Dansk klubfodbolds største enkeltstående begivenhed kommer til at foregå foran lidt over 10.000 mennesker i Herning, og det har fået en heftig debat til at rase, efter at det står klart, at pokalfinalen mellem Silkeborg IF og FC København Kristi Himmelfartsdag spilles på MCH Arena.
Flere scenarier har været i spil, og Brøndby Stadion var egentlig udset til at danne rammen om pokalfinalen, men af sikkerhedsmæssige årsager er det blevet droppet, og da man fra DBU og Divisionsforeningens side ikke ønsker at give FCK en hjemmebanefordel, er opgøret nu endt i Herning.
Kritikken har været massiv fra flere fronter, og hos Viaplay, der har rettighederne til at vise pokalfinalen, sidder man heller ikke ligefrem med armene i vejret over, at det er endt, som det er, selv om man længe har kendt til scenarierne.
– Det samlede forløb har ikke været helt vildt smukt. Lad os bare slå det fast, siger Benjamin Munk Lund, der er sportschef hos Viaplay, til Tipsbladet.
– Vi er af den opfattelse, at den danske pokalfinale er en fantastisk stor fodboldkamp og én af de bedste kampe, vi har i løbet af en sæson. Som udgangspunkt mener vi, at den fortjener den allerbedste ramme, fordi det også giver den bedste kamp for os at vise i fjernsynet og på Viaplay.
– Der har været så mange flotte pokalfinaler i Parken – også mellem to jyske hold, som vi så det i sidste sæson – og det har altid været min fornemmelse, at Parken fremstår som en smuk ramme.

Selv om Viaplay har rettighederne til at vise pokalfinalen og har betalt en fornuftig sum for det, sidder streamingtjenesten ikke med ved bordet, når finalestadion skal vælges. Viaplay har altså ikke været med til at pege på MCH Arena og har heller ikke kunnet gøre indsigelser.
Set med TV-briller er holdningen dog klar.
– I England spiller man ikke bare pokalfinalen, men også de to semifinaler på Wembley for at gøre det til en stor begivenhed. Man bør spille pokalfinalen på det stadion, der til enhver tid kan give den allerbedste ramme for allerflest tilskuere, siger Benjamin Munk Lund.
Viaplay den eneste vinder?
Skulle man absolut pege på en vinder ved, at pokalfinalen spilles på lille MCH Arena i stedet for i Parken eller i Brøndby, kunne Viaplay ud fra en nøgtern betragtning være et godt bud.
For når markant færre fans har udsigt til at få en billet til kampen, må det alt andet end lige betyde, at der er flere potentielle TV-seere.
– Hvis de spillede for nul tilskuere, ville vi jo bare have mange flere seere, men det er slet ikke sådan, jeg ser på det. Kampens storhed og begivenhedens størrelse har også en kæmpe værdi for os som rettighedshaver. Det skaber en samtale om begivenheden, som får flere til at tænke “den skal jeg se i fjernsynet”, fastslår Benjamin Munk Lund.
Pokalfinalen spilles 29. maj.
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
Wrexham slår Premier League-klub
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
LIGE NU