Dansk klubfodbolds største enkeltstående begivenhed kommer til at foregå foran lidt over 10.000 mennesker i Herning, og det har fået en heftig debat til at rase, efter at det står klart, at pokalfinalen mellem Silkeborg IF og FC København Kristi Himmelfartsdag spilles på MCH Arena.
Flere scenarier har været i spil, og Brøndby Stadion var egentlig udset til at danne rammen om pokalfinalen, men af sikkerhedsmæssige årsager er det blevet droppet, og da man fra DBU og Divisionsforeningens side ikke ønsker at give FCK en hjemmebanefordel, er opgøret nu endt i Herning.
Kritikken har været massiv fra flere fronter, og hos Viaplay, der har rettighederne til at vise pokalfinalen, sidder man heller ikke ligefrem med armene i vejret over, at det er endt, som det er, selv om man længe har kendt til scenarierne.
– Det samlede forløb har ikke været helt vildt smukt. Lad os bare slå det fast, siger Benjamin Munk Lund, der er sportschef hos Viaplay, til Tipsbladet.
– Vi er af den opfattelse, at den danske pokalfinale er en fantastisk stor fodboldkamp og én af de bedste kampe, vi har i løbet af en sæson. Som udgangspunkt mener vi, at den fortjener den allerbedste ramme, fordi det også giver den bedste kamp for os at vise i fjernsynet og på Viaplay.
– Der har været så mange flotte pokalfinaler i Parken – også mellem to jyske hold, som vi så det i sidste sæson – og det har altid været min fornemmelse, at Parken fremstår som en smuk ramme.

Selv om Viaplay har rettighederne til at vise pokalfinalen og har betalt en fornuftig sum for det, sidder streamingtjenesten ikke med ved bordet, når finalestadion skal vælges. Viaplay har altså ikke været med til at pege på MCH Arena og har heller ikke kunnet gøre indsigelser.
Set med TV-briller er holdningen dog klar.
– I England spiller man ikke bare pokalfinalen, men også de to semifinaler på Wembley for at gøre det til en stor begivenhed. Man bør spille pokalfinalen på det stadion, der til enhver tid kan give den allerbedste ramme for allerflest tilskuere, siger Benjamin Munk Lund.
Viaplay den eneste vinder?
Skulle man absolut pege på en vinder ved, at pokalfinalen spilles på lille MCH Arena i stedet for i Parken eller i Brøndby, kunne Viaplay ud fra en nøgtern betragtning være et godt bud.
For når markant færre fans har udsigt til at få en billet til kampen, må det alt andet end lige betyde, at der er flere potentielle TV-seere.
– Hvis de spillede for nul tilskuere, ville vi jo bare have mange flere seere, men det er slet ikke sådan, jeg ser på det. Kampens storhed og begivenhedens størrelse har også en kæmpe værdi for os som rettighedshaver. Det skaber en samtale om begivenheden, som får flere til at tænke “den skal jeg se i fjernsynet”, fastslår Benjamin Munk Lund.
Pokalfinalen spilles 29. maj.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER