– Vi må erkende, vi ikke er, hvor vi skal være

Jan Bech Andersen medgiver, at Brøndby IF ikke er, hvor de skal være, og han kalder FC København klare favoritter i søndagens derby.



For fem måneder siden kunne Brøndby-spillerne skåle i champagne og fejre klubbens første mesterskab i mere end 15 år. Det var glade dage på den københavnske Vestegn, men nu er det for alvor blevet hverdag igen.

Et forsvar af titlen synes allerede umuligt for Brøndby IF her midtvejs i grundspillet, og Niels Frederiksens tropper virker til at have rigeligt at gøre med bare at komme i top seks.

Søndag kan festen dog vende tilbage til Vestegnen – i hvert fald for en stund – når Brøndby IF møder arvefjenderne fra FC København på hjemmebane. 

FC København har allerede lagt afstand til Brøndby og er før søndagens derby ti point foran, og det behager naturligvis ikke Jan Bech Andersen, der er bestyrelsesformand i den danske mesterklub.

Det er dog logisk med tanke på de økonomiske muskler, FCK kan flekse.

– FC Københavns budget er vel to-en-halv eller tre gange større end vores, og sådan var det også i sidste sæson. Alligevel blev vi mestre, men over tid udligner tingene sig. Pengene vinder otte ud af ti gange, og i denne sæson er FCK igen med helt fremme, hvilket deres budget tilsiger, fastslår Jan Bech Andersen over for tipsbladet.dk.

Han er imidlertid ikke blind for, at der i høj grad også er grund til selvransagelse i Brøndby IF.

– Vi har ikke haft den start, som vi kunne ønske os, og der er ingen tvivl om, at vi har tabt momentum. Vi må kigge indad og blive ved med at arbejde hårdt, men vi må erkende, at vi ikke er, hvor vi skal være, siger Jan Bech Andersen.

FC København er klare favoritter
Søndag tørner Brøndby IF og FC København sammen for anden gang i denne sæson. I fjerde runde vandt løverne 4-2 på eget græs i Parken, så det er Brøndby, der jagter revanche.

Jan Bech Andersen glæder sig til søndagens brag i Brøndby.

– Det kribler altid i maven inden en kamp, men naturligvis er et derby altid specielt med den fantastiske intensitet og atmosfære, der er, siger bestyrelsesformanden og tilføjer:

– Som altid bliver det en helt unik kulisse, som konkurrerer med de største arenaer i verden. Det skal begge holds fans have kredit for, da det jo netop er den ping-pong, der gør stemningen elektrisk. Jeg håber som altid, at stemningen er intens, men ligeledes, at der både før, under og efter kampen ikke er ballade og tumult. Det klæder ikke nogen.

Den opfordring håber Jan Bech Andersen, at Brøndby-fansene tager til sig og udelukkende fokuserer på at støtte spillerne på banen. 

– Vores fans’ ubetingede kærlighed og støtte, specielt når det går mindre godt, er helt unik. Jeg vil vove den påstand, at det i indeværende sæson har været udslagsgivende i sejrene mod specielt AaB og senest mod Vejle. En helt uvurderlig 12. mand. De kan med rette forlange, at spillerne dør med støvlerne på hver gang, siger Brøndby-bossen.

På trods af hjemmebanefordelen kaster han favoritværdigheden over på FC København.

– Målt på interesse er det med afstand de største klubber i Danmark – og begge klubber nyder godt af interessen. Begge klubber har naturligvis ambitioner, men vi må erkende, at FCK jo kører med en meget større motor og på mange parametre er langt foran

– Derfor lyver tabellen ikke. Selvom derbyer altid lever deres eget liv, så er FC København klare favoritter, lyder det fra Jan Bech Andersen.

Der er kickoff mellem Brøndby IF og FC København søndag klokken 14.00. 



Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Nu kommenterer han FC København-historie

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Brendan Rodgers i chokskifte

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Hænger Chido Obi ud

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Målmand håber på Brøndby-transfer

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Vanvittig kamp for Manchester United

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Lukas Lerager tæt på denne klub

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL