Da OB tabte til AaB i en testkamp lørdag eftermiddag, glimtede flere af fynboernes profiler ved deres fravær.
Hverken Don Deedson Louicius, der vil væk og er et emne i AGF, eller Rami Al Hajj var i aktion. Ja, sidstnævnte var end ikke at finde i OB-truppen til kampen.
I juli måned, hvor der er fuld gang i transfervinduet, er det noget, der sætter fut i transferrygterne.
Så hvorfor var Rami Al Hajj ikke med i lørdagens testkamp? Det har Tipsbladet spurgt sportsdirektør i OB, Troels Bech, om.
– Det her er en ombrydningsperiode for nogle klubber, og i særdeleshed for sådan nogle som os, der har ændret status. Der er rigtig mange spørgsmålstegn af forskellig art. Der er også tilløb, halve handlinger og hele handlinger, og noget af det ligger til grund for, at vi ikke havde alle med i dag.
– Der var også nogle, der havde skadesproblemer, men det er svaret. Også på Rami. Det er en ombrydningsperiode for mange, og vi prøver at forvalte det ansvarligt over for holdet først og den enkelte bagefter, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Er det en spiller, I forventer er i OB efter transfervinduet?
– Det er i hvert fald en spiller, vi håber er i OB, siger han og tilføjer:
– Vi kan selvfølgelig være de stramme og sige, at alle bliver i OB, uden undtagelse. Men vi bliver også nødt til at kigge på, hvad der er bedst for holdet og økonomien og så videre. Derfor kigger vi selvfølgelig på – uafhængigt hvilken spiller det er – hvordan vi kan sætte vores trup bedst muligt sammen. Hvis der er nogle af spillerne, der har udtrykt et ønske, der går udover deres evne til at præstere, tæller det også med.
Foruden Rami Al Hajj og Don Deedson Louicius var flere andre spillere ikke med, og i OB forventer man da også flere afgange.
– Nogle spillere kommer til at forlade os, fordi vi har flere spillere, end vi ønsker at have. Og vi har brug for at gøre vejen for vores akademispillere lidt kortere. Derfor vil flere forlade os, udover de ni, der har forladt os denne sommer, siger Troels Bech.
OB skal i den kommende sæson spille i 1. division.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Færdig som cheftræner i Real Madrid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE