VFF-succes: Ingen københavnere er gladere end mig

Jacob Neestrup glæder sig over Viborgs store fremgang i denne sæson.



Jacob Neestrup skal søndag op imod sin tidligere klub, og det er en modstander, som FC Københavns træner har stor respekt for. 

Viborgs flotte resultater i denne sæson betyder nemlig, at søndagens opgør i Parken er en decideret topkamp i Superligaen.  

– Ja, det er det. Det er det, fordi det er to gode hold, der fortjent ligger i toppen. Det bliver en intens kamp mod et rigtig dygtigt Viborg-hold som har nogle faser i spillet, hvor de er på øverste klinge i Superligaen – specielt i deres opbygningsspil er de interessant. Men det er en kamp på hjemmebane i Parken, og vi skal gøre alt for at få tre point, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet. 

Jacob Neestrup er især imponeret over Viborgs evne til hele tiden at blive bedre. 

– De er dygtige med bolden. De har været dygtige til at ligge på skridt for skridt. Efter hver halvsæson har de lagt på, og det er et godt trænet hold. Det skal man altid have respekt for. Godt trænet kollektivt krydret med noget x-factor, som lige bliver en tand bedre for hver transfervindue.

Selvom Neestrup selvsagt håber på en sejr søndag, så er FC København-træneren personligt glad for den succes, Viborg har haft i denne sæson. 

– Det var en klub, som tog sig godt af mig og gav mig en chance, og det er en klub, jeg holder meget af. Der er mange gode mennesker, som fortjent nyder stor succes i øjeblikket. Jeg er nok den københavner, der er mest glad på Viborgs vegne. Jeg er glad for at invitere dem i Parken på søndag til en topkamp, men vi skal vinde, siger Neestrup. 

Kampen mellem FC København og Viborg er udsolgt, og Jacob Neestrup vil ikke lægge skjul på, at det betyder meget for både ham og spillerne. 

– Det betyder alt – det gør det. Det er vores selvforståelse. Vi er ikke bare en stor by, men en storby. En hovedstad. Den største by i Skandinavien. Det Parken, vi har i øjeblikket, det er vi glade for.

Jacob Neestrup var cheftræner for Viborg fra sommeren 2019 og frem til udgangen af 2020, hvorefter han blev assistenttræner i FC København. 






Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

David Nielsen er stensikker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Portugal – Spanien

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Belgien i chok over Balogun-beslutning