– Vi vandt kampen på grund af ham!

Igor Vekic modtager stor ros fra sine holdkammerater efter det reddede straffespark søndag mod Lyngby.



Lyngby Stadion (Tipsbladet): De begår rigtig mange straffespark, men de er heldige at have en mur, der kan stoppe dem.

Igor Vekic blev en af de helt store helte for Vejle Boldklub, da de tog en vigtig sejr mod Lyngby BK i nedrykningsspillet.

Vejle-keeperen reddede nemlig for fjerde gang i sæsonen et straffespark for klubben, der kæmper med næb og klør for overlevelse.

– Han er fuldstændig fantastisk i dag, ikke bare på straffesparket, men han spiller en god kamp. Det er tydeligt at se, at han spiller med stor selvtillid, de indlæg, han hver gang griber ind på med stor sikkerhed, lige meget hvor mange der løber i vejen for ham.

– Jeg er meget tryg, når han spiller. Selvfølgelig er det afgørende med det straffespark. Hvis de havde scoret der, ved jeg ikke, hvordan det var endt. Vi vandt på grund af ham, siger German Onugkha til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.

Igor Vekic læste Michael Opokus spark fuldstændig, og det er ikke kun holdets stjerneangriber, der roser ham for den vigtige redning.

– Der skal lyde en ros til vores målmand i dag, som redder tre point, fordi hvis de kommer til pause med 2-2 efter det, så havde de fået blod på tanden. Det sørger han for, at vi undgår, så kæmpe cadeau til ham, siger Lundrim Hetemi, der begik straffesparket på Mathias Hebo.

De tre point til Vejle betyder, at de nu har fire point op til den fede side af nedrykningsstregen.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Thomas Frank: De vinder VM

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Transferbombe i Manchester United

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel forsvarer sin taktik

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Voldsom kritik