Lyngby Boldklub hentede i sommerens transfervindue superstjernen Gylfi Sigurdsson til Danmark, og det er nærmest naturstridigt, at en spiller med det CV skal tørne ud for en lille klub i Superligaen. Når det alligeve kan lade sig gøre, skyldes det den forhistorie, islændingen har med sig.
Netop den taler Lyngby Boldklubs administrerende direktør Andreas Byder om i et interview med DR Sporten.
34-årige Gylfi Sigurdsson var i en periode på 10 år en kæmpestjerne i engelsk fodbold for Tottenham, Swansea og Everton, og han har spillet over 300 kampe i Premier League. I 2021 blev islændingen imidlertid hovedpersonen i en alvorlig episode uden for banen, da han blev anholdt i en sag om seksuel krænkelse af en mindreårig. Anholdelsen førte øjeblikkeligt til en suspendering i Everton.
I foråret 2023 blev sigtelsen imod Gylfi Sigurdsson droppet, og dermed er den islandske stjernespiller så renset, som man overhovedet kan være, men forhistorien kan han naturligvis aldrig løbe fra, og i Lyngby lægger man ikke skjul på, at man er spændt på, om Gylfi Sigurdsson får en hård medfart i forbindelse med udekampene i Superligaen.
– Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at vi ikke var spændte på, hvordan han ville blive modtaget. Ikke af vores egne fans, men vi er da spændte på, hvordan han for eksempel bliver modtaget ude på Brøndby Stadion. Men jeg håber, og jeg tror, at vi alle sammen lige sætter os ind i hans historie, før vi råber noget dumt, siger Andreas Byder til DR Sporten.
Lige netop Brøndby Stadion er det slet ikke sikkert, at Gylfi Sigurdsson overhovedet kommer til at besøge som Lyngby-spiller. De Kongeblå har allerede mødt Brøndby på udebane i denne sæson, og hvis det går som forventet, ender de to klubber i hver sit slutspil, når Superligaen deles i to til foråret.
Gylfi Sigurdsson er fortsat ved at bygge formen op efter to år uden kampe, og han har derfor ikke fået sin debut for Lyngby endnu – det får han heller ikke denne søndag mod Hvidovre IF. Lyngby har tidligere bedyret, at klubben håber at kunne gøre brug af islændingen i slutningen af september eller starten af oktober.
Gylfi Sigurdsson har underskrevet en aftale frem til næste sommer.
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
TOPNYHED
Superliga-løgn
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
Fyret efter forfærdelig stime
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER