Det er to hold med selvtillid, der lørdag møder hinanden i Viborg. Hjemmeholdet tager imod FC Midtjylland, der onsdag slog Celtic ud af Champions League-kvalifikationen.
Viborg er også kommet godt fra start, da det er blevet til 4 point i to kampe for oprykkerne, der endda har mødt to hold fra seneste sæsons top seks – Nordsjælland og Brøndby.
Cheftræner i Viborg Lars Friis ved godt, at hans hold ikke er favorit til kampen, men tror på, at hård fight kan give point mod Midtjyderne.
– Vi skal møde et hold og en trup, der er designet til at spille europæisk. De har to-tre spillere på alle positioner, og det adskiller sig jo fra de fleste andre klubber i rækken. Jeg vil vurdere, at de har den stærkeste trup lige nu, så der er ingen tvivl om, at der venter en svær kamp.
– Men når der fløjtes op, så er det 11 mod 11, og jeg tror på, at hjerte, vilje og passion kan slå talent. De har nogle ekstremt dygtige individuelle spillere, men vi skal gøre tingene på vores måde, og vores sammenhold både på og udenfor banen skal bære os i morgen, siger træneren til Viborgs hjemmeside.
Begge hold har i midt-ugen haft medlemmer fra klubben, som er blevet testet positiv for corona. I midtjylland blev Mikael Anderson testet positiv torsdag.
Hos Viborg blev den tidligere Midtjylland-spiller og nuværende assistent i klubben, Jakob Poulsen, ligeledes testet positiv torsdag. Begge personer er gået i isolation, og misser dermed sandsynligvis kampen.
Det skal dog ikke lægge en dæmper på kampen. Lars Friis håber at få hjemmebanepublikummet med og tror på, larmen fra lægterne kan give Viborg det sidste skub fremad på banen. For gnist skal der til i kampen ifølge Friis.
– Jeg tror, det bliver vildt både på banen og på lægterne. Det bliver en vild og åben kamp, hvor der bliver gået til den, og det kan godt komme til at bølge meget frem og tilbage, og så handler det om at være knivspark i begge ender. Det bliver forhåbentlig rock and roll, og det er også det, vi gerne vil, siger Lars Friis.
Der er kampstart i Viborg lørdag klokken 16.00.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
