– Vi kan ikke købe 10 mand til 10 millioner hver

Randers-anfører Björn Kopplin håber på en ny, god sæson i Randers FC men opfordrer samtidig til realistiske forventninger efter flere profil-afgange.



I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.

Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere ‘streak’, og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.

For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.

Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.

– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

194176

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.

– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.

Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.

Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.

Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sigter 32 personer for matchfixing

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Helt på røven over Victor Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Riemer melder stjerne klar

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

LIVE: Gigantisk underskud

Hvem holder partilederne med i fodbold?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Klar besked til danske debutanter

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori