VFF-succes: Ingen københavnere er gladere end mig

Jacob Neestrup glæder sig over Viborgs store fremgang i denne sæson.



Jacob Neestrup skal søndag op imod sin tidligere klub, og det er en modstander, som FC Københavns træner har stor respekt for. 

Viborgs flotte resultater i denne sæson betyder nemlig, at søndagens opgør i Parken er en decideret topkamp i Superligaen.  

– Ja, det er det. Det er det, fordi det er to gode hold, der fortjent ligger i toppen. Det bliver en intens kamp mod et rigtig dygtigt Viborg-hold som har nogle faser i spillet, hvor de er på øverste klinge i Superligaen – specielt i deres opbygningsspil er de interessant. Men det er en kamp på hjemmebane i Parken, og vi skal gøre alt for at få tre point, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet. 

Jacob Neestrup er især imponeret over Viborgs evne til hele tiden at blive bedre. 

– De er dygtige med bolden. De har været dygtige til at ligge på skridt for skridt. Efter hver halvsæson har de lagt på, og det er et godt trænet hold. Det skal man altid have respekt for. Godt trænet kollektivt krydret med noget x-factor, som lige bliver en tand bedre for hver transfervindue.

Selvom Neestrup selvsagt håber på en sejr søndag, så er FC København-træneren personligt glad for den succes, Viborg har haft i denne sæson. 

– Det var en klub, som tog sig godt af mig og gav mig en chance, og det er en klub, jeg holder meget af. Der er mange gode mennesker, som fortjent nyder stor succes i øjeblikket. Jeg er nok den københavner, der er mest glad på Viborgs vegne. Jeg er glad for at invitere dem i Parken på søndag til en topkamp, men vi skal vinde, siger Neestrup. 

Kampen mellem FC København og Viborg er udsolgt, og Jacob Neestrup vil ikke lægge skjul på, at det betyder meget for både ham og spillerne. 

– Det betyder alt – det gør det. Det er vores selvforståelse. Vi er ikke bare en stor by, men en storby. En hovedstad. Den største by i Skandinavien. Det Parken, vi har i øjeblikket, det er vi glade for.

Jacob Neestrup var cheftræner for Viborg fra sommeren 2019 og frem til udgangen af 2020, hvorefter han blev assistenttræner i FC København. 





Disse 13 United-spillere meldes på vej væk




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Her er startopstillingerne til guldbraget

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

En voldsom ulighed

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby