Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.
Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.
34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.
I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.
Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.
Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.
Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer.

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Gigantisk fiasko!

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

– Han er den helt store positive overraskelse

De meldes ude efter Andreas Christensen

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Færdig efter pinligt nederlag

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Danmarks største rival skriver historie

‘Amok over ham’

Straffet – Sektion 12 lukkes

Kræver rekordbeløb

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Brøndby i dialog med finsk klub

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Afviser to kæmpe muligheder

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Her er Simon Pytlicks nye klub

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Priske-fyring kostede 82 millioner

Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

Zidane flirter med kæmpe job

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Tricolorii taber i Talinn

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Nedtur for Robert Skov

Kun 18,8 procents chance

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’
