– Vi er spændte på Gylfis modtagelse ude i Brøndby

I Lyngby Boldklub er man spændte på, hvilken modtagelse Gylfi Sigurdsson får i forbindelse med udekampene i Superligaen.



Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.

Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.

34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.

I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.

Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.

Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.

Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer. 





Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’


Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Dansk målsluger færdig

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Meldes på vej mod nyt skifte

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Afviser millionbud fra Brøndby

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Afviser utroligt tilbud

Mareridt for FC Augsburg

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United