HERNING (Tipsbladet): I de gamle dage før FC Midtjylland var Midt- og Vestjylland i høj grad Brøndby-territorium.
Det har ændret sig de seneste 25 år, men i efteråret slog Brøndby med store versaler fast, at man har overhånden mod FC Midtjylland i disse år med en 5-1-sejr i Herning.
Den bed hårdt den aften i det midt- og vestjyske, og smerten over det største hjemmebane-nederlag sidder stadig i Superliga-topholdet.
Følelsen op til søndag aftens brag er ganske vist mere præget af optimisme efter en god periode og med 12 point ned til søndagens gæster, men glemt er resultatet på ingen måde.
– For mig sidder den kamp helt oppe i halsen. Den var meget svær at sluge, det at tabe 5-1 foran vores egne fans som topklub. Vi er nemlig en topklub, og så er det noget, der ikke må ske. Selvfølgelig var det ikke meningen, det var på alle måder meget uheldigt, og det er bag os nu. Vi har lært af det, og vi er inde i en god og positiv fase. Der er en sund selvtillid på holdet lige nu, og vi skal bare ud at levere og vise, vi kan præstere regelmæssigt på et højt niveau, siger forsvarsspilleren Kevin Mbabu til Tipsbladet.
Læs om, hvad pointene har kostet Superliga-klubberne i grundspillet
– Der er ingen tvivl om, at vi skal ud med det rigtige mindset, og at vi skal gå på banen med et raseri, hvor vi for alt i verden vil have rettet op på det 1-5-nederlag. Formår vi det, er jeg sikker på, vi kommer til at levere en god kamp, siger Kevin Mbabu.
Ingen arrogance mod Brøndby
Fredag var hele truppen og staben sammen igen efter landsholdspausen med Mbabus kant-kammerat Darío Osorio som en af de sidste til at slutte sig til truppen efter kampe hjemme i Chile og i Paraguay.
– Vi har savnet hinanden. Det er ligesom en familie, hvor man ikke har set hinanden i et stykke tid, fordi nogen har været ude at rejse. Vi er glade for at få dem hjem igen, og vi ser virkelig frem til Brøndby-kampen. For den sidder lidt i halsen på os, det er specielt. De har kostet os flest point i sæsonen, og det er tid til at få rettet op på det og vise alle, hvorfor vi ligger i toppen af tabellen.

– Vi er inde i en fremragende fase i øjeblikket. Vi har gjort det godt de seneste tre-fire uger, og det kan vi være tilfredse med. Vi er det bag os, vi har haft en landsholdspause, og alle er tilbage nu. Der var god intensitet her til morgen, masser af glæde, og humøret var højt. Nu skal vi klare de sidste forberedelser til Brøndby-kampen, så vi er klar, siger Kevin Mbabu, der fornemmer en god balance mellem glæde og seriøsitet i truppen.
Brøndby må ikke tabe i Herning, mener en af klubbens profiler – læs mere her
– Det er en god selvtillid, vi har, der er ingen arrogance. Jeg kan mærke, at vi alle ser frem til slutspillet. Der er lutter store kampe hver weekend, og det er fedt for os som spillere såvel som for fansene. Og jeg håber, fansene kommer med en masse energi, for det får vi brug for, siger Kevin Mbabu.
Kevin Mbabu er oppe på 22 kampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til Superliga-klubben i slutningen af sidste sommers transfervindue.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
LIVE
LIVE: Dansker turde ikke sparke
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Pinligt! Danmark brænder på stribe
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tottenham præsenterer ny træner
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Italien under massivt pres
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER