Den omdiskuterede kviklånslov, der trådte i kraft denne sommer, skal drøftes på politisk plan i denne uge. Det oplyste erhvervsminister Simon Kollerup (S) mandag.
Det sker, efter at det danske landshold og danske sportsklubber er blevet ramt, fordi loven ikke tillader, at spiludbydere må reklamere side om side med banker, der tilbyder kviklån.
Venstres idrætsordfører, Stén Knuth, mener, at loven bør justeres.
– Hensigten med loven var at bremse aggressiv markedsføring fra kviklånsudbydere, indleder Stén Knuth et skriftligt svar til Ritzau.
– Hensigten var ikke at ramme hverken elite- eller breddeidræt i forhold til sponsorater, og det er i håbet om at få rettet det op, vi vel skal se ministerens indkaldelse til forhandling, for det er vi selvfølgelig klar til i Venstre.
– Så vi både rammer efter hensigten, men samtidig sikrer, at idrætten – elite som bredde – kan fastholde sponsorater fra blandt andet banker og pengeinstitutter, lyder det fra Knuth.
I SF ser idrætsordfører Charlotte Broman Mølbæk ingen grund til at justere loven. Hun mener, at den fungerer efter hensigten.
– Det var for SF helt centralt at sikre forbrugerne mod at blive bombarderet med reklamer for forbrugslån og kviklån samtidig med reklamer for betting, når de ser sport. Hvad end det foregår live eller foran skærmen.
– Det var der enighed blandt partierne om før sommer, og jeg har derfor svært ved at se, hvorfor vi nu skal til at drøfte sagen igen, konstaterer Charlotte Broman Mølbæk i et skriftligt svar til Ritzau.
Hun mener, at klubberne må vælge mellem sponsoraterne.
– Landsholdet og fodboldklubberne er ikke til for at give bettingfirmaerne en platform for reklame.
– De er til for at skabe glæde og inspiration. Især for de unge mennesker, som jeg er meget optaget af at beskytte fra reklamer for betting, udtrykker Charlotte Broman Mølbæk.
Superligaklubben AaB er netop blevet politianmeldt for et muligt brud på den såkaldte kviklånslov, skriver Nordjyske.
Det er Alliancen mod Spilafhængighed, der har anmeldt klubben, fordi den angiveligt bryder kviklånsloven ved at reklamere for både Spar Nord Leasing og spiludbyderen Mr. Green på sin trøje.
I Dansk Boldspil-Union (DBU) håber man, at loven snarest bliver lavet om.
DBU-næstformand Bent Clausen peger på, at det ikke kun rammer eliten, men også breddefodbolden. Han pointerer, at klubberne er afhængige af sponsorater fra lokale banker.
– Ingen kan jo være uenige i vigtigheden af at sikre danske forbrugere, og at vi skal bekæmpe ludomani. Men jeg er forundret over, hvor firkantet loven bliver tolket, når det kommer til delen om, at banker og spilfirmaer slet ikke må markedsføres i forbindelse med hinanden.
– Den del kan komme til at sætte frivillige foreningsfolk i en gevaldig knibe. Flere politiske ordførere har da også udtalt, at loven rammer forkert i forhold til deres ønske med den. Derfor håber vi, at loven snarest bliver lavet om, siger Bent Clausen.
/ritzau/
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Færdig i Manchester City
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
– Han fik et lortetilbud fra OB
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
