– Vi skal gå på banen med raseri

FC Midtjylland skal have revanche mod Brøndby IF efter at have tabt 1-5 til det storkøbenhavnske traditionshold i efteråret.



HERNING (Tipsbladet): I de gamle dage før FC Midtjylland var Midt- og Vestjylland i høj grad Brøndby-territorium.

Det har ændret sig de seneste 25 år, men i efteråret slog Brøndby med store versaler fast, at man har overhånden mod FC Midtjylland i disse år med en 5-1-sejr i Herning.

Den bed hårdt den aften i det midt- og vestjyske, og smerten over det største hjemmebane-nederlag sidder stadig i Superliga-topholdet.

Følelsen op til søndag aftens brag er ganske vist mere præget af optimisme efter en god periode og med 12 point ned til søndagens gæster, men glemt er resultatet på ingen måde.

– For mig sidder den kamp helt oppe i halsen. Den var meget svær at sluge, det at tabe 5-1 foran vores egne fans som topklub. Vi er nemlig en topklub, og så er det noget, der ikke må ske. Selvfølgelig var det ikke meningen, det var på alle måder meget uheldigt, og det er bag os nu. Vi har lært af det, og vi er inde i en god og positiv fase. Der er en sund selvtillid på holdet lige nu, og vi skal bare ud at levere og vise, vi kan præstere regelmæssigt på et højt niveau, siger forsvarsspilleren Kevin Mbabu til Tipsbladet.

Læs om, hvad pointene har kostet Superliga-klubberne i grundspillet

– Der er ingen tvivl om, at vi skal ud med det rigtige mindset, og at vi skal gå på banen med et raseri, hvor vi for alt i verden vil have rettet op på det 1-5-nederlag. Formår vi det, er jeg sikker på, vi kommer til at levere en god kamp, siger Kevin Mbabu.

Ingen arrogance mod Brøndby

Fredag var hele truppen og staben sammen igen efter landsholdspausen med Mbabus kant-kammerat Darío Osorio som en af de sidste til at slutte sig til truppen efter kampe hjemme i Chile og i Paraguay.

– Vi har savnet hinanden. Det er ligesom en familie, hvor man ikke har set hinanden i et stykke tid, fordi nogen har været ude at rejse. Vi er glade for at få dem hjem igen, og vi ser virkelig frem til Brøndby-kampen. For den sidder lidt i halsen på os, det er specielt. De har kostet os flest point i sæsonen, og det er tid til at få rettet op på det og vise alle, hvorfor vi ligger i toppen af tabellen.

Optakt til Brøndby - Lyngby i Superligaen
Brøndby IF har haft en svær måned og kunne i den grad bruge tre point mod FC Midtjylland søndag aften. Foto: Alamy

– Vi er inde i en fremragende fase i øjeblikket. Vi har gjort det godt de seneste tre-fire uger, og det kan vi være tilfredse med. Vi er det bag os, vi har haft en landsholdspause, og alle er tilbage nu. Der var god intensitet her til morgen, masser af glæde, og humøret var højt. Nu skal vi klare de sidste forberedelser til Brøndby-kampen, så vi er klar, siger Kevin Mbabu, der fornemmer en god balance mellem glæde og seriøsitet i truppen.

Brøndby må ikke tabe i Herning, mener en af klubbens profiler – læs mere her

– Det er en god selvtillid, vi har, der er ingen arrogance. Jeg kan mærke, at vi alle ser frem til slutspillet. Der er lutter store kampe hver weekend, og det er fedt for os som spillere såvel som for fansene. Og jeg håber, fansene kommer med en masse energi, for det får vi brug for, siger Kevin Mbabu.

Kevin Mbabu er oppe på 22 kampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til Superliga-klubben i slutningen af sidste sommers transfervindue.



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Alle taler om dem!

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Fælder dom over Højlund

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Presset Frank: Her er vores store problem

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Magisk aften for FC København-stjerne

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

– Du har udstråling som tagpap

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’