– Vi er spændte på Gylfis modtagelse ude i Brøndby

I Lyngby Boldklub er man spændte på, hvilken modtagelse Gylfi Sigurdsson får i forbindelse med udekampene i Superligaen.



Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.

Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.

34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.

I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.

Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.

Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.

Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer. 





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Han ligner en spiller for FC København’

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Chok – forlænger med Brøndby

Nedslående Dorgu-melding

Kan købes til spotpris

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Her er FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln