– Vi kan ikke købe 10 mand til 10 millioner hver

Randers-anfører Björn Kopplin håber på en ny, god sæson i Randers FC men opfordrer samtidig til realistiske forventninger efter flere profil-afgange.



I Randers FC er man mægtig glad for tre sæsoner i streg, hvor Superliga-holdet er endt i Top 6.

Efter FC Midtjyllands bommert i foråret er det ud over Randers kun FCK og Brøndby, der har gang i et længere ‘streak’, og i Randers kommer man næppe til at fraskrive sig muligheden for noget som helst, uanset at oddsene igen i denne sæson vil være mod klubben.

For det er de med Tosin Kehinde i Ferencvaros i Ungarn efter en fri transfer, Carl Johansson bliver ikke efter sit lejemål trods Randers-interesse, Adam Andersson tilbage i Rosenborg og Jakob Ankersen væk efter kontraktudløb.

Forventningen er også, at flere spillere forsvinder, og det håber Randers-anfører Björn Kopplin, at folk tage med i overvejelserne og forventningerne til, hvad Randers kan opnå i 2023/24.

– Det kan godt være, at det bliver lidt af en overgangssæson for os i Randers. Vi skal sige farvel til en masse spillere, der har kontraktudløb, og der skal en del nye ind. Jeg håber selvfølgelig, at vi igen kommer i Top 6, og det kommer vi til at kæmpe for. Men vi kommer også til at gå meget ydmygt til den nye sæson, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

194176

– Vi ved, hvor vi kommer fra, og at vi ikke har det største budget i Superligaen. Vi kan ikke bare købe ti nye spillere, der hver koster 10 millioner kroner. Vi får se, hvordan vi sætter et godt hold sammen, og så glæder vi os meget til sæsonen.

– Det er fuldstændig naturligt, at der er store forventninger til os, efter vi tre gange i træk er kommet i Top 6. Forventningerne stiger for hver sæson, når man har succes. Men vi er helt klar over, at det bliver svært, siger Björn Kopplin.

Randers har hentet Oskar Snorre på fri transfer i HB Køge til det, der umiddelbart ligner en reserverolle, om end det ikke kan udelukkes, at Patrik Carlgren bliver solgt her med et år til kontraktudløb.

Randrusianerne købte i 2021/22 Stephen Odey fri af belgiske Genk for knap fem millioner kroner, og kommer der denne sommer større spillersalg, kan randrusianerne sandsynligvis vælge at betale transfer for mindst et par spillere, hvis ellers direktør Søren Pedersen og resten af den sportslige afdeling kan få de rette spillere til at skifte.

Anfører Björn Kopplin har kontrakt med Randers et år til.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Han er ny cheftræner for Real Madrid

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mohamed Daramy vender tilbage

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mareridt for FC Augsburg

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Frendrup scorer for første gang i et år

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

FC København-boss i smuttur

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Afviser utroligt tilbud

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

FCK-boss kan snart præsentere noget

Rådførte sig hos Kamil Grabara