I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.
Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere ‘streak’, og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.
For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.
Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.
– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.
– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.
Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.
Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.
Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT