– Vi skal gå på banen med raseri

FC Midtjylland skal have revanche mod Brøndby IF efter at have tabt 1-5 til det storkøbenhavnske traditionshold i efteråret.



HERNING (Tipsbladet): I de gamle dage før FC Midtjylland var Midt- og Vestjylland i høj grad Brøndby-territorium.

Det har ændret sig de seneste 25 år, men i efteråret slog Brøndby med store versaler fast, at man har overhånden mod FC Midtjylland i disse år med en 5-1-sejr i Herning.

Den bed hårdt den aften i det midt- og vestjyske, og smerten over det største hjemmebane-nederlag sidder stadig i Superliga-topholdet.

Følelsen op til søndag aftens brag er ganske vist mere præget af optimisme efter en god periode og med 12 point ned til søndagens gæster, men glemt er resultatet på ingen måde.

– For mig sidder den kamp helt oppe i halsen. Den var meget svær at sluge, det at tabe 5-1 foran vores egne fans som topklub. Vi er nemlig en topklub, og så er det noget, der ikke må ske. Selvfølgelig var det ikke meningen, det var på alle måder meget uheldigt, og det er bag os nu. Vi har lært af det, og vi er inde i en god og positiv fase. Der er en sund selvtillid på holdet lige nu, og vi skal bare ud at levere og vise, vi kan præstere regelmæssigt på et højt niveau, siger forsvarsspilleren Kevin Mbabu til Tipsbladet.

Læs om, hvad pointene har kostet Superliga-klubberne i grundspillet

– Der er ingen tvivl om, at vi skal ud med det rigtige mindset, og at vi skal gå på banen med et raseri, hvor vi for alt i verden vil have rettet op på det 1-5-nederlag. Formår vi det, er jeg sikker på, vi kommer til at levere en god kamp, siger Kevin Mbabu.

Ingen arrogance mod Brøndby

Fredag var hele truppen og staben sammen igen efter landsholdspausen med Mbabus kant-kammerat Darío Osorio som en af de sidste til at slutte sig til truppen efter kampe hjemme i Chile og i Paraguay.

– Vi har savnet hinanden. Det er ligesom en familie, hvor man ikke har set hinanden i et stykke tid, fordi nogen har været ude at rejse. Vi er glade for at få dem hjem igen, og vi ser virkelig frem til Brøndby-kampen. For den sidder lidt i halsen på os, det er specielt. De har kostet os flest point i sæsonen, og det er tid til at få rettet op på det og vise alle, hvorfor vi ligger i toppen af tabellen.

Optakt til Brøndby - Lyngby i Superligaen
Brøndby IF har haft en svær måned og kunne i den grad bruge tre point mod FC Midtjylland søndag aften. Foto: Alamy

– Vi er inde i en fremragende fase i øjeblikket. Vi har gjort det godt de seneste tre-fire uger, og det kan vi være tilfredse med. Vi er det bag os, vi har haft en landsholdspause, og alle er tilbage nu. Der var god intensitet her til morgen, masser af glæde, og humøret var højt. Nu skal vi klare de sidste forberedelser til Brøndby-kampen, så vi er klar, siger Kevin Mbabu, der fornemmer en god balance mellem glæde og seriøsitet i truppen.

Brøndby må ikke tabe i Herning, mener en af klubbens profiler – læs mere her

– Det er en god selvtillid, vi har, der er ingen arrogance. Jeg kan mærke, at vi alle ser frem til slutspillet. Der er lutter store kampe hver weekend, og det er fedt for os som spillere såvel som for fansene. Og jeg håber, fansene kommer med en masse energi, for det får vi brug for, siger Kevin Mbabu.

Kevin Mbabu er oppe på 22 kampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til Superliga-klubben i slutningen af sidste sommers transfervindue.





To danske klubber jagter formstærk angriber




LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Randers køber ny angriber

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Klubber holder øje med AaB-profil

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Mere aktivitet på vej i FC København

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Storklub jagter FCK-emne

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’