– Vi skal nyde ham, mens han er i Superligaen

Den blot 19-årige Caleb Yirenkyi har fået et stort gennembrud i Superligaen i foråret, og i FC Nordsjælland er man selvsagt meget tilfredse med ghaneserens udvikling.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): FC Nordsjælland sagde i vinter farvel til holdets nok bedste spiller, da Jeppe Tverskov skiftede Farum ud med San Diego, men vanen tro har ‘Tigrene’ her i foråret formået at introducere nogle nye unge og interessante spillere, som de færreste på forhånd havde det store kendskab til.

En af de mest iøjnefaldende af disse er den 19-årige ghaneser Caleb Yirenkyi, der har spillet fuld tid i alle FC Nordsjællands seks kampe i foråret. Og ifølge holdkammeraten Peter Ankersen går der nok heller ikke så længe, før Yirenkyi bliver skudt af sted til udlandet.

– Han har imponeret alle. Jeg havde godt hørt i forvejen, at han var et stort talent, og jeg kunne også godt se det i starten af træningerne, men efter at han har fået seniorerfaring nu, der er det stort set kun gået én vej for ham, og det er fremad.

– Han er en spiller, vi skal nyde, mens han er i Superligaen, for jeg tror, at han er en eftertragtet vare til sommer, siger Peter Ankersen til Tipsbladets efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.

Også Benjamin Nygren er begejstret for den helt unge midtbanespiller, der har scoret et enkelt mål i foråret.

– Jeg synes, at han er rigtig, rigtig god. Han har et rigtigt højt internationalt niveau. Han vinder mange dueller, han er rigtig stærk og han er også god med bolden, så han er en, som jeg tror kommer rigtigt langt, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet og fortsætter:

– Der er mange, som ikke har kendt til ham, men jeg har trænet sammen med ham i næsten et år, og jeg har tænkt i rigtig lang tid, at når han starter med at spille, så bliver det rigtigt godt.

Caleb Yirenkyi har fået et stort gennembrud i Superligaen i foråret (Foto: Alamy).

‘Han har en helt vild intensitet’

I søndagens 2-0-nederlag til AGF var Caleb Yirenkyi vel nok den bedste spiller for FC Nordsjælland, og blandt midtbanespillerens største beundrere finder man cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der især er imponeret over Yirenkyis mentalitet.

– Først og fremmest er han virkelig sådan en, der gør alt hvad han kan, både på og udenfor træningsbanen. Han lever det 100 procent. Han er ekstremt moden, i forhold til alt det, han tilstræber at være, og alle de ting, han suger til sig og den måde, han kommer til os på. Han passer rigtigt godt ind i den måde, vi gør tingene på, og det miljø, som vi har, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så er han jo, som vi alle sammen kan se, en fantastisk bolderobrer. Han kan dække nogle virkeligt store områder og har en fantastisk motor og en helt vild intensitet i sit spil. Så synes jeg ikke, at han er dårlig med bolden, men det er et udviklingsområde, og han bliver til stadighed bedre i spillet i de små rum, og han har rigtigt godt af at være ved siden af Mark (Brink, red.), som passer godt sammen med ham.

– Jeg synes også, at han propper på hele tiden, og vi så også i Aarhus i søndags, da vi rykker ham lidt frem, at det, der sker for os, ofte sker omkring ham. Han er involveret og han kan time sine løb i dybden. Han er jo bare en nydelse. Jeg synes, at det har været fantastisk. Han har taget Superligaen med storm, synes jeg, og han har taget sin plads hos os på flotteste vis.

FC Nordsjælland spiller igen på søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.

Bliver Caleb Yirenkyi solgt til sommer?

  • Ja, han er et kæmpe talent
  • Nej, det er lige tidligt nok
  • Ved ikke
  • Ja, han er et kæmpe talent
  • Nej, det er lige tidligt nok
  • Ved ikke

0 Votes





Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe




LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Henter FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Falsk transferhistorie i omløb

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Trænerlegende stopper

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Joakim Mæhle åbner op



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Kæk Wass: Han filmede!

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko