Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Heller ikke hos Viaplay, der har rettighederne til pokalfinalen, sidder man med armene i vejret over, at kampen skal spilles i Herning.



Dansk klubfodbolds største enkeltstående begivenhed kommer til at foregå foran lidt over 10.000 mennesker i Herning, og det har fået en heftig debat til at rase, efter at det står klart, at pokalfinalen mellem Silkeborg IF og FC København Kristi Himmelfartsdag spilles på MCH Arena.

Flere scenarier har været i spil, og Brøndby Stadion var egentlig udset til at danne rammen om pokalfinalen, men af sikkerhedsmæssige årsager er det blevet droppet, og da man fra DBU og Divisionsforeningens side ikke ønsker at give FCK en hjemmebanefordel, er opgøret nu endt i Herning.

Med den beslutning har Divisionsforeningen rent faktisk droppet deres eget krav til, hvad et finalestadion skal indeholde.

Kritikken har været massiv fra flere fronter, og hos Viaplay, der har rettighederne til at vise pokalfinalen, sidder man heller ikke ligefrem med armene i vejret over, at det er endt, som det er, selv om man længe har kendt til scenarierne.

– Det samlede forløb har ikke været helt vildt smukt. Lad os bare slå det fast, siger Benjamin Munk Lund, der er sportschef hos Viaplay, til Tipsbladet.

– Vi er af den opfattelse, at den danske pokalfinale er en fantastisk stor fodboldkamp og én af de bedste kampe, vi har i løbet af en sæson. Som udgangspunkt mener vi, at den fortjener den allerbedste ramme, fordi det også giver den bedste kamp for os at vise i fjernsynet og på Viaplay.

– Der har været så mange flotte pokalfinaler i Parken – også mellem to jyske hold, som vi så det i sidste sæson – og det har altid været min fornemmelse, at Parken fremstår som en smuk ramme.

Selv om Viaplay har rettighederne til at vise pokalfinalen og har betalt en fornuftig sum for det, sidder streamingtjenesten ikke med ved bordet, når finalestadion skal vælges. Viaplay har altså ikke været med til at pege på MCH Arena og har heller ikke kunnet gøre indsigelser.

Set med TV-briller er holdningen dog klar.

– I England spiller man ikke bare pokalfinalen, men også de to semifinaler på Wembley for at gøre det til en stor begivenhed. Man bør spille pokalfinalen på det stadion, der til enhver tid kan give den allerbedste ramme for allerflest tilskuere, siger Benjamin Munk Lund.

Viaplay den eneste vinder?

Skulle man absolut pege på en vinder ved, at pokalfinalen spilles på lille MCH Arena i stedet for i Parken eller i Brøndby, kunne Viaplay ud fra en nøgtern betragtning være et godt bud.

For når markant færre fans har udsigt til at få en billet til kampen, må det alt andet end lige betyde, at der er flere potentielle TV-seere.

– Hvis de spillede for nul tilskuere, ville vi jo bare have mange flere seere, men det er slet ikke sådan, jeg ser på det. Kampens storhed og begivenhedens størrelse har også en kæmpe værdi for os som rettighedshaver. Det skaber en samtale om begivenheden, som får flere til at tænke “den skal jeg se i fjernsynet”, fastslår Benjamin Munk Lund.

Pokalfinalen spilles 29. maj.





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Stor FCM-nedtur: Billing synes ude af vigtig kamp

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Jubler over ny Brøndby-chef

Vejle Boldklub – OB

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

I svime over Morten Hjulmand

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Håber på FC København-exit



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Messi rammer gyldent tal

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden