Hidtil har man kunnet vælge mellem en pakke til 499 eller en pakke til 449 kroner om måneden, men i fremtiden vil Viaplay tilbyde sportspakker, der er billigere.
Det er kommet frem på et pressemøde, hvor Tipsbladet er til stede.
Fremover vil man have Viaplay Premium, der giver adgang til det hele, som man kender det i dag. Derudover lancerer man to nye pakker, som hedder Viaplay Dansk Fodbold, Film og Serier samt Viaplay Champions League, Film og Serier.
De to nye pakker koster begge 299 kroner i måneden, og for begge gør det sig gældende, at ingen af dem tilbyder Premier League eller Formel 1, mens pakken med dansk fodbold ikke inkluderer Champions League, og pakken med Champions League ikke inkluderer dansk fodbold.
– Vi lancerer de her to nye pakker, fordi vi har et abonnement i dag, der tiltaler dem, der kan lide det store, brede sportstilbud, vi har. Dem har vi en god pakke til, der hedder Viaplay Premium. Den beholder vi.
– Men vi er også klar over, at der sidder mange danskere, der kun er interesserede i dele af vores sportstilbud, og der må vi erkende, at dem rammer vi ikke godt nok. Dem vil vi gerne have ind i vores supermarked, og derfor lancerer vi nogle flere varer på hylderne, siger Sine Smith-Jensen, senior vice president i Viaplay.
De to nye pakker vil ikke være klar til starten på foråret i dansk fodbold, men man skal ikke vente læneg.
– Det, vi kan sige om lanceringsdatoen, er, at vi kan ikke lancere det i dag, men vi kommer til at lancere det inden sommer, lyder det fra Sine Smith-Jensen.
Viaplay deler aktuelt rettighederne til Superligaen med TV 2. Derudover har Viaplay enerettigheder til NordicBet Ligaen, ligesom man også har dansk pokalfodbold, der hidtil har været vist på Viaplay Sport News.

LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker