– Vi er spændte på Gylfis modtagelse ude i Brøndby

I Lyngby Boldklub er man spændte på, hvilken modtagelse Gylfi Sigurdsson får i forbindelse med udekampene i Superligaen.



Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.

Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.

34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.

I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.

Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.

Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.

Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer. 





‘De er glade for, at jeg snakker dansk’




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Silkeborg IF – Viborg FF

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Brian Riemer giver råd til storklub

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Brøndby IF – Randers FC

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tæt på utrolig kamprekord

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

AGF og OB var enige om at spille søndag

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ny kæmpe nedtur for Frank

De 10 største handler i vinterens transfervindue

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne