– Vi skal udfordre dem fra Sjælland

Der er smæk på fredag aften i Randers, men på de større linjer har Randers-direktør Søren Pedersen det fint med, at også rivalen AGF er i udvikling med et nyt stadion på vej.



ÅRHUS og RANDERS (Tipsbladet): Der tegner til at blive udsolgt i Randers, når AGF fredag aften er på besøg i tredjesidste runde af grundspillet.

TV-værten Christian Degn er DJ i Randers’ fanzone før kampen, AGF’s udebaneafsnit er udvidet til hele endetribunen, hvilket giver plads til 2.400 hvidblusede på sæsonens sidste vinter-aften, og banen indbyder sandsynligvis til en omgang fodbold-slagsmål, selv om der har været højere temperaturer siden Randers’ hjemmebanedebut mod FC København mandag i sidste uge.

Århusianerne på tredjepladsen har blikket rettet mod toppen efter to sejre med fire scoringer i hver mod Sønderjyske og AaB, men Randers er kommet på hårdt arbejde tre point bagude på grund af FC Nordsjælland, Silkeborg IF og Brøndby IF’s pres.

Ét hold misser Top 6 og vil være en automatisk favorit til syvendepladsen i nedrykningsslutspillet, og det satser Randers FC naturligvis på ikke bliver dem.

– Man må sige, at der skal historisk mange point til. De seneste mange år havde det oftest været nok med det antal point, vi har nu, men i år skal der historisk mange til, fordi der er syv hold, der henter så meget. Vi skal have samlet nogle point sammen, og det kan passende starte fredag, siger Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet.

Pedersen har en fortid som spiller i AGF, før han rundede karrieren af i Randers, og han ser positive tegn i udviklingen i Århus med et nyt stadion.

– Jeg kan godt forstå, de er glade for, hvordan det går i Århus, og nu har de også et nyt stadion på vej.

– Jeg glæder mig over, hvordan det går AGF. Jeg har kun positivt at sige om udviklingen, det er fedt, at de gør det godt. Og så kan de forhåbentlig sammen med os være med til at udfordre dem fra Sjælland, der får rimelig meget taletid, siger Søren Pedersen.

Randers FC taler fortsat med udenlandske investorer, der ud over at købe de eksisterende aktier sandsynligvis også skal komme med en investering, der kan løfte Randers FC’s spillerbudget væsentligt (læs om Randers’ nuværende budget her).

AGF er klar
I Århus vil cheftræner Uwe Rösler ikke tale om medaljer og topkamp, før Top 6 er sikret, og den erfarne tyske træner lyder ikke som en mand, der forventer lige så let spil, som AGF i store træk havde mod Sønderjyske og AaB.

– Hvis de vil slås, er vi klar. Hvis de vil spille, er vi klar. Jeg husker Randers-kampen for to år siden, det var en lignende situation i næstsidste runde, hvor vi vandt hos dem og sikrede Top 6. Omstændighederne i tabellen var de samme, vejret var det samme, banens tilstand var den samme, og jeg husker den kamp helt præcis. Jeg forventer nøjagtig den samme kamp, siger Uwe Rösler.

Midtbaneprofilen Nicolai Poulsen fulgte Randers’ kamp mod FC København i sidste uge, hvor FCK spillede en god første halvleg på en glat bane, og han forventer at få mudder på knæene på den gamle hjemmebane.

– Den så rigtig skidt ud mod FCK, og det er vi selvfølgelig forberedte på. Vi håber på at levere noget godt spil, men vi også klar på, det nok bliver rigtig meget en slåskamp derinde på banen med en masse andenbolde og dueller, siger Nicolai Poulsen til Tipsbladet.

God lir
Poulsen skiftede til AGF i 2019 fra Randers FC, hvor han var anfører, men midtbanespilleren er ikke flyttet til Århus, ligesom AGF-direktør Jacob Nielsen gjorde for relativt nylig.

Så Poulsen har hørt for den kommende kamp i de seneste dage, og det tager århusianernes randrusianer med et smil.

Nicolai Poulsen i en Europa League-kvalifikationskamp for Randers i 2015. Foto: Alamy

– Det er jo stadig specielt, når man bor i byen, så er det stadigvæk noget, som lige bliver markeret. ‘Nu er det altså på fredag, og vi kommer hjem med et nederlag’, og hvad folk nu ellers får fyret af. Det er jo bare sjovt og god lir. Det bliver en fed kamp med masser af intensitet, og jeg tror ikke, det bliver den mest velspillede kamp på den bane, siger Nicolai Poulsen, der oplever en fin tone i drillerierne, ligesom man gør i Randers FC.

– Det har et hyggeligt, venskabeligt niveau, hvor vi altid har været glade for ‘Polle’ i Randers og selvfølgelig er trætte af, at han skiftede til AGF. Men der er ikke mere i det end det. Jeg synes også, vi har udviklet os meget siden dengang, ‘Polle’ var her, og vi har en anden stil, end de har i AGF, hvor det passer rigtig godt til ham, siger Randers-direktør Søren Pedersen, der med sin egen fortid som spiller i begge klubber synes, rivaliseringen generelt har et fint niveau.

– Jeg synes, det er god lir, når der er noget liv mellem klubberne og i de her kampe. Det synes jeg er fint, så længe det er på en god og sober måde, siger Søren Pedersen.

Læs Tipsbladets optakt til kampen her.





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Hylder dansk debutant

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Ikke sket i 8 år

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

FC Midtjylland videre i pokalturneringen



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– En stor beslutning

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Teemu Pukki dominerer

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Mourinho meldes tæt på storklub

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Prøvede at lokke Eriksen

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus