VFF-træner håber på rock’n’roll mod Midtjylland

Viborgs træner Lars Friis forudser en svær kamp lørdag mod FC Midtjylland, men tror på, at fight og hjerte kan trumfe talent.



Det er to hold med selvtillid, der lørdag møder hinanden i Viborg. Hjemmeholdet tager imod FC Midtjylland, der onsdag slog Celtic ud af Champions League-kvalifikationen. 

Viborg er også kommet godt fra start, da det er blevet til 4 point i to kampe for oprykkerne, der endda har mødt to hold fra seneste sæsons top seks – Nordsjælland og Brøndby. 

Cheftræner i Viborg Lars Friis ved godt, at hans hold ikke er favorit til kampen, men tror på, at hård fight kan give point mod Midtjyderne. 

– Vi skal møde et hold og en trup, der er designet til at spille europæisk. De har to-tre spillere på alle positioner, og det adskiller sig jo fra de fleste andre klubber i rækken. Jeg vil vurdere, at de har den stærkeste trup lige nu, så der er ingen tvivl om, at der venter en svær kamp.

– Men når der fløjtes op, så er det 11 mod 11, og jeg tror på, at hjerte, vilje og passion kan slå talent. De har nogle ekstremt dygtige individuelle spillere, men vi skal gøre tingene på vores måde, og vores sammenhold både på og udenfor banen skal bære os i morgen, siger træneren til Viborgs hjemmeside. 

Begge hold har i midt-ugen haft medlemmer fra klubben, som er blevet testet positiv for corona. I midtjylland blev Mikael Anderson testet positiv torsdag

Hos Viborg blev den tidligere Midtjylland-spiller og nuværende assistent i klubben, Jakob Poulsen, ligeledes testet positiv torsdag. Begge personer er gået i isolation, og misser dermed sandsynligvis kampen.

Det skal dog ikke lægge en dæmper på kampen. Lars Friis håber at få hjemmebanepublikummet med og tror på, larmen fra lægterne kan give Viborg det sidste skub fremad på banen. For gnist skal der til i kampen ifølge Friis. 

– Jeg tror, det bliver vildt både på banen og på lægterne. Det bliver en vild og åben kamp, hvor der bliver gået til den, og det kan godt komme til at bølge meget frem og tilbage, og så handler det om at være knivspark i begge ender. Det bliver forhåbentlig rock and roll, og det er også det, vi gerne vil, siger Lars Friis. 

Der er kampstart i Viborg lørdag klokken 16.00.





Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Skuffer igen

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Riemer svarer på Tøftings kritik

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

‘Køb ikke Franculino Djú’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Vejen tilbage?

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

– Han tog mig på røven!

Her trækkes der lod til VM

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Storklub meldes interesseret

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet