Jacob Neestrup skal søndag op imod sin tidligere klub, og det er en modstander, som FC Københavns træner har stor respekt for.
Viborgs flotte resultater i denne sæson betyder nemlig, at søndagens opgør i Parken er en decideret topkamp i Superligaen.
– Ja, det er det. Det er det, fordi det er to gode hold, der fortjent ligger i toppen. Det bliver en intens kamp mod et rigtig dygtigt Viborg-hold som har nogle faser i spillet, hvor de er på øverste klinge i Superligaen – specielt i deres opbygningsspil er de interessant. Men det er en kamp på hjemmebane i Parken, og vi skal gøre alt for at få tre point, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet.
Jacob Neestrup er især imponeret over Viborgs evne til hele tiden at blive bedre.
– De er dygtige med bolden. De har været dygtige til at ligge på skridt for skridt. Efter hver halvsæson har de lagt på, og det er et godt trænet hold. Det skal man altid have respekt for. Godt trænet kollektivt krydret med noget x-factor, som lige bliver en tand bedre for hver transfervindue.
Selvom Neestrup selvsagt håber på en sejr søndag, så er FC København-træneren personligt glad for den succes, Viborg har haft i denne sæson.
– Det var en klub, som tog sig godt af mig og gav mig en chance, og det er en klub, jeg holder meget af. Der er mange gode mennesker, som fortjent nyder stor succes i øjeblikket. Jeg er nok den københavner, der er mest glad på Viborgs vegne. Jeg er glad for at invitere dem i Parken på søndag til en topkamp, men vi skal vinde, siger Neestrup.
Kampen mellem FC København og Viborg er udsolgt, og Jacob Neestrup vil ikke lægge skjul på, at det betyder meget for både ham og spillerne.
– Det betyder alt – det gør det. Det er vores selvforståelse. Vi er ikke bare en stor by, men en storby. En hovedstad. Den største by i Skandinavien. Det Parken, vi har i øjeblikket, det er vi glade for.
Jacob Neestrup var cheftræner for Viborg fra sommeren 2019 og frem til udgangen af 2020, hvorefter han blev assistenttræner i FC København.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
