RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): FC Nordsjælland sagde i vinter farvel til holdets nok bedste spiller, da Jeppe Tverskov skiftede Farum ud med San Diego, men vanen tro har ‘Tigrene’ her i foråret formået at introducere nogle nye unge og interessante spillere, som de færreste på forhånd havde det store kendskab til.
En af de mest iøjnefaldende af disse er den 19-årige ghaneser Caleb Yirenkyi, der har spillet fuld tid i alle FC Nordsjællands seks kampe i foråret. Og ifølge holdkammeraten Peter Ankersen går der nok heller ikke så længe, før Yirenkyi bliver skudt af sted til udlandet.
– Han har imponeret alle. Jeg havde godt hørt i forvejen, at han var et stort talent, og jeg kunne også godt se det i starten af træningerne, men efter at han har fået seniorerfaring nu, der er det stort set kun gået én vej for ham, og det er fremad.
– Han er en spiller, vi skal nyde, mens han er i Superligaen, for jeg tror, at han er en eftertragtet vare til sommer, siger Peter Ankersen til Tipsbladets efter onsdagens træning i FC Nordsjælland.
Også Benjamin Nygren er begejstret for den helt unge midtbanespiller, der har scoret et enkelt mål i foråret.
– Jeg synes, at han er rigtig, rigtig god. Han har et rigtigt højt internationalt niveau. Han vinder mange dueller, han er rigtig stærk og han er også god med bolden, så han er en, som jeg tror kommer rigtigt langt, siger Benjamin Nygren til Tipsbladet og fortsætter:
– Der er mange, som ikke har kendt til ham, men jeg har trænet sammen med ham i næsten et år, og jeg har tænkt i rigtig lang tid, at når han starter med at spille, så bliver det rigtigt godt.

Caleb Yirenkyi har fået et stort gennembrud i Superligaen i foråret (Foto: Alamy).
‘Han har en helt vild intensitet’
I søndagens 2-0-nederlag til AGF var Caleb Yirenkyi vel nok den bedste spiller for FC Nordsjælland, og blandt midtbanespillerens største beundrere finder man cheftræner Jens Fønsskov Olsen, der især er imponeret over Yirenkyis mentalitet.
– Først og fremmest er han virkelig sådan en, der gør alt hvad han kan, både på og udenfor træningsbanen. Han lever det 100 procent. Han er ekstremt moden, i forhold til alt det, han tilstræber at være, og alle de ting, han suger til sig og den måde, han kommer til os på. Han passer rigtigt godt ind i den måde, vi gør tingene på, og det miljø, som vi har, siger Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet og fortsætter:
– Og så er han jo, som vi alle sammen kan se, en fantastisk bolderobrer. Han kan dække nogle virkeligt store områder og har en fantastisk motor og en helt vild intensitet i sit spil. Så synes jeg ikke, at han er dårlig med bolden, men det er et udviklingsområde, og han bliver til stadighed bedre i spillet i de små rum, og han har rigtigt godt af at være ved siden af Mark (Brink, red.), som passer godt sammen med ham.
– Jeg synes også, at han propper på hele tiden, og vi så også i Aarhus i søndags, da vi rykker ham lidt frem, at det, der sker for os, ofte sker omkring ham. Han er involveret og han kan time sine løb i dybden. Han er jo bare en nydelse. Jeg synes, at det har været fantastisk. Han har taget Superligaen med storm, synes jeg, og han har taget sin plads hos os på flotteste vis.
FC Nordsjælland spiller igen på søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.
Bliver Caleb Yirenkyi solgt til sommer?
0 Votes

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Skandale! I har givet op, DBU

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Hård AGF-afsked

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

De viser Brøndby og FCM i Europa

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Kold krig i ni måneder

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle