– Vi skal nyde ham, mens han er i Superligaen

Den blot 19-årige Caleb Yirenkyi har fået et stort gennembrud i Superligaen i foråret, og i FC Nordsjælland er man selvsagt meget tilfredse med ghaneserens udvikling.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): FC Nordsjælland sagde i vinter farvel til holdets nok bedste spiller, da Jeppe Tverskov skiftede Farum ud med San Diego, men vanen tro har ‘Tigrene’ her i foråret formået at introducere nogle nye unge og interessante spillere, som de færreste på forhånd havde det store kendskab til.

En af de mest iøjnefaldende af disse er den 19-årige ghaneser Caleb Yirenkyi, der har spillet fuld tid i alle FC Nordsjællands seks kampe i foråret. Og ifølge holdkammeraten Peter Ankersen går der nok heller ikke så længe, før Yirenkyi bliver skudt af sted til udlandet.

– Han har imponeret alle. Jeg havde godt hørt i forvejen, at han var et stort talent, og jeg kunne også godt se det i starten af træningerne, men efter at han har fået seniorerfaring nu, der er det stort set kun gået én vej for ham, og det er fremad.

– Han er en spiller, vi skal nyde, mens han er i Superligaen, for jeg tror, at han er en eftertragtet vare til sommer, siger Peter Ankersen til Tipsbladets efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.

Også Benjamin Nygren er begejstret for den helt unge midtbanespiller, der har scoret et enkelt mål i foråret.

– Jeg synes, at han er rigtig, rigtig god. Han har et rigtigt højt internationalt niveau. Han vinder mange dueller, han er rigtig stærk og han er også god med bolden, så han er en, som jeg tror kommer rigtigt langt, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet og fortsætter:

– Der er mange, som ikke har kendt til ham, men jeg har trænet sammen med ham i næsten et år, og jeg har tænkt i rigtig lang tid, at når han starter med at spille, så bliver det rigtigt godt.

Caleb Yirenkyi har fået et stort gennembrud i Superligaen i foråret (Foto: Alamy).

‘Han har en helt vild intensitet’

I søndagens 2-0-nederlag til AGF var Caleb Yirenkyi vel nok den bedste spiller for FC Nordsjælland, og blandt midtbanespillerens største beundrere finder man cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der især er imponeret over Yirenkyis mentalitet.

– Først og fremmest er han virkelig sådan en, der gør alt hvad han kan, både på og udenfor træningsbanen. Han lever det 100 procent. Han er ekstremt moden, i forhold til alt det, han tilstræber at være, og alle de ting, han suger til sig og den måde, han kommer til os på. Han passer rigtigt godt ind i den måde, vi gør tingene på, og det miljø, som vi har, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:

– Og så er han jo, som vi alle sammen kan se, en fantastisk bolderobrer. Han kan dække nogle virkeligt store områder og har en fantastisk motor og en helt vild intensitet i sit spil. Så synes jeg ikke, at han er dårlig med bolden, men det er et udviklingsområde, og han bliver til stadighed bedre i spillet i de små rum, og han har rigtigt godt af at være ved siden af Mark (Brink, red.), som passer godt sammen med ham.

– Jeg synes også, at han propper på hele tiden, og vi så også i Aarhus i søndags, da vi rykker ham lidt frem, at det, der sker for os, ofte sker omkring ham. Han er involveret og han kan time sine løb i dybden. Han er jo bare en nydelse. Jeg synes, at det har været fantastisk. Han har taget Superligaen med storm, synes jeg, og han har taget sin plads hos os på flotteste vis.

FC Nordsjælland spiller igen på søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.

Bliver Caleb Yirenkyi solgt til sommer?

  • Ja, han er et kæmpe talent
  • Nej, det er lige tidligt nok
  • Ved ikke
  • Ja, han er et kæmpe talent
  • Nej, det er lige tidligt nok
  • Ved ikke

0 Votes







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Overvejer AGF-forlængelse

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco