– Vi er spændte på Gylfis modtagelse ude i Brøndby

I Lyngby Boldklub er man spændte på, hvilken modtagelse Gylfi Sigurdsson får i forbindelse med udekampene i Superligaen.



Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.

Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.

34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.

I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.

– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.

Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.

Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.

Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer. 





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

22 millioner kroner!

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Retssag om Maradonas død begynder forfra

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Den bedste handel i Superligaen!

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Heldige danske damer slår Sverige

Blæst fuldstændig omkuld

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

I transfermøde med Superliga-klub

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Afviser mesterskabssnak

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Laver aftale med Frederik Birk

Legende stopper som cheftræner for Messi

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff

Storklub lurer på Superliga-profil

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’