Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker

Viaplay har lanceret nye sportspakker, og det er for at få flere kunder i butikken, at man gør det.



Hidtil har man kunnet vælge mellem en pakke til 499 eller en pakke til 449 kroner om måneden, men i fremtiden vil Viaplay tilbyde sportspakker, der er billigere.

Det er kommet frem på et pressemøde, hvor Tipsbladet er til stede.

Fremover vil man have Viaplay Premium, der giver adgang til det hele, som man kender det i dag. Derudover lancerer man to nye pakker, som hedder Viaplay Dansk Fodbold, Film og Serier samt Viaplay Champions League, Film og Serier.

De to nye pakker koster begge 299 kroner i måneden, og for begge gør det sig gældende, at ingen af dem tilbyder Premier League eller Formel 1, mens pakken med dansk fodbold ikke inkluderer Champions League, og pakken med Champions League ikke inkluderer dansk fodbold.

– Vi lancerer de her to nye pakker, fordi vi har et abonnement i dag, der tiltaler dem, der kan lide det store, brede sportstilbud, vi har. Dem har vi en god pakke til, der hedder Viaplay Premium. Den beholder vi.

– Men vi er også klar over, at der sidder mange danskere, der kun er interesserede i dele af vores sportstilbud, og der må vi erkende, at dem rammer vi ikke godt nok. Dem vil vi gerne have ind i vores supermarked, og derfor lancerer vi nogle flere varer på hylderne, siger Sine Smith-Jensen, senior vice president i Viaplay.

De to nye pakker vil ikke være klar til starten på foråret i dansk fodbold, men man skal ikke vente læneg.

– Det, vi kan sige om lanceringsdatoen, er, at vi kan ikke lancere det i dag, men vi kommer til at lancere det inden sommer, lyder det fra Sine Smith-Jensen.

Viaplay deler aktuelt rettighederne til Superligaen med TV 2. Derudover har Viaplay enerettigheder til NordicBet Ligaen, ligesom man også har dansk pokalfodbold, der hidtil har været vist på Viaplay Sport News.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Brasiliansk VM-mavepuster

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Arsenal-dansker vender hjem

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Melder ud om fremtiden efter nedrykning