Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Heller ikke hos Viaplay, der har rettighederne til pokalfinalen, sidder man med armene i vejret over, at kampen skal spilles i Herning.



Dansk klubfodbolds største enkeltstående begivenhed kommer til at foregå foran lidt over 10.000 mennesker i Herning, og det har fået en heftig debat til at rase, efter at det står klart, at pokalfinalen mellem Silkeborg IF og FC København Kristi Himmelfartsdag spilles på MCH Arena.

Flere scenarier har været i spil, og Brøndby Stadion var egentlig udset til at danne rammen om pokalfinalen, men af sikkerhedsmæssige årsager er det blevet droppet, og da man fra DBU og Divisionsforeningens side ikke ønsker at give FCK en hjemmebanefordel, er opgøret nu endt i Herning.

Med den beslutning har Divisionsforeningen rent faktisk droppet deres eget krav til, hvad et finalestadion skal indeholde.

Kritikken har været massiv fra flere fronter, og hos Viaplay, der har rettighederne til at vise pokalfinalen, sidder man heller ikke ligefrem med armene i vejret over, at det er endt, som det er, selv om man længe har kendt til scenarierne.

– Det samlede forløb har ikke været helt vildt smukt. Lad os bare slå det fast, siger Benjamin Munk Lund, der er sportschef hos Viaplay, til Tipsbladet.

– Vi er af den opfattelse, at den danske pokalfinale er en fantastisk stor fodboldkamp og én af de bedste kampe, vi har i løbet af en sæson. Som udgangspunkt mener vi, at den fortjener den allerbedste ramme, fordi det også giver den bedste kamp for os at vise i fjernsynet og på Viaplay.

– Der har været så mange flotte pokalfinaler i Parken – også mellem to jyske hold, som vi så det i sidste sæson – og det har altid været min fornemmelse, at Parken fremstår som en smuk ramme.

Selv om Viaplay har rettighederne til at vise pokalfinalen og har betalt en fornuftig sum for det, sidder streamingtjenesten ikke med ved bordet, når finalestadion skal vælges. Viaplay har altså ikke været med til at pege på MCH Arena og har heller ikke kunnet gøre indsigelser.

Set med TV-briller er holdningen dog klar.

– I England spiller man ikke bare pokalfinalen, men også de to semifinaler på Wembley for at gøre det til en stor begivenhed. Man bør spille pokalfinalen på det stadion, der til enhver tid kan give den allerbedste ramme for allerflest tilskuere, siger Benjamin Munk Lund.

Viaplay den eneste vinder?

Skulle man absolut pege på en vinder ved, at pokalfinalen spilles på lille MCH Arena i stedet for i Parken eller i Brøndby, kunne Viaplay ud fra en nøgtern betragtning være et godt bud.

For når markant færre fans har udsigt til at få en billet til kampen, må det alt andet end lige betyde, at der er flere potentielle TV-seere.

– Hvis de spillede for nul tilskuere, ville vi jo bare have mange flere seere, men det er slet ikke sådan, jeg ser på det. Kampens storhed og begivenhedens størrelse har også en kæmpe værdi for os som rettighedshaver. Det skaber en samtale om begivenheden, som får flere til at tænke “den skal jeg se i fjernsynet”, fastslår Benjamin Munk Lund.

Pokalfinalen spilles 29. maj.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Store navne kan forlade Brøndby IF

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Det kommer til at trække ud

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

To danskere færdige i norsk klub

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Drømmer om VM 2026 med Danmark

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

– Han er fuldstændig vanvittig

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag