– Vi er spændte på Gylfis modtagelse ude i Brøndby

I Lyngby Boldklub er man spændte på, hvilken modtagelse Gylfi Sigurdsson får i forbindelse med udekampene i Superligaen.



Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.

Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.

34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.

I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.

Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.

Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.

Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer. 





Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Overraskende U21-trupudtagelse

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’