Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.
Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.
34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.
I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.
Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.
Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.
Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer.
LIVE
Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
NYHEDER