– Vi skal gå på banen med raseri

FC Midtjylland skal have revanche mod Brøndby IF efter at have tabt 1-5 til det storkøbenhavnske traditionshold i efteråret.



HERNING (Tipsbladet): I de gamle dage før FC Midtjylland var Midt- og Vestjylland i høj grad Brøndby-territorium.

Det har ændret sig de seneste 25 år, men i efteråret slog Brøndby med store versaler fast, at man har overhånden mod FC Midtjylland i disse år med en 5-1-sejr i Herning.

Den bed hårdt den aften i det midt- og vestjyske, og smerten over det største hjemmebane-nederlag sidder stadig i Superliga-topholdet.

Følelsen op til søndag aftens brag er ganske vist mere præget af optimisme efter en god periode og med 12 point ned til søndagens gæster, men glemt er resultatet på ingen måde.

– For mig sidder den kamp helt oppe i halsen. Den var meget svær at sluge, det at tabe 5-1 foran vores egne fans som topklub. Vi er nemlig en topklub, og så er det noget, der ikke må ske. Selvfølgelig var det ikke meningen, det var på alle måder meget uheldigt, og det er bag os nu. Vi har lært af det, og vi er inde i en god og positiv fase. Der er en sund selvtillid på holdet lige nu, og vi skal bare ud at levere og vise, vi kan præstere regelmæssigt på et højt niveau, siger forsvarsspilleren Kevin Mbabu til Tipsbladet.

Læs om, hvad pointene har kostet Superliga-klubberne i grundspillet

– Der er ingen tvivl om, at vi skal ud med det rigtige mindset, og at vi skal gå på banen med et raseri, hvor vi for alt i verden vil have rettet op på det 1-5-nederlag. Formår vi det, er jeg sikker på, vi kommer til at levere en god kamp, siger Kevin Mbabu.

Ingen arrogance mod Brøndby

Fredag var hele truppen og staben sammen igen efter landsholdspausen med Mbabus kant-kammerat Darío Osorio som en af de sidste til at slutte sig til truppen efter kampe hjemme i Chile og i Paraguay.

– Vi har savnet hinanden. Det er ligesom en familie, hvor man ikke har set hinanden i et stykke tid, fordi nogen har været ude at rejse. Vi er glade for at få dem hjem igen, og vi ser virkelig frem til Brøndby-kampen. For den sidder lidt i halsen på os, det er specielt. De har kostet os flest point i sæsonen, og det er tid til at få rettet op på det og vise alle, hvorfor vi ligger i toppen af tabellen.

Optakt til Brøndby - Lyngby i Superligaen
Brøndby IF har haft en svær måned og kunne i den grad bruge tre point mod FC Midtjylland søndag aften. Foto: Alamy

– Vi er inde i en fremragende fase i øjeblikket. Vi har gjort det godt de seneste tre-fire uger, og det kan vi være tilfredse med. Vi er det bag os, vi har haft en landsholdspause, og alle er tilbage nu. Der var god intensitet her til morgen, masser af glæde, og humøret var højt. Nu skal vi klare de sidste forberedelser til Brøndby-kampen, så vi er klar, siger Kevin Mbabu, der fornemmer en god balance mellem glæde og seriøsitet i truppen.

Brøndby må ikke tabe i Herning, mener en af klubbens profiler – læs mere her

– Det er en god selvtillid, vi har, der er ingen arrogance. Jeg kan mærke, at vi alle ser frem til slutspillet. Der er lutter store kampe hver weekend, og det er fedt for os som spillere såvel som for fansene. Og jeg håber, fansene kommer med en masse energi, for det får vi brug for, siger Kevin Mbabu.

Kevin Mbabu er oppe på 22 kampe for FC Midtjylland, siden han skiftede til Superliga-klubben i slutningen af sidste sommers transfervindue.






‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

FC København udlejer Jonathan Moalem

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Jubler over store FC København-nyheder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansk angriber sat til salg

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘Et af de største danske resultater’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning