

– Den del kan komme til at sætte frivillige foreningsfolk i en gevaldig knibe. Flere politiske ordførere har da også udtalt, at loven rammer forkert i forhold til deres ønske med den. Derfor håber vi, at loven snarest bliver lavet om, siger Bent Clausen.

/ritzau/



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne