VFF-træner håber på rock’n’roll mod Midtjylland

Viborgs træner Lars Friis forudser en svær kamp lørdag mod FC Midtjylland, men tror på, at fight og hjerte kan trumfe talent.



Det er to hold med selvtillid, der lørdag møder hinanden i Viborg. Hjemmeholdet tager imod FC Midtjylland, der onsdag slog Celtic ud af Champions League-kvalifikationen. 

Viborg er også kommet godt fra start, da det er blevet til 4 point i to kampe for oprykkerne, der endda har mødt to hold fra seneste sæsons top seks – Nordsjælland og Brøndby. 

Cheftræner i Viborg Lars Friis ved godt, at hans hold ikke er favorit til kampen, men tror på, at hård fight kan give point mod Midtjyderne. 

– Vi skal møde et hold og en trup, der er designet til at spille europæisk. De har to-tre spillere på alle positioner, og det adskiller sig jo fra de fleste andre klubber i rækken. Jeg vil vurdere, at de har den stærkeste trup lige nu, så der er ingen tvivl om, at der venter en svær kamp.

– Men når der fløjtes op, så er det 11 mod 11, og jeg tror på, at hjerte, vilje og passion kan slå talent. De har nogle ekstremt dygtige individuelle spillere, men vi skal gøre tingene på vores måde, og vores sammenhold både på og udenfor banen skal bære os i morgen, siger træneren til Viborgs hjemmeside. 

Begge hold har i midt-ugen haft medlemmer fra klubben, som er blevet testet positiv for corona. I midtjylland blev Mikael Anderson testet positiv torsdag

Hos Viborg blev den tidligere Midtjylland-spiller og nuværende assistent i klubben, Jakob Poulsen, ligeledes testet positiv torsdag. Begge personer er gået i isolation, og misser dermed sandsynligvis kampen.

Det skal dog ikke lægge en dæmper på kampen. Lars Friis håber at få hjemmebanepublikummet med og tror på, larmen fra lægterne kan give Viborg det sidste skub fremad på banen. For gnist skal der til i kampen ifølge Friis. 

– Jeg tror, det bliver vildt både på banen og på lægterne. Det bliver en vild og åben kamp, hvor der bliver gået til den, og det kan godt komme til at bølge meget frem og tilbage, og så handler det om at være knivspark i begge ender. Det bliver forhåbentlig rock and roll, og det er også det, vi gerne vil, siger Lars Friis. 

Der er kampstart i Viborg lørdag klokken 16.00.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Dansk profil overrasker: Han er så god

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne