– Vi kan ikke købe 10 mand til 10 millioner hver

Randers-anfører Björn Kopplin håber på en ny, god sæson i Randers FC men opfordrer samtidig til realistiske forventninger efter flere profil-afgange.



I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.

Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere ‘streak’, og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.

For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.

Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.

– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

194176

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.

– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.

Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.

Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.

Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

FC København med overtidssejr over Randers

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Laver aftale med Frederik Birk

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Tottenham under stregen

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Silkeborg-comeback giver håb

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland