– Vi solgte ham alt for billigt til Brøndby

Den rumænske klub CFR Cluj solgte Emmanuel Yeboah til Brøndby IF for 11 millioner – sportsdirektøren ærgrer sig over, at man ikke indkasserede mere.



Brøndby IF betalte ifølge B.T. 11 millioner kroner for Emmanuel Yeboah i sommeren 2023.

På Vestegnen er den grundlæggende følelse nok, at man har købt katten i sækken. Den 21-årige angriber har ikke været tilnærmelsesvis god nok til, at cheftræner Jesper Sørensen har kigget hans vej – ikke et eneste minut i Superligaen er det blevet til for Yeboah i denne sæson.

I ghaneserens tidligere klub CFR Cluj har man det imidlertid stik modsat end på Sydsiden i Brøndby. I Rumænien er man en smule skuffede over, at det ikke lykkedes at kradse flere penge ind end de 11 millioner, Brøndby betalte i sommer.

Det fortæller CFR Clujs sportsdirektør, Bogdan Mara, i et interview med Tipsbladet.

– Vi fik en okay pris, men helt ærligt, så kunne det have været bedre. Vi var i en situation på det tidspunkt, hvor vi var nødt til at sælge et par spillere. Jeg tror, han kunne have udviklet sig endnu mere, og så kunne vi have solgt ham for flere penge, siger Mara og tilføjer, at Emmanuel Yeboah var tæt på at blive solgt et halvt år inden, at Brøndby slog kløerne i ham. 

– I januar 2023 modtog vi et bud fra Slavia Prag, og vi var tæt på at nå til enighed. Forinden havde han præsteret godt i Conference League-gruppespillet, og der var stor interesse for ham, men vi solgte ham ikke, fordi han var en vigtig spiller for os. 

imago1034880967h

Han var god i Cluj
Sportsdirektøren undrer sig over, at Emmanuel Yeboah ikke har spillet flere minutter for Brøndby end de 13, det er blevet til – de faldt i en pokalkamp mod HIK i efteråret.

– Han udviklede sig godt hos os, men jeg kan jo af gode grunde ikke svare på, hvorfor han ikke spiller i Brøndby. Jeg kan i hvert fald konstatere, at han ikke får ret mange chancer, siger Mara til Tipsbladet og fortsætter:

– Da han kom til os, var han meget ung, og han startede på vores U19-hold, men banede sig hurtigt vej til førsteholdet, hvor han gjorde det godt. Han var en dynamisk spiller og scorede et par mål. 

Bogdan Mara fastslår, at han ikke længere er i kontakt med Emmanuel Yeboah, og selv om han kunne være fristet af at forsøge at hente angriberen tilbage til Rumænien, tror han ikke, det er realistisk.

– Hvis han kommer på fri transfer, er det da en mulighed, men vi kan ikke betale penge for ham, lyder det fra Cluj-bossen.

Emmanuel Yeboah har kontraktudløb i Brøndby IF i sommeren 2027. 



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Aldrig nogensinde FCK

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

To danskere færdige i norsk klub

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vild Diant Ramaj-historie

Salah har undskyldt

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Dansker trukket ind i skandalesag

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

‘Han skal ingen steder’

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag