– Vi solgte ham alt for billigt til Brøndby

Den rumænske klub CFR Cluj solgte Emmanuel Yeboah til Brøndby IF for 11 millioner – sportsdirektøren ærgrer sig over, at man ikke indkasserede mere.



Brøndby IF betalte ifølge B.T. 11 millioner kroner for Emmanuel Yeboah i sommeren 2023.

På Vestegnen er den grundlæggende følelse nok, at man har købt katten i sækken. Den 21-årige angriber har ikke været tilnærmelsesvis god nok til, at cheftræner Jesper Sørensen har kigget hans vej – ikke et eneste minut i Superligaen er det blevet til for Yeboah i denne sæson.

I ghaneserens tidligere klub CFR Cluj har man det imidlertid stik modsat end på Sydsiden i Brøndby. I Rumænien er man en smule skuffede over, at det ikke lykkedes at kradse flere penge ind end de 11 millioner, Brøndby betalte i sommer.

Det fortæller CFR Clujs sportsdirektør, Bogdan Mara, i et interview med Tipsbladet.

– Vi fik en okay pris, men helt ærligt, så kunne det have været bedre. Vi var i en situation på det tidspunkt, hvor vi var nødt til at sælge et par spillere. Jeg tror, han kunne have udviklet sig endnu mere, og så kunne vi have solgt ham for flere penge, siger Mara og tilføjer, at Emmanuel Yeboah var tæt på at blive solgt et halvt år inden, at Brøndby slog kløerne i ham. 

– I januar 2023 modtog vi et bud fra Slavia Prag, og vi var tæt på at nå til enighed. Forinden havde han præsteret godt i Conference League-gruppespillet, og der var stor interesse for ham, men vi solgte ham ikke, fordi han var en vigtig spiller for os. 

imago1034880967h

Han var god i Cluj
Sportsdirektøren undrer sig over, at Emmanuel Yeboah ikke har spillet flere minutter for Brøndby end de 13, det er blevet til – de faldt i en pokalkamp mod HIK i efteråret.

– Han udviklede sig godt hos os, men jeg kan jo af gode grunde ikke svare på, hvorfor han ikke spiller i Brøndby. Jeg kan i hvert fald konstatere, at han ikke får ret mange chancer, siger Mara til Tipsbladet og fortsætter:

– Da han kom til os, var han meget ung, og han startede på vores U19-hold, men banede sig hurtigt vej til førsteholdet, hvor han gjorde det godt. Han var en dynamisk spiller og scorede et par mål. 

Bogdan Mara fastslår, at han ikke længere er i kontakt med Emmanuel Yeboah, og selv om han kunne være fristet af at forsøge at hente angriberen tilbage til Rumænien, tror han ikke, det er realistisk.

– Hvis han kommer på fri transfer, er det da en mulighed, men vi kan ikke betale penge for ham, lyder det fra Cluj-bossen.

Emmanuel Yeboah har kontraktudløb i Brøndby IF i sommeren 2027. 





LIVE

LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘Det er en gave for Danmark’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Brian Riemer til pressen: Husk det!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

‘FC København var en mulighed’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ny VM-melding fra Iran

Philip Billing tabte kæben

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Danske stjerner kan være fortid

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel