Da OB tabte til AaB i en testkamp lørdag eftermiddag, glimtede flere af fynboernes profiler ved deres fravær.
Hverken Don Deedson Louicius, der vil væk og er et emne i AGF, eller Rami Al Hajj var i aktion. Ja, sidstnævnte var end ikke at finde i OB-truppen til kampen.
I juli måned, hvor der er fuld gang i transfervinduet, er det noget, der sætter fut i transferrygterne.
Så hvorfor var Rami Al Hajj ikke med i lørdagens testkamp? Det har Tipsbladet spurgt sportsdirektør i OB, Troels Bech, om.
– Det her er en ombrydningsperiode for nogle klubber, og i særdeleshed for sådan nogle som os, der har ændret status. Der er rigtig mange spørgsmålstegn af forskellig art. Der er også tilløb, halve handlinger og hele handlinger, og noget af det ligger til grund for, at vi ikke havde alle med i dag.
– Der var også nogle, der havde skadesproblemer, men det er svaret. Også på Rami. Det er en ombrydningsperiode for mange, og vi prøver at forvalte det ansvarligt over for holdet først og den enkelte bagefter, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Er det en spiller, I forventer er i OB efter transfervinduet?
– Det er i hvert fald en spiller, vi håber er i OB, siger han og tilføjer:
– Vi kan selvfølgelig være de stramme og sige, at alle bliver i OB, uden undtagelse. Men vi bliver også nødt til at kigge på, hvad der er bedst for holdet og økonomien og så videre. Derfor kigger vi selvfølgelig på – uafhængigt hvilken spiller det er – hvordan vi kan sætte vores trup bedst muligt sammen. Hvis der er nogle af spillerne, der har udtrykt et ønske, der går udover deres evne til at præstere, tæller det også med.
Foruden Rami Al Hajj og Don Deedson Louicius var flere andre spillere ikke med, og i OB forventer man da også flere afgange.
– Nogle spillere kommer til at forlade os, fordi vi har flere spillere, end vi ønsker at have. Og vi har brug for at gøre vejen for vores akademispillere lidt kortere. Derfor vil flere forlade os, udover de ni, der har forladt os denne sommer, siger Troels Bech.
OB skal i den kommende sæson spille i 1. division.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
DAGENS SPILFORSLAG
Farveløst på Fyn
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
Afslører dansk toptræners millionløn
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
NYHEDER