Dansk klubfodbolds største enkeltstående begivenhed kommer til at foregå foran lidt over 10.000 mennesker i Herning, og det har fået en heftig debat til at rase, efter at det står klart, at pokalfinalen mellem Silkeborg IF og FC København Kristi Himmelfartsdag spilles på MCH Arena.
Flere scenarier har været i spil, og Brøndby Stadion var egentlig udset til at danne rammen om pokalfinalen, men af sikkerhedsmæssige årsager er det blevet droppet, og da man fra DBU og Divisionsforeningens side ikke ønsker at give FCK en hjemmebanefordel, er opgøret nu endt i Herning.
Kritikken har været massiv fra flere fronter, og hos Viaplay, der har rettighederne til at vise pokalfinalen, sidder man heller ikke ligefrem med armene i vejret over, at det er endt, som det er, selv om man længe har kendt til scenarierne.
– Det samlede forløb har ikke været helt vildt smukt. Lad os bare slå det fast, siger Benjamin Munk Lund, der er sportschef hos Viaplay, til Tipsbladet.
– Vi er af den opfattelse, at den danske pokalfinale er en fantastisk stor fodboldkamp og én af de bedste kampe, vi har i løbet af en sæson. Som udgangspunkt mener vi, at den fortjener den allerbedste ramme, fordi det også giver den bedste kamp for os at vise i fjernsynet og på Viaplay.
– Der har været så mange flotte pokalfinaler i Parken – også mellem to jyske hold, som vi så det i sidste sæson – og det har altid været min fornemmelse, at Parken fremstår som en smuk ramme.

Selv om Viaplay har rettighederne til at vise pokalfinalen og har betalt en fornuftig sum for det, sidder streamingtjenesten ikke med ved bordet, når finalestadion skal vælges. Viaplay har altså ikke været med til at pege på MCH Arena og har heller ikke kunnet gøre indsigelser.
Set med TV-briller er holdningen dog klar.
– I England spiller man ikke bare pokalfinalen, men også de to semifinaler på Wembley for at gøre det til en stor begivenhed. Man bør spille pokalfinalen på det stadion, der til enhver tid kan give den allerbedste ramme for allerflest tilskuere, siger Benjamin Munk Lund.
Viaplay den eneste vinder?
Skulle man absolut pege på en vinder ved, at pokalfinalen spilles på lille MCH Arena i stedet for i Parken eller i Brøndby, kunne Viaplay ud fra en nøgtern betragtning være et godt bud.
For når markant færre fans har udsigt til at få en billet til kampen, må det alt andet end lige betyde, at der er flere potentielle TV-seere.
– Hvis de spillede for nul tilskuere, ville vi jo bare have mange flere seere, men det er slet ikke sådan, jeg ser på det. Kampens storhed og begivenhedens størrelse har også en kæmpe værdi for os som rettighedshaver. Det skaber en samtale om begivenheden, som får flere til at tænke “den skal jeg se i fjernsynet”, fastslår Benjamin Munk Lund.
Pokalfinalen spilles 29. maj.
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Slut: FC København vinder intenst derby
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Pogba er lettet
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
NYHEDER
– Korthuset er væltet
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’