– Vi kan ikke købe 10 mand til 10 millioner hver

Randers-anfører Björn Kopplin håber på en ny, god sæson i Randers FC men opfordrer samtidig til realistiske forventninger efter flere profil-afgange.



I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.

Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere ‘streak’, og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.

For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.

Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.

– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

194176

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.

– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.

Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.

Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.

Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.







LIVE

LIVE: Reagerer på ansættelsen af ny FCM-boss

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

I svime over Filip Jørgensen

Deler nyt om fremtiden

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Tottenhams nedtur fortsætter

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Jonas Schwartz lander nyt job

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Nu svarer David Nielsen

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Hjulmand vinder i Hamborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Dansk milliardær smider 75.000

Skal han på landsholdet, Riemer?

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Dansk træner storroses

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig