Dansk klubfodbolds største enkeltstående begivenhed kommer til at foregå foran lidt over 10.000 mennesker i Herning, og det har fået en heftig debat til at rase, efter at det står klart, at pokalfinalen mellem Silkeborg IF og FC København Kristi Himmelfartsdag spilles på MCH Arena.
Flere scenarier har været i spil, og Brøndby Stadion var egentlig udset til at danne rammen om pokalfinalen, men af sikkerhedsmæssige årsager er det blevet droppet, og da man fra DBU og Divisionsforeningens side ikke ønsker at give FCK en hjemmebanefordel, er opgøret nu endt i Herning.
Kritikken har været massiv fra flere fronter, og hos Viaplay, der har rettighederne til at vise pokalfinalen, sidder man heller ikke ligefrem med armene i vejret over, at det er endt, som det er, selv om man længe har kendt til scenarierne.
– Det samlede forløb har ikke været helt vildt smukt. Lad os bare slå det fast, siger Benjamin Munk Lund, der er sportschef hos Viaplay, til Tipsbladet.
– Vi er af den opfattelse, at den danske pokalfinale er en fantastisk stor fodboldkamp og én af de bedste kampe, vi har i løbet af en sæson. Som udgangspunkt mener vi, at den fortjener den allerbedste ramme, fordi det også giver den bedste kamp for os at vise i fjernsynet og på Viaplay.
– Der har været så mange flotte pokalfinaler i Parken – også mellem to jyske hold, som vi så det i sidste sæson – og det har altid været min fornemmelse, at Parken fremstår som en smuk ramme.

Selv om Viaplay har rettighederne til at vise pokalfinalen og har betalt en fornuftig sum for det, sidder streamingtjenesten ikke med ved bordet, når finalestadion skal vælges. Viaplay har altså ikke været med til at pege på MCH Arena og har heller ikke kunnet gøre indsigelser.
Set med TV-briller er holdningen dog klar.
– I England spiller man ikke bare pokalfinalen, men også de to semifinaler på Wembley for at gøre det til en stor begivenhed. Man bør spille pokalfinalen på det stadion, der til enhver tid kan give den allerbedste ramme for allerflest tilskuere, siger Benjamin Munk Lund.
Viaplay den eneste vinder?
Skulle man absolut pege på en vinder ved, at pokalfinalen spilles på lille MCH Arena i stedet for i Parken eller i Brøndby, kunne Viaplay ud fra en nøgtern betragtning være et godt bud.
For når markant færre fans har udsigt til at få en billet til kampen, må det alt andet end lige betyde, at der er flere potentielle TV-seere.
– Hvis de spillede for nul tilskuere, ville vi jo bare have mange flere seere, men det er slet ikke sådan, jeg ser på det. Kampens storhed og begivenhedens størrelse har også en kæmpe værdi for os som rettighedshaver. Det skaber en samtale om begivenheden, som får flere til at tænke “den skal jeg se i fjernsynet”, fastslår Benjamin Munk Lund.
Pokalfinalen spilles 29. maj.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Øjner europæisk trofæ
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER