– Vi håber, han bliver i OB, men…

Rami Al Hajj var fraværende til OB's testkamp lørdag. Her er Troels Bechs forklaring.



Da OB tabte til AaB i en testkamp lørdag eftermiddag, glimtede flere af fynboernes profiler ved deres fravær.

Hverken Don Deedson Louicius, der vil væk og er et emne i AGF, eller Rami Al Hajj var i aktion. Ja, sidstnævnte var end ikke at finde i OB-truppen til kampen.

I juli måned, hvor der er fuld gang i transfervinduet, er det noget, der sætter fut i transferrygterne.

Så hvorfor var Rami Al Hajj ikke med i lørdagens testkamp? Det har Tipsbladet spurgt sportsdirektør i OB, Troels Bech, om. 

– Det her er en ombrydningsperiode for nogle klubber, og i særdeleshed for sådan nogle som os, der har ændret status. Der er rigtig mange spørgsmålstegn af forskellig art. Der er også tilløb, halve handlinger og hele handlinger, og noget af det ligger til grund for, at vi ikke havde alle med i dag.

– Der var også nogle, der havde skadesproblemer, men det er svaret. Også på Rami. Det er en ombrydningsperiode for mange, og vi prøver at forvalte det ansvarligt over for holdet først og den enkelte bagefter, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Er det en spiller, I forventer er i OB efter transfervinduet?

– Det er i hvert fald en spiller, vi håber er i OB, siger han og tilføjer:

– Vi kan selvfølgelig være de stramme og sige, at alle bliver i OB, uden undtagelse. Men vi bliver også nødt til at kigge på, hvad der er bedst for holdet og økonomien og så videre. Derfor kigger vi selvfølgelig på – uafhængigt hvilken spiller det er – hvordan vi kan sætte vores trup bedst muligt sammen. Hvis der er nogle af spillerne, der har udtrykt et ønske, der går udover deres evne til at præstere, tæller det også med.

Foruden Rami Al Hajj og Don Deedson Louicius var flere andre spillere ikke med, og i OB forventer man da også flere afgange. 

– Nogle spillere kommer til at forlade os, fordi vi har flere spillere, end vi ønsker at have. Og vi har brug for at gøre vejen for vores akademispillere lidt kortere. Derfor vil flere forlade os, udover de ni, der har forladt os denne sommer, siger Troels Bech.

OB skal i den kommende sæson spille i 1. division. 





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

AGF – Brøndby IF

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Køb, køb, køb!

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona