I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.
Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere ‘streak’, og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.
For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.
Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.
– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.
– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.
Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.
Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.
Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Knuser transferrekord
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
EKSKLUSIVT